Wypożyczalnia samochodów Kielce
0

Okupacja zapisana w pamięci

40 godzin wspomnień świadków tragicznych lat okupacji hitlerowskiej już ocalonych. Trwa projekt „Pięć lat okupacji na wsi kieleckiej 1939 – 1945. Zapisy pamięci” realizowany przez Muzeum Wsi Kieleckiej. Wojenna historia opowiedziana przez świadków jest zapisywana na płytach DVD. Pracownicy Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie przeprowadzili do tej pory wywiady z 34 osobami. Nagrane zostały dramatyczne wspomnienia żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego, świadków pacyfikacji wsi kieleckich, rodzin ofiar represji niemieckich i sowieckich.


Wybrane relacje świadków historii ostaną zamieszczone na płycie, którą wyda Muzeum Wsi Kieleckiej. Całość nagrań zostanie udostępniona zwiedzającym w nowym obiekcie Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie, a ich fragmenty zostaną zamieszczone także na portalu www.martyrologiawsipolskich.pl .


Projekt finansowany jest w ramach programu „Patriotyzm jutra” przez Muzeum Historii Polski w Warszawie. Jego realizacja zakończy się w grudniu 2012 r.

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Skomentuj
Jeśli chcesz by przy Twoim komentarzu pojawiło się zdjęcie, zarejestruj się w Gravatarze.

*
= 3 + 8