Wypożyczalnia samochodów Kielce
0

II edycja Ogólnopolskiego Tygodnia Małego Pływaka

Ogólnopolski Tydzień Małego Pływaka w Kielcach:  MOSiR Kielce, ul. Żytnia 1, 25-018 Kielce

Darmowe zajęcia z instruktorem: 23.09.2012 w godz. 10:00-14:00

W dniach 17-23 września 2012 r. rusza II edycja Ogólnopolskiego Tygodnia Małego Pływaka, organizowanego w ramach akcji ”Pływajcie zdrowo – resztą zajmie się Huggies Little Swimmers”. Na 50 pływalniach Przyjaznych Maluchom, które biorą udział w akcji, wykwalifikowani instruktorzy będą prowadzić nieodpłatne zajęcia dla maluszków i ich rodziców, ucząc jak ciekawie i aktywnie,
a przede wszystkim bezpiecznie spędzać czas z dzieckiem w wodzie. Partnerem merytorycznym projektu jest Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, a handlowym Tesco.

W Polsce, w porównaniu z innymi krajami, infrastruktura pływalni jeszcze ciągle raczkuje, choć
w ostatnich latach widać poprawę sytuacji. Coraz częściej samorządy lokalne w planach zagospodarowania w priorytetowych inwestycjach lokują budowę obiektów sportowych
w szczególności krytych pływalni. Ich liczba z roku na rok rośnie. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2005 było ich 916 a do 2015 estymuje się wzrost tej liczby do 1400 obiektów na terenie naszego kraju. Rozwój infrastruktury daje coraz większe możliwości, rośnie liczba szkółek pływania niemowląt, a wraz z akcją „Pływajcie zdrowo” coraz więcej rodziców wraz z maluchami rozpoczyna przygodę z wodą. W Polsce tylko 11% rodziców uczęszcza z dziećmi na pływalnie (Millward Brown SMG/KRC kwiecień 2012), w krajach Europy Zachodniej (np. WB, Francja, Hiszpania ten udział kształtuje się w okolicach 80%. Stąd właśnie tak istotna jest edukacja rodziców w tym zakresie. W krajach takich jak: Anglia, Australia, Francja, Holandia, Japonia, Niemcy, Rosja czy USA nauczanie pływania niemowlaków jest praktykowane od wielu lat. Bowiem udział w zajęciach na pływalni, to nie tylko forma aktywnego spędzania czasu z dziećmi, ale także stymu lacja do prawidłowego rozwoju dziecka i w przyszłości zwiększenia jego bezpieczeństwa nad wodą.

W trakcie II Ogólnopolskiego Tygodnia Małego Pływaka instruktorzy bezpłatnie będą uczyć rodziców zasad poruszania się w wodzie, bezpieczeństwa, asekuracji i technik trzymania malca. Takie zajęcia to również doskonała podstawa do dalszej nauki pływania w starszym wieku. Jak podkreśla Prezes WOPR Jerzy Telak – ”Umiejętność pływania powinien posiadać każdy, a im szybciej zaczniemy pewnie czuć się w wodzie tym będziemy bezpieczniejsi. Tymczasem statystyki są nieubłagane – co 3 Polak nie umie pływać. To bardzo niepokojące dane. Dlatego kontakt z wodą od małego jest bardzo ważny, dziecko nabiera dobrych nawyków, które mogą nawet uratować życie naszej pociechy.”

W ubiegłorocznych 2 akcjach odbywających się w ramach projektu, wzięło udział blisko 6 tys. rodziców i dzieci w wieku od 3 miesięcy do 3 lat. W tym roku w Ogólnopolskim Tygodniu Małego Pływaka weźmie udział 50 placówek w całej Polsce. Lista Basenów Przyjaznych Maluchom dostępna jest na stronie www.plywajciezdrowo.pl.

Akcję wspierają prezenterki, Maja Popielarska i Paulina Chylewska. Prezenterka TVP jest prywatnie mamą 5-letniej Leny i 8-miesięcznej Niny. ”Pływanie z niemowlakiem to jedno z najfajniejszych doświadczeń macierzyństwa. Dla dziewczynek to przede wszystkim super okazja do zabawy, ochlapania rodziców i okiełznania przestrzeni znacznie większej niż wanna. Szczerze polecam każdemu zajęcia na basenie!”

Pływanie niemowląt popierają eksperci. Dr. Magdalena Szkiłładź-Skiba, która jest mamą czwórki dzieci, wyjaśnia – ”Naukę pływania najlepiej rozpocząć już od 3-go miesiąca życia dziecka, o ile maluch jest zdrowy i lekarz nie stwierdził żadnych przeciwwskazań. Pływanie ma istotny wpływ na prawidłowy, ogólny rozwój naszych pociech – woda usprawnia zmysł równowagi, ma dobroczynny wpływ na koordynację nerwowo-mięśniową, ale również na psychiczny rozwój dziecka. Nowa sytuacja skłania niemowlę do szybkiej adaptacji i walki ze stresem. Ponadto, zajęcia na basenie dostarczają dzieciakom wiele przyjemności i z doświadczenia wiem, że dla rodziców to także miła odmiana.”

Dlaczego warto pływać z dzieckiem?

”Dzieci, którym od pierwszych miesięcy życia towarzyszy woda, zaczynają szybciej chodzić, są zdrowsze i sprawniejsze. Poprzez bliskość rodziców, kolorowe zabawki, cieplutką wodę, dzieciaki
są odważniejsze, ciekawsze świata i pełne radości, dzięki czemu z łatwością odnajdują się w nowym środowisku i wśród innych dzieci.” – przekonuje Anna Kuli, instruktorka pływania niemowląt ze szkółki Bąbelki Pływają.

Co ciekawe, na pływalnie przychodzi coraz więcej ojców ze swoimi pociechami. Panowie twierdzą, że te zajęcia pogłębiają ich relacje z dzieckiem, ponieważ to jest moment, kiedy widzą że ich pociecha obdarza właśnie ich całkowitym zaufaniem i czują się jeszcze bardziej potrzebni.

Dodatkowe HAPPY HOURS

Poza II Ogólnopolskim Tygodniem Małego Pływaka, odbędą się również zajęcia w ramach promocji HAPPY HOURS, która obejmuje wybrane Baseny Przyjazne Maluchom – ich lista znajduje się na www.plywajciezdrowo.pl. Wystarczy przyprowadzić znajomego rodzica z dzieckiem, aby wspólnie skorzystać z 50% zniżki na wejście na basen.

Jakie pieluszki wybrać do pływania?

Najlepszym rozwiązaniem będą jednorazowe majteczki do pływania Huggies Little Swimmers. Posiadają one unikalny wkład chłonący, który nie pęcznieje w wodzie. Dzięki temu szkraby będą mogły swobodnie ich używać i jednocześnie bawić się tam, gdzie w tradycyjnej pieluszce nie miały wstępu. Wygodę i bezpieczeństwo dziecka zapewnia wyjątkowa konstrukcja pieluszki. Jej wyprofilowane falbanki zapobiegają przeciekaniu, a elastyczne boki łatwo dopasują się do talii dziecka. Natomiast uniwersalne zapięcia ułatwią ich zdejmowanie i zakładanie.

Szczegółowe Informacje o całej akcji można odnaleźć na stronie www.plywajciezdrowo.pl,
oraz na profilu www.facebook.com/HuggiesPolska, gdzie na bieżąco można śledzić informacje o projekcie ale także zobaczyć jak inni, dumni rodzice regularnie dzielą się swoimi wrażeniami. Pełna gama pieluszek do pływania jest dostępna na terenie całego kraju w sieci handlowej Tesco, która została partnerem akcji „Pływajcie zdrowo- resztą zajmie się Huggies Little Swimmers”.

PŁYWANIE Z NIEMOWLĘTAMI – KILKA CENNYCH WSKAZÓWEK:

  • Przed pierwszą wizytą na pływalni skonsultuj się z pediatrą
  • Bezpośrednio przed zajęciami na basenie nie karm dziecka
  • Przed wejściem do basenu oblej maluszka wodą pod prysznicem
  • Przy wchodzeniu do wody, trzymaj dziecko przytulone do siebie, będzie mu łatwiej przyzwyczaić się do nowego środowiska
  • Powrzucaj do wody kolorowe zabawki, niemowlę chętniej będzie podnosiło główkę

UWAGA:
Każda pływalnia, która bierze udział w akcji została zweryfikowana przez ekspertów i spełnia kryteria dotyczące czystości, bezpieczeństwa czy odpowiedniej temperatury wody. Posiada również szatnie przystosowane dla rodziców z małymi dziećmi.

Więcej informacji udziela Karolina Kowalska, tel.: 500 466 188, media@plywajciezdrowo.pl

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Skomentuj
Jeśli chcesz by przy Twoim komentarzu pojawiło się zdjęcie, zarejestruj się w Gravatarze.

*
= 4 + 3