Wypożyczalnia samochodów Kielce
0

Kadrówka coraz bliżej Kielc

Już w niedzielę 12 sierpnia, po pokonaniu nieomal 160km, “Kadrówka” dotrze do Kielc.
W południe, spod Stadionu, Marsz przemaszeruje ulicami Husarską i Ks. Piotra Ściegiennego na Cmentarz Wojskowy, gdzie na mogiłach poległych Legionistów zostaną złożone kwiaty.


Na godz. 13.15 planowane jest przejście uczestników Marszu trasą: Cmentarz Wojskowy – Ściegiennego – Sołtysiaka-Barabasza – Gagarina do ulicy Krakowskiej. Tam, pod figurą Najświętszej Maryi Panny Komendant Marszu złoży meldunek o przybyciu – Prezydentowi Kielc Wojciechowi Lubawskiemu.


Około 13.30 kolumna marszowa wraz z przedstawicielami władz państwowych, wojskowych i samorządowych przejdzie pod Pomnik „Czwórki Legionowej”. Następnie (ok.14.00) Marsz skieruje się w stronę Placu Najświętszej Maryi Panny i przejdzie pod dawny Pałac Biskupów Krakowskich – kwaterę Józefa Piłsudskiego z 1914 r.

Ok. godz.14.20 w Sanktuarium Marszałka Piłsudskiego zostaną złożone kwiaty. Na zakończenie uroczystości odbędzie się apel ku czci poległych oraz rozwiązanie Marszu.


Marsz upamiętnia wydarzenia z 6 sierpnia 1914 r., kiedy z krakowskich Oleandrów, na rozkaz Józefa Piłsudskiego wyruszyła I Kompania Kadrowa. O godz. 9.45. żołnierze “Kadrówki” obalili słupy graniczne państw zaborczych w Michałowicach i po wyzwoleniu z rąk rosyjskich Słomnik, Miechowa, Jędrzejowa i Chęcin, 12 sierpnia dotarli do Kielc. I Kompania dała początek Legionom Polskim.

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Skomentuj
Jeśli chcesz by przy Twoim komentarzu pojawiło się zdjęcie, zarejestruj się w Gravatarze.

*
= 4 + 1