Wypożyczalnia samochodów Kielce
0

wystawa Teatr Stefana Karskiego. Początki

Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach oraz Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach serdecznie zapraszają na wystawę „Teatr Stefana Karskiego. Początki”, zorganizowaną z okazji Jubileuszu 65-lecia TLiA „Kubuś”, którą będzie można oglądać w Wojewódzkim Domu Kultury, ul. Ks. P. Ściegiennego 2, w okresie od 14 marca do 14 kwietnia 2021 r.

Kubuś jest jednym z najstarszych teatrów lalkowych w Polsce. Kolejni dyrektorzy, pracownicy i współpracujący z Kubusiem artyści dokładali swoje cegiełki, przyczyniając się do jego obecnej, rozpoznawalnej marki. Ciesząc się z aktualnej, bardzo dobrej kondycji teatru, nie zapominamy o ludziach, od których ta 65-letnia podróż się zaczęła, i dzięki którym ciągle trwa.
Poświęcamy im tę wystawę, obejmującą najtrudniejsze, pionierskie lata działalności teatru. Pamięć i podziękowania należą się przede wszystkim Stefanowi Karskiemu, założycielowi i pierwszemu dyrektorowi Kubusia, który piastował tę funkcję w latach 1955-1973. We wspomnieniach pracujących z nim wtedy ludzi jawi się bardziej jako ich opiekun i ojciec, niż dyrektor. Razem tworzyli rodzinę, i pewnie dzięki temu razem zdołali przetrwać te najcięższe czasy.
A początki były bardzo trudne. Teatr był symbolicznie subwencjonowany, nie miał ani własnej siedziby, ani sceny. Występował gościnnie m.in. w Wojewódzkim Domu Kultury i sali koncertowej Orkiestry Symfonicznej. Przede wszystkim jednak grał w objeździe, dojeżdżając do odległych wiosek furmankami, ciężarówkami i starymi autami z demobilu. Aktorzy razem z pracownikami technicznymi i dyrektorem Karskim nosili ciężkie dekoracje i lalki. Grali po kilka przedstawień dziennie, często każde w innej miejscowości. W tamtych czasach dla wielu dzieci, a nawet dorosłych, był to pierwszy kontakt z prawdziwą sztuką teatralną. W roku 1970, na 15-lecie działalności, teatr miał już za sobą 4,5 tys. przedstawień dla 1,5 milionowej rzeszy widzów w ponad 100 miejscowościach Kielecczyzny.
Od 1963 Kubuś brał udział we wszystkich edycjach Spotkań Teatrów Lalkowych Polski Wschodniej, a w 1969 stał się ich gospodarzem. Upaństwowienie Teatru w 1965 spowodowało zwiększenie dotacji oraz wpłynęło pozytywnie na dobór repertuaru i podniesienie poziomu artystycznego. Choć dziś trudno w to uwierzyć, kubusiowcy z wielkim entuzjazmem przyjęli pierwsze własne pomieszczenie w piwnicy MHD na rogu ulic Sienkiewicza i Wesołej, gdzie w jednym pokoju urządzili biuro, pracownię plastyczną i salę prób. Tu odbywały się też spotkania towarzyskie i szkoleniowe powołanego przez nich Klubu Związkowego. W tym samym czasie zespół zbudował skromny ośrodek wypoczynkowy w Jacentowie, a następnie w Świętej Katarzynie, gdzie cementował, i tak już silne, zawodowo-prywatne więzi.
W ostatnim okresie dyrektorowania Karskiego teatr znacznie podniósł swój poziom artystyczny i poprawił warunki lokalowe – otrzymał pomieszczenia przy ul. Dużej 9, gdzie mieści się obecna siedziba Kubusia, jednak na własną scenę musiał poczekać aż do roku 1992.
W tamtych, pionierskich czasach Karski deklarował: „Chcemy być dobrym teatrem – tzn. głęboko ludzkim w treści, pięknym w formie i powszechnym w odziaływaniu. Dążąc do tego celu, przebyliśmy trudną, lecz zarazem jakże radosną drogę. Ten paradoks zrozumie tylko ten, kto głęboko ukochał dziecko i teatr.”
Tę trudną, lecz zarazem radosną drogę odzwierciedla wystawa, która powstała m.in. dzięki tym, którzy tę 65-letnią podróż zaczęli. To oni – emerytowani pracownicy Kubusia: Ryszard Barański, Kazimierz Chyb, Jolanta Kusztal, Marianna Mróz, Katarzyna Orzeszek, Krystyna Stachowicz, Andrzej Witecki – udostępnili swoje zdjęcia z tego okresu, za co im serdecznie dziękujemy. Na wystawie będzie też można zobaczyć zdjęcia z albumu rodziny Stefana Karskiego oraz materiały archiwalne Fundacji im. Edwarda Kusztala, Radia Kielce i Teatru Kubuś.
ORGANIZATORZY:
Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach
Wojewódzki Dom Kultury im. J. Piłsudskiego w Kielcach

PATRONAT HONOROWY:
Prezydent Miasta Kielce – Pan Bogdan Wenta
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Wojewoda Świętokrzyski – Pan Zbigniew Koniusz
Marszałek Województwa Świętokrzyskiego – Pan Andrzej Bętkowski

PARTNERZY:
Fundacja im. Edwarda Kusztala
Radio Kielce
Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach
Wodociągi Kieleckie

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Skomentuj
Jeśli chcesz by przy Twoim komentarzu pojawiło się zdjęcie, zarejestruj się w Gravatarze.

*
= 3 + 9