Wypożyczalnia samochodów Kielce
0

85-lecie kina “MOSKWA” – 17 grudnia (sobota) godzina 14:30 wstęp na seans wolny.

DZIEŃ PIERWSZY

16 GRUDNIA PIĄTEK GODZ. 18: 00- TYLKO DLA OSÓB Z ZAPROSZENIAMI.
W piątek o godzinie 18:00 odbędzie się gala jubileuszowa, w programie imprezy:
program artystyczny przygotowany przez zaprzyjaźnione z kinem Gimnazjum Nr 9 w Kielcach
projekcja dwóch filmów dokumentalnych o kinie Moskwa: pierwszy z nich to film pani Edyty Ruszkowskiej pt.” W starym kinie”.
drugi to film absolwenta Zespołu Szkół Ekonomicznych im. M. Kopernika w Kielcach, Pawła Jóźwiaka pt.: “Moja Moskwa”
słodki poczęstunek przygotowany przez kawiarnię “Bankowa” oraz pyszna kawa ufundowana przez firmę Espresso Service.
projekcja filmu z 1937r. pt. “Piętro wyżej” w reż .Leon Trystan w rolach głównych:Eugeniusz Bodo , Józef Orwid , Helena Grossówna Pączka), Ludwik Sempoliński, Stanisław Woliński , Czesław Skonieczny, Feliks Chmurkowski Alina Żeliska
To z tego filmu pochodzą niezapomniane piosenki: SEXAPPEAL, TO NASZA BROŃ KOBIECA
Wykonanie piosenki (-ek) : Eugeniusz Bodo oraz UMÓWIŁEM SIĘ Z NIĄ NA DZIEWIĄTĄ
Imprezę poprowadzi wielki przyjaciel kina “Moskwa” – Andrzej Kozieja, filmoznawca, autor edukacyjnego programu filmowego “Szkolne Spotkania Filmowe”, wykładowca Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Zaprosiliśmy władze miasta i województwa, instytucje kultury działające w Kielcach, jednostki na stałe współpracujące z kinem, szkoły, przedstawicieli mediów, byłych pracowników kina “Moskwa” i Romantica”.
WSTĘP TYLKO ZA ZAPROSZENIEM.

DZIEŃ DRUGI dla wszystkich miłośników kina MOSKWA i naszych stałych widzów – WSTĘP WOLNY

17 grudnia – sobota, na godzinę 14:30 W sobotę zapraszamy wszystkich sympatyków kina, w szczególności tych, którzy czynnie przyczynili sie do rozwoju kina, pracowników, którzy włożyli w jego działalność nie tylko pracę ale przede wszystkim serce, osoby, które dzielnie walczyły w obronie kina w momencie sprzedaży i kupna budynku oraz wszystkich mieszkańców Kielc na specjalny pokaz filmu:
“Piętro wyżej”
Film fabularny, Produkcja: Polska
Rok produkcji: 1937, Premiera: 18.02.1937r., czas trwania 84 min.
Reżyseria: Leon Trystan, obsada aktorska: Eugeniusz Bodo , Józef Orwid , Helena Grossówna , Ludwik Sempoliński, Stanisław Woliński , Czesław Skonieczny , Feliks Chmurkowski , Alina Żeliska
O filmie: Los chciał, że w jednej kamienicy zamieszkało dwóch Pączków – Hipolit, właściciel kamienicy i wielbiciel muzyki poważnej, oraz Henryk, spiker radiowy i amator muzyki rozrywkowej. Obaj urządzają w swoich mieszkaniach koncerty, bardzo często jednocześnie. Ale to nie wszystko. I tak: list do Henryka otrzymuje Hipolit, komornik zajmuje meble Henryka za długi Hipolita. Piękna bratanica Hipolita trafia piętro wyżej do mieszkania Henryka. Młodzi się pokochali i wbrew wszystkiemu i wszystkim postanawiają związać się ze sobą na całe życie. Doprowadzają także do zgody między zwaśnionymi stronami. Hipolit i Henryk występują w radio grając utwór, będący jazzową wersją “Humoreski” Dworaka . . .
To z tego filmu pochodzą niezapomniane piosenki żpiewane przez Eugeniusza Bodo: SEXAPPEAL, TO NASZA BROŃ KOBIECA oraz UMÓWIŁEM SIĘ Z NIĄ NA DZIEWIĄTĄ .

Krótka historia kina “Moskwa”

25 grudnia 1926 r na ul. Staszica 6 nastąpiło uroczyste otwarcie nowego budynku kina, do którego zostało przeniesione kino “Phenomen” działające do tej pory na rogu dzisiejszej ul. Sienkiewicza i Małej. Jednocześnie kino zmieniło nazwę na “PALACE”. Jak głosi “Gazeta Kielecka” Nr 100 z 25.12.1926r. specjalnie na potrzeby kina został wybudowany gmach w/g najnowszych wymagań techniki bezpieczeństwa i wygód. Na wielkie otwarcie przygotowano projekcję filmu “Wielka parada”.
Kino nieprzerwalnie działa na ul. Staszica już 85 lat. Przerzyło burzliwe lata wojenne i powojenne zmieniając nazwę i stale unowocześniając zaplecze techniczne.
I tak 1 marca 1931 odbyła się pierwsza projekcja dźwiękowa, był to pokaz filmu “Głos serca” w roli głównej Janina Romanówna i Wiktor Bagański, “cały mówiony, cały śpiewany po polsku!” (GK Nr 18 z 1.03.1931r.
W czasie drugiej wojny światowej Niemcy nadali kinu nazwę “Hamburg”, kino przeznaczone było na projekcję filmów propagandowych . Przetrwało wojnę, być może właśnie dzięki temu, że było potrzebne niemieckim żołnierzom do celów rozrywkowych i propagandowych.
Po wojnie kino otrzymało nową nazwę : “Bałtyk” . Było ono największym i najnowocześniejszym kinem w Kielcach. Wyświetlano w nim największe premiery kina światowego i polskiego. Do kina przyciągały tłumy widzów.
W 1956 roku placówka zmieniła nazwę na kino “Moskwa” i pod tą nazwą działa do dnia dzisiejszego. Jest najstarszym w Kielcach kinem tradycyjnym, należącym do ogólnopolskiej Sieci kin studyjnych i lokalnych. Od niemal 20 lat prowadzi edukację filmową wśród uczniów kieleckich i podkieleckich szkół w ramach Szkolnych Spotkań Filmowych. Organizuje przeglądy filmowe i pokazy specjalne z zaproszonymi gośćmi – ludźmi filmu.
Przełomowym momentem we współczesnej histori kina było ryzyko likwidacji kina w 2006 roku, kiedy to dotychczasowa jednostka zarzadzająca kinem, krakowska spółka Apollo – Film , podjęła decyzję o rezygnacji z dalszego prowadzenia kina. Załoga kina usyskała mozliwość przejęcia kina w dzierżawę w ramach działalności prywatnej. 2 osoby z ówczesnej załogi zdecydowały się podjąć tak duże ryzyko, byli to obecna właścicielka kina Wanda Zychowicz i kinooperator Andrzej Adamczyk, którzy wspólnie zdecydowali się na prowadzenie kina w dzierżawionym od Apollo budynku.
Kolejny przełom to rok 2008 kiedy to Apollo zrezygnowało z dzierżawy bydynku i podjęło decyzję o jego sprzedaży.
Dzięki wielkiemu zaangażowaniu widzów i sympatyków kina, mieszkańców Kielc i okolic, pracowników kina, kieleckich mediów oraz poparciu radnych Rady Miasta i Prezydenta Miasta – Pana Wojciecha Lubawskiego budynek został kupiony przez miasto i został przeznaczony ne działalność kulturalną kina. Dzięki temu możemy spotkać się na obchodach 85 lecia działalności kina przy ul. Staszica.

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Skomentuj
Jeśli chcesz by przy Twoim komentarzu pojawiło się zdjęcie, zarejestruj się w Gravatarze.

*
= 3 + 6