Wypożyczalnia samochodów Kielce
0

“Moje pogodne dzieciństwo skończyło się 1 września 1939 r.”

W najbliższą niedzielę, 29 kwietnia 2012 r. o godz. 15.00 Muzeum Zabawek i Zabawy zaprasza na oprowadzanie kuratorskie po wystawie pt. „Moje pogodne dzieciństwo skończyło się 1 września 1939”. Spotkanie z autorką wystawy będzie pretekstem do podsumowania działań związanych z prezentacją zabawek, które ocalały z wojennej zawieruchy. Od 17 maja 2012 roku wystawa będzie prezentowana w Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach. Dlatego jest to jedna z ostatnich okazji do obejrzenia niezwykłych pamiątek z czasów II wojny światowej w kieleckim muzeum.

Opowiadając po raz kolejny o zabawkach, które są niemymi świadkami wojennej codzienności: o misiu z protezą, który był pociechą małej Hani w czasie powstania warszawskiego, gałgankowej lalce z Kazachstanu, porcelanowej lali podarowanej polskiej dziewczynce przez niemieckiego żołnierza, miniaturowych mebelkach wykonanych przez więźniów obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, czy dziecięcych zabawkach z zagrabionego mienia w obozie na Majdanku, chcemy pokazać, że Muzeum Zabawek i Zabawy, to nie tylko miejsce rozrywki i rekreacji, ale przestrzeń pełna emocji związanych z obiektami. To także miejsce do dzielenia się swoimi odczuciami, przeżyciami. „Niesamowicie wzruszająca wystawa”, „jestem tu z mamą, która w momencie wybuchu wojny miała 7 lat i z moim siedmioletnim wnukiem”, „nigdy więcej wojny”, „w pogoni za władzą ludzie zapominają nawet o dzieciach”, „smutne, ale prawdziwe” – te i inne wpisy pojawiły się w księdze pamiątkowej wystawy, a mamy nadzieję, że dzięki specjalnemu oprowadzaniu po wystawie refleksji będzie jeszcze więcej.
Dzięki wystawie poświęconej zabawkom ocalałym z wojennej zawieruchy, Muzeum Zabawek i Zabawy to miejsce, w którym edukacja na temat otaczającej nas rzeczywistości jest wielowarstwowa, nie stroniąca również od tematów trudnych dla współczesnych dzieci i młodzieży. W trakcie wydarzenia zostały zorganizowane warsztaty reportażu radiowego, których plonem jest m. in. wywiad na temat wojennego dzieciństwa przeprowadzony przez ucznia jednego z kieleckich liceów z własnym dziadkiem.
Wspomniane słuchowisko, pokaz fotografii z działań edukacyjnych na wystawie oraz przypomnienie wzruszających historii o wojennych zabawkach będą głównymi atrakcjami podczas oprowadzania kuratorskiego.

Serdecznie zapraszamy wszystkie osoby interesujące się historią, o jakiej nie piszą żadne podręczniki. Wystawa czynna do 1 maja 2012 r.

Wstęp na niedzielne spotkanie – bezpłatny.

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Skomentuj
Jeśli chcesz by przy Twoim komentarzu pojawiło się zdjęcie, zarejestruj się w Gravatarze.

*
= 4 + 7