Wypożyczalnia samochodów Kielce
0

,,Polska gola!”


Na miesiąc przed rozpoczęciem Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012 w Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach otwarta zostanie wystawa pt. ,,Polska gola!”. Wernisaż wystawy odbędzie się 8 maja o godz. 17.00 a oglądać będzie ją można do 2 września 2012.
Wystawa będzie nawiązywać do złotych czasów polskiej piłki nożnej lat 70.XX w. i będzie się składała z kilku części. W pierwszej przypomnimy postać najwybitniejszego polskiego trenera Kazimierza Górskiego i jego ,,Orłów”. Tu zaprezentowane zostaną m.in lalki przedstawiające Drużynę ,,Orłów” , które wyprodukowane zostały w krakowskiej Chemicznej Spółdzielni Pracy ,,Pomoc” w latach 70.XX w. Wyprodukowano też partię egzemplarzy w koszulkach kadry narodowej, które w ilości 500 sztuk zamówił PZPN. Wręczano je potem przeciwnikom Reprezentacji Polski w czasie meczów międzynarodowych. Specjalna edycja tych lalek powstała po piłkarskich sukcesach polskiej kadry na Olimpiadzie w Monachium w 1972 r. i przedstawiała drużynę ,,Orłów” Kazimierza Górskiego.
Nowy rodzaj produkcji zainicjował ówczesny Prezes Spółdzielni Władysław Zawiślak, będący wielkim sympatykiem sportu, zaś modele lalek – piłkarzy zaprojektował Bronisław Chromy. Na wystawie zaprezentowany zostanie film z ciekawą opowieścią projektanta o lalkach Chemicznej Spółdzielni Pracy ,,Pomoc”, o rzeźbie i sporcie.
Dopełnienie tej części stanowić będą gadżety związane z Orłami, na które złożą się plakaty, pocztówki i odznaki . Pojawią się też komiksy dotyczące piłki nożnej a wśród nich unikatowy ,,Od Walii do Brazylii” opublikowany w 1975 roku przez Wydawnictwo ,,Sport i Turystyka”. Ciekawostką będą karykatury ,,Orłów” Kazimierza Górskiego w rysunku Edwarda Ałaszewskiego oraz jamnik ,,Waldi” -maskotka Igrzysk XX Olimpiady w Monachium z 1972 roku, na których Polska Reprezentacja Piłki Nożnej zdobyła złoto. Piłka nożna to dyscyplina sportowa, będąca także znakomitą inspiracją dla producentów gier, do których nawiąże kolejna część wystawy. Zaprezentujemy tu m.in. gry planszowe z różnych lat jak np.: ,,Mundial’’ Zakładu Wyrobu Gier Logicznych ze Szczecina czy ,,Football’’ Krakowskich Zakładów Zabawkarskich ,,Krakpol”.
Nie zabraknie też kącika kibica w którym znajdą się gadżety związane z UEFA EURO 2012.
W ramach wystawy 12 maja (sobota) na dziedzińcu Muzeum Zabawek i Zabawy w godz.: 11.00 – 13.00 odbędą się młodzieżowe pokazy treningów piłki nożnej zorganizowane przez Koronę Kielce. Dzieci i dorośli będą mogli wziąć udział w konkursach związanych z piłką nożną takich jak drużynowy drybling z piłką na czas między pachołkami, podbijanie piłki nogą i główką, kręcenie piłki na palcu na czas.
Odbędą się także rozgrywki w tradycyjne piłkarzyki stołowe.

W czerwcu planowane są rozgrywki piłki nożnej między kieleckimi Muzealnikami.

Wystawa została objęta honorowym patronatem Prezydenta Miasta Kielc Wojciecha Lubawskiego i Polskiego Związku Piłki Nożnej a zorganizowana została przy współpracy Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie oraz Świętokrzyskiego Związku Piłki Nożnej.
Sponsorzy:
- Świętokrzyski Związek Piłki Nożnej
- Korona Kielce
- Bank PEKAO S.A.
- Sklep Kibica, ul. Bodzentyńska 60,Kielce
- Hurtownia sportowa ,,Football Factory”, ul. Św. Leonarda 11, Kielce
- Kolporter S.A.
Patroni medialni:
- Radio Kielce
- Gazeta wyborcza
- Tylko piłka
- Stowarzyszenie Polskich Mediów

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Skomentuj
Jeśli chcesz by przy Twoim komentarzu pojawiło się zdjęcie, zarejestruj się w Gravatarze.

*
= 4 + 5