Wypożyczalnia samochodów Kielce
0

W niedzielę Dożynki w Pińczowie

Wystawa wieńców, dożynkowe obrzędy oraz widowisko regionalne “Świętokrzyski jarmark artystyczny” – to niektóre z atrakcji, które przygotowano z okazji XII Świętokrzyskich Dożynek Wojewódzkich. Tegoroczne święto plonów obchodzić będziemy w najbliższa niedzielę, 9 września w Pińczowie.

Świętowanie rozpocznie o godz. 11.00 przemarsz delegacji dożynkowych w uroczystym korowodzie do Kościoła p.w. Św. Jana Apostoła i Ewangelisty, gdzie odbędzie się uroczysta dożynkowa Msza Święta w intencji świętokrzyskich rolników. Poświęcone zostaną chleby oraz powiatowe wieńce.


Po nabożeństwie, korowód dożynkowy przejdzie ulicami miasta na stadion, gdzie odbędzie się część obrzędowa i artystyczna święta plonów. Tradycyjnie, Starostowie Dożynek, wręczą Gospodarzowi Dożynek – Marszałkowi Województwa – bochen chleba upieczonego z mąki pochodzącej z ostatnich zbiorów. Odbędą się także prezentacje „ośpiewania” i „obtańczenia” wieńców dożynkowych, przygotowanych przez poszczególne powiaty.


Swój dorobek artystyczny w ludowo-folkowym widowisku regionalnym “Świętokrzyski jarmark artystyczny” zaprezentują kapele i zespoły ludowe Ziemi Pińczowskiej i Świętokrzyskiej, m.in. Orkiestra Dęta z Pińczowa, Rytm ze Skalbmierza, Uśmiech ze Świętokrzyskiego Klubu Dzieci Specjalnej Troski, Klub 4H Iskra z Ożarowa oraz zespoły z europejskich miast partnerskich i laureaci “Buskich Spotkań z Folklorem”. Obejrzeć będzie również można specjalny pokaz w wykonaniu Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii im. 13 Pułku Ułanów Wileńskich.


Ogłoszone zostaną także wyniki konkursu “Piękna i bezpieczna zagroda, przyjazna dla środowiska” oraz na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Dożynkom towarzyszyć będzie wystawa płodów rolnych, maszyn i urządzeń do produkcji rolnej.
Od godz. 20.00 królować będzie zabawa dożynkowa “W ponidziańskich rytmach”.


Organizatorami Dożynek Wojewódzkich są: Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Starosta Pińczowski, Burmistrz Miasta i Gminy Pińczów oraz Prezes Świętokrzyskiej Izby Rolniczej.

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Skomentuj
Jeśli chcesz by przy Twoim komentarzu pojawiło się zdjęcie, zarejestruj się w Gravatarze.

*
= 5 + 2