Wypożyczalnia samochodów Kielce
0

Uczcimy 1 września

Mija 73. rocznica wybuchu II wojny światowej. 1 września 1939 roku III Rzesza niemiecka zaatakowała Polskę rozpoczynając tym samym największy i najkrwawszy konflikt zbrojny w historii świata. Jak co roku, w Kielcach dokładnie w pierwszym dniu września odbędą sie uroczystości upamiętniające to wydarzenie.

– Znaczenie tych uroczystości jest bardzo duże – mówi dr Tomasz Domański, starszy inspektor delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach. – O ich znaceniu świadczy pamięć, jaka o tych wydarzeniach tkwi w ludziach, a naszych zadaniem jest podtrzymywać ją, by do podobnych tragedii nie dochodziło.


.
Obchody rozpoczną się mszą świętą w kościele Garnizonowym Najświętszej Marii Panny Królowej Polski. Bezpośrednio po liturgii o godzinie 12. uczestnicy uroczystości spotkają się w Kwaterze ofiar Września ’39 na cmentarzu wojskowym przy ulicy Ściegiennego. Dokładnie w południe zawyją syreny. Później natomiast zostanie odmówiona modlitwa za poległych, odegrany będzie hymn państwowy oraz przedstawiony rys historyczny opisujący wydarzenia sprzed 73 lat. Na koniec zgromadzeni przejdą na cmentarz partyzancki przy ul. Ściegiennego, gdzie przy mogile byłego prezydenta Kielc, Stefana Artwińskiego złożone zostaną wieńce i wiązanki.


Na uroczystości zaprasza Wojewódzka Rada Kombatantów.

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Skomentuj
Jeśli chcesz by przy Twoim komentarzu pojawiło się zdjęcie, zarejestruj się w Gravatarze.

*
= 4 + 7