Wypożyczalnia samochodów Kielce
0

Kombatanci wspominają Ponurego

Zaczyna się kolejna koncentracja Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej “Ponury”-”Nurt”. To największy i najstarszy zjazd kombatantów AK w regionie świętokrzyskim. W tym roku będzie miał szczególnie uroczysty charakter, ponieważ przypada 100. rocznica urodzin majora Jana Piwnika „Ponurego” i 55. rocznica powstania Środowiska “Ponury”-”Nurt”.

Zjazd zacznie się w piątek w Sali narad Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach – panelem historycznym w setną rocznicę urodzin patrona świętokrzyskich policjantów.

W sobotę od godz. 10t-ej w wąchockim Domu Kultury zaplanowano występy artystyczne, po czym uczestnicy przejadą na polanę Wykus, gdzie w czasie wojny stacjonowały oddziały partyzanckie. Tutaj o godz. 16-tej przy kapliczce odprawiona zostanie polowa msza święta w intencji majora Nurta i jego żołnierzy. Tradycyjnie podczas uroczystości odbędzie się ślubowanie studentów WSH i odznaczenie zasłużonych funkcjonariuszy policji.
Spotkanie zakończy o 17-tej harcerskie ognisko.


W niedzielę o godz. 9-tej w Domu Kultury w Wąchocku odbędzie się prelekcja Marka Jedynaka z IPN na temat „Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury” w świetle dokumentów z lat wojny”. Po wykładzie zaplanowano koncert przed klasztorem i o godz. 11-tej polową mszę świętą w intencji Ponurego i jego żołnierzy.


Spotkania organizowane są nieprzerwanie od 1957 r., a od 1969 r. zawsze w czerwcu w rocznicę śmierci mjr. cc. Jana Piwnika “Ponurego”.

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Skomentuj
Jeśli chcesz by przy Twoim komentarzu pojawiło się zdjęcie, zarejestruj się w Gravatarze.

*
= 5 + 2