Wypożyczalnia samochodów Kielce
0

Premiera „Arki Czasu”

w Teatrze Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach im. Stefana Karskiego,
poprzedzona wręczeniem odznaczeń państwowych pracownikom Teatru
odbędzie się 6 listopada 2021 roku o godz. 17.00.

Jak zrealizować przedstawienie dla dzieci, które opowiada o czasach, kiedy każdy dzień mógł być ostatnim, i nie pokazując wojennego okrucieństwa, trafić z ważnym przesłaniem do najmłodszego pokolenia? Odpowiedzią jest „Arka Czasu” (od lat 7), której adaptacja, autorstwa Marii Marcinkiewicz-Górnej, powstała na podstawie wielokrotnie nagrodzonej książki Marcina Szczygielskiego, o tym samym tytule.
Sztuka opowiada o losach dziewięcioletniego Rafała, który ucieka z warszawskiego getta i ukrywa się wraz z innymi dziećmi w opuszczonym zoo, doświadczając choroby, strachu i tęsknoty, ale również przyjaźni, poczucia solidarności i współczucia dla innych. Chłopiec razem z dwójką nowych przyjaciół: Lidką i Emkiem planują ucieczkę zbudowaną przez siebie arką. Jak najdalej od getta, okupowanego miasta i Morloków.
„Arka Czasu” to przejmująca opowieść o wojennej rzeczywistości, widzianej z perspektywy kilkuletniego dziecka. Ale w tej historii jest także miejsce na wielką przygodę, podróżowanie w czasie i zwyczajną przyjaźń, z ludźmi i zwierzętami. To również opowieść o sile pamięci. Przeszłości nie można zmienić, ale pamięć o niej ma wpływ na budowanie lepszej teraźniejszości i przyszłości.
Przedstawienie zrealizowali twórcy młodego pokolenia, mający już na swoim koncie wiele ciekawych i nagradzanych produkcji: Tomasz Kaczorowski (reżyseria), Agnieszka Wielewska (scenografia) i Miłosz Sienkiewicz (muzyka). W spektaklu wystąpią: Andrzej Kuba Sielski, Rafał Iwański / Michał Olszewski, Aleksandra Sapiaska, Jolanta Kęćko, Ewa Lubacz, Andrzej Matysiak, Małgorzata Sielska / Dorota Anyż, Karol Górski
Najbliższe spektakle:
6 listopada (sobota) godz. 17.00 – PREMIERA
7 listopada (niedziela) godz. 16.00
9 – 10 listopada (wtorek – środa) godz. 9.00 i 11.00
14 listopada (niedziela) godz. 16.00
16 – 18 listopada (wtorek – czwartek) godz. 9.00 i 11.00

Premierę „Arki Czasu” poprzedzi uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych pracownikom Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach im. Stefana Karskiego:
1. Bogumił Niebelski (organizator widowni) – Złoty Krzyż Zasługi (odznaczenie Prezydenta RP)
2. Agata Sobota (aktorka) – Srebrny Krzyż Zasługi (odznaczenie Prezydenta RP)
3. Piotr-Bogusław Jędrzejczak (dyrektor teatru, reżyser) – Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (odznaczenie MKDNiS)
4. Małgorzata Sielska (aktorka) – odznaka honorowa „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (odznaczenie MKDNiS)
5. Andrzej Skorodzień (aktor) – odznaka honorowa „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (odznaczenie MKDNiS)

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Skomentuj
Jeśli chcesz by przy Twoim komentarzu pojawiło się zdjęcie, zarejestruj się w Gravatarze.

*
= 5 + 5