Wypożyczalnia samochodów Kielce
0

SPUTNIK 2012r w kinie MOSKWA od 7 – 13 grudnia!!!

NOWE KINO:

7.XII .2012r
18:00 – „WYSPA”- 112\’
Reżyseria: Paweł Łungin
„Reżyser Paweł Łungin i operator Andriej Żegałow w migoczącym świetle odmalowali niezwykłe obrazy skalistego obozowiska na krańcu ziemi i galerię zamieszkujących go wynędzniałych dusz. Nakręcili również naprawdę imponujące sceny w wypełnionej bizantyjskim przepychem i ikonami cerkwi”.
MFF Wenecja 2006

„Ten film może wydać się zbyt radykalny. Hegemonia indywidualizmu i wolności osobistej sprawiła, że we współczesnym świecie zapanował triumf egoizmu. Dlatego zmuszeni jesteśmy, żeby wrócić do dylematów, które, jak sądziliśmy, zostały już rozwiązane”.
Dimitrij Eipides, MFF Toronto 2006

„To nie jest „Pasja” Mela Gibsona, gdzie wszystko zostało wyłożone i pokazane z subtelnością młota pneumatycznego. Dużo bliżej jest „Wyspie” do słynnego „Wniebowstąpienia” (1976) Larisy Szepitko. Z tą różnicą, że w obrazie Ukrainki pod postacią torturowanego przez hitlerowców partyzanta Sotnikowa reżyserka przedstawiła cierpienie Chrystusa, podczas gdy Anatolij Łungina jest inkarnacją Judasza – ale Judasza, który zmógł w sobie pragnienie popełnienia samobójstwa, a swój grzech postanowił odpokutować, niosąc pomoc bliźnim”.
Esensja.pl

Film o świętości, przeznaczeniu, opętaniu i wybaczeniu. To przypowieść o życiu i śmierci. Wyspa” opowiada historię człowieka, który chcąc ratować własne życie zabija przyjaciela by całe późniejsze życie szukać przebaczenia w klasztorze. Bohater staje się się „Bożym szaleńcem” – śpi na hałdzie węgla w rozlatującym się baraku, przepowiada przyszłość, wypędza demony. Jego życie wypełnione jest bez reszty modlitwą, pracą i oczekiwaniem na Boże przebaczenie. To film o winie i odkupieniu, o dojrzewaniu do odpowiedzialności za własne czyny. W postać Anatolija wcielił się były lider rosyjskiej kapeli rockowej – Piotr Mamonow, który sam zdecydował się zamieszkać kilka lat temu w małej wiosce, by szukać spokoju i odnaleźć wiarę w Boga. Niektórzy dostrzegali echa arcydzieła w filmie „Andriej Rublow” Tarkowskiego, podkreślając, iż reżyser i scenarzysta starali się wywołać te podobieństwa przez takie zabiegi, jak liczne
przedstawienia obrazów wody, monochromatyczną kolorystykę obrazu czy twarze i wygląd mnichów.

20:00 – „KONWÓJ” – 80\’
Gatunek: Dramat
Reżyser: Aleksie Mizgiriew
Czas trwania:80 min.
Data produkcji: 2012

Centralnym punktem filmu jest historia amerykańskiego Kapitana, który konwojuje żołnierza dezertera do jednostki. Bohaterowie spędzają w Moskwie jedną dobę, w ciągu której zderzają się z normalnym życiem w dzisiejszej metropolii- czasami zabawnym, czasami tragicznym. Przyjaźń, która narodziła się między oficerem i szeregowym zmienia podejście do życia Kapitana. Cyniczny Kapitan odzyskuje chęć do życia i wiarę w człowieka.

8.XII.2012r
18:00 -„SZCZĘŚLIWI LUDZIE”- 90\’
Gatunek: Film dokumentalny
Reżyser: Dmitrij Wasiukow
Rok produkcji: 2008
Czas trwania: 210 min

W dokumencie przedstawione jest życie prawdziwych myśliwych,
wędkarzy i zwykłych mieszkańców wioski. Reżyser Dmitrij Wasiukow, za pomocą kadrów filmowych, ukazuje swoją miłość do tajgi. Tytuł filmu „Szczęśliwi ludzie” nie ma ukrytego znaczenia. Bohaterowie filmu to naprawdę szczęśliwi i spełnieni ludzie. Grupa kinematografów z Moskwy spędziła z bohaterami filmu cały rok, aby pokazać całe piękno i prawdziwe życie w syberyjskich wioskach. Kto widział chociaż fragment życia
„szczęśliwych ludzi”, na pewno się zgodzi, że to wyjątkowy film.

20:00 -„PODRÓŻ ZE ZWIERZĘTAMI DOMOWYMI” – 97\’
Reżyseria: WIERA STOROŻEWA
Natalia wraz z mężem mieszka w osamotnionym domku w pobliżu torów kolejowych. Szare, brzydkie stroje skutecznie maskują jej urodę i stanowią odzwierciedlenie stanu ducha bohaterki. Jedynym jej zajęciem jest prowadzenie domu, a główną rozrywką obserwowanie pociągów jadących do innego nieznanego świata. Monotonne życie młodej kobiety podobne jest do wegetacji więźniarki. Kiedy mąż Natalii niespodziewanie umiera na zawał, czyni kobietę wolną od rutyny i małżeństwa bez miłości. Wtedy w jej życiu niespodziewanie pojawia się pełen życia kierowca Siergiej. Ich przypadkowe spotkanie w drodze na pogrzeb męża staje się dla Natalii przepustką do innego życia, którego uroki – ale też jak się okaże zagrożenia – będzie odtąd odkrywała. Siergiej często odwiedza Natalię w jej domu i ma nadzieję, że dziewczyna odwzajemni uczucie, które się w nim budzi. Natalia podświadomie jednak nie chce emocjonalnie zbliżać się do Siergieja, bojąc się, że on odbierze jej tak niedawno poznaną wolność. Pierwszą rzeczą jaką Natalia decyduje się kupić po pogrzebie jest lustro. Wolność zwrócona po latach budzi do życia pragnienia i potrzeby młodej kobiety. Na naszych oczach kobieta przechodzi wewnętrzną i zewnętrzną przemianę. Dziewczyna sprzedaje krowę, tak jakby chciała uwolnić się od dawnych obowiązków, kupuje kozę i przygarnia psa, przywiązuje się do zwierząt traktując je tak, jak członków rodziny, której nigdy nie miała. Czy nasza bohaterka, udając się w tytułową podróż, odnajdzie swoje miejsce na ziemi?

KLASYKA KINA ROSYJSKIEGO:
9.XII. 2012r
18:00 – „ALEKSANDER NEWSKI” -113\’
reżyseria: Siergiej Eisenstein, Dmitrij Wasiljew
Aleksander Newski to dzieło wpisane w klasykę światowego kina. Doborowa obsada, imponujące dekoracje, ogromny rozmach przy realizacji – to tylko niektóre z atutów tego filmu. Fabułę oparto na historycznych wydarzeniach z XIII wieku. Wspaniała opowieść Eisensteina o średniowiecznym bohaterze dała genialnemu twórcy możliwość zastosowania nowatorskich rozwiązań w dziedzinie obrazu i dźwięku. Pod względem formy Aleksander Newski jest dziełem wybitnym. Wielką urodą i wewnętrznym napięciem odznaczają się oparte na kontrastach zdjęcia, stale współpracującego z reżyserem, Eduarda Tisse. Montaż, w którym Eisenstein był mistrzem, oparty jest na zmiennym rytmie uzależnionym od dynamiki scen. Popisem montażowym na miarę Pancernika Potiomkina okazała się też sekwencja bitwy na Jeziorze Czudzkim. Szczególnymi walorami odznacza się połączenie strony wizualnej z muzyką wybitnego kompozytora Siergieja Prokofjewa, która w formie wielkiej kantaty nieustannie kontrapunktuje obraz uwypuklając jego siłę.

20:00 – „IWAN GROŹNY”- 99\’
Gatunek: biograficzny, dramat historyczny
Reżyser: Siergiej Eisenstein
Rok produkcji: 1944
Czas trwania: 99 min

Film opowiadający o życiu Iwana Groźnego (1530-1584). Pierwsza część zaczyna się około jego koronacji (1547) i opisuje początki jego panowania – ślub z Anastazją, wyprawy wojenne na Krym i Inflanty. Oprócz Iwana i jego żony głównymi postaciami są ciotka Eufrozyna, spiskująca, aby zdobyć tron dla swojego syna, oraz przyjaciel cara książe Kurbski, miotany między przyjaźnią i poczuciem lojalności wobec władcy z jednej strony, a pragnieniem władzy i uczuciem do Anastazji z drugiej.

10.XII.2012r
18:00 – „IDŹ I PATRZ”- 136\’
Film Elema Klimowa w scenerii Alesja Adamowicza z 1985 roku, jest chyba jednym z najbardziej przerażających filmów o wojnie.
Nie tylko wojnie 1941-1945, ale o wojnie jako destrukcyjnej sile, burzącej naturalną kolej rzeczy. Film jest oparty na faktach . Autorzy wybrali właśnie to miejsce i te wydarzenia, które stały się symbolem biedy i cierpienia narodu. Bohaterem filmu jest szesnastoletni Flora, który wyruszył do lasu, żeby pomagać partyzanom. Na początku filmu jest jeszcze prawie dzieckiem. Na końcu, po przerażających akcjach faszystowskich, staje się dorosłym, wręcz przerażająco dorosłym a nawet starym dojrzałym (od bólu i koszmaru wojny) człowiekiem. Wojna zniekształciła jego delikatne, dziecięce rysy i przekształciła je w bruzdy starca. Zmieniona twarz Flory jest twarzą wojny. To twarz rozpaczy, głodu, szaleństwa i śmierci.

20:20 – „KAUKASKA BRANKA” – 82\’
Gatunek: Komedia, przygodowy, romans
Reżyser: Leonid Gajdaj
Rok produkcji: 1967
Czas trwania: 82 min

Ekscentryczna komedia Leonida Gajdaja, reżysera często operującego w swoich filmach środkami
groteski. Akcja dzieje się w połowie lat 60. na kaukaskiej prowincji. Głównym bohaterem obrazu jest sympatyczny i dzielny młodzieniec [Aleksander Demianienko], który śpieszy na ratunek pięknej dziewczynie [Natalia Warlej], porwanej przez szajkę działającą na zlecenie miejscowego kacyka.

11.XII.2012r
18:00 – „TRZEBA PRZEJŚĆ I PRZEZ OGIEŃ” – 95\’
Reżyser: Gleb Panfiłow
Pełnometrażowy debiut Gleba Panfiłowa z genialną rolą młodziutkiej Inny Czurikowej. Akcja filmu toczy się na tyle wydarzeń wojny domowej, zaraz po rewolucji październikowej. Główna bohaterka- Tatiana Tokina jest sanitariuszką w pociągu, który podąża za frontem. Mimo tego, że na co dzień styka się z okrucieństwem wojny, nie wpływa to na jej niezwykłą wrażliwość. Dziewczyna wyraża się za pomocą swoich rysunków, niezwykłych w swej prostocie i naiwności. Nawet w obliczu śmierci, nie przestaje snuć marzeń i planów na przyszłość.

20:00 -„KALINA CZERWONA” – 110\’
reżyseria: Wasilij Szukszyn
„Dzięki obcemu dla kina radzieckiego tragizmowi ten bardzo prowincjonalny film, w reżyserii człowieka prowincji, mówi tym samym językiem, którym przemawiają filmy Kusturicy, Kitano lub Fassbindera, który włączył ”Kalinę czerwoną” w dziesiątkę swoich ulubionych obrazów filmowych”.
Aleksiej Kozakow

Ostatni i najlepszy film z wyreżyserowanych przez Wasilija Szukszyna, który zmarł dwa lata po jego ukończeniu. Poruszająca opowieść o cenie jaką płaci się za niewierność. Niewierność ziemi, domowi i niewierność miejscu człowieka na świecie. Bohater filmu, Jegor Prokudin jest recydywistą. Po wyjściu z obozu pracy, w którym odbywał karę za kradzieże, pierwsze dni wolności spędza na pijaństwie, szukając w nim łatwego zapomnienia. Jednak nie opuszcza go przejmująca świadomość zagubienia, ponieważ zachował zdolność refleksji nad sobą i czystość osądu moralnego. Szansę rozpoczęcia nowego życia daje Jegrowi miłość. Pod wpływem Ludy wraca na wieś, do rodziców i rozpoczyna pracę jako traktorzysta. Kiedy zjawiają się jego dawni przyjaciele, Jegor odmawia udziału w przestępstwie co okaże się dla niego tragiczne w skutkach.…

12.XII.2012
18:00 – „DWORZEC DLA DWOJGA” – 135\’
Gatunek:melodramat
Reżyser: Elear Riazanow
Rok produkcji: 1983
Czas trwania: 135 min

Wzruszająca opowieść o miłości dwojga samotnych ludzi, którzy poznają się na dworcu kolejowym
prowincjonalnego miasteczka. Smutna komedia – takie określenie chyba najbardziej pasuje do Dworca dla dwojga – jest filmem nastroju i zamyślenia. Riazanow jest mistrzem obserwacji, potrafiącym z błahych szczegółów zbudować sytuacje frapujące i nieodparcie śmieszne. Ludmiła Gurczenko stworzyła tu niezapomnianą kreację, subtelnie ukazując spowodowaną przez miłość przemianę krzykliwej kelnerki z dworcowej restauracji w opiekuńczą i pełną oddania kobietę.

20:20 – „CHODZĄC PO MOSKWIE” -74\’
Gatunek: komedia
Reżyser: Georgij Danelija
Rok produkcji: 1963
Czas trwania: 74 min

Utrzymany w baśniowym i lirycznym klimacie obraz Georgija Danelija to opowieść o młodości, miłości i Moskwie. Wołodia to młody robotnik pochodzący z Syberii. Chłopak przyjeżdża do Moskwy aby spotkać się z pisarzem Poroninem, gdyż jego opowiadanie ma zostać opublikowane w czasopiśmie „Junost’”. W moskiewskim metrze Wołodia poznaje Kolę, który oferuje mu pomoc w odnalezieniu adresu pisarza. Wkrótce niewinna wędrówka po mieście przeradza się w cykl zabawnych i wzruszających historii , kalejdoskop ludzkich twarzy, nowych przyjaźni i uczuć. Filmowa pocztówka z Moskwy lat sześćdziesiątych prezentuje pokolenie kipiące radością, wolne od wojennej przeszłości. Film zasłynął znakomitymi kreacjami aktorskimi (w tym młodziutkiego Nikity Michałkowa), a także przepięknymi zdjęciami Wadima Jusowa- operatowa współpracującego z Andriejem Tarkowskim.

ZŁOTA KOLEKCJA SPUTNIKA
13.XII.2012r
18:00 – „MÓJ PRZYJACIEL IWAN ŁAPSZYN” -100\’
Reżyser: Aleksiej German,
Akcja filmu rozgrywa się w okresie Wielkiej Czystki bardzo dramatycznego okresu w dziejach Rosji. Te właśnie wydarzenia są tłem dla historii przedstawionej przez Germana.
Reżyser podjął zakazany w kinie radzieckim temat, tworząc tym samym dzieło, które możemy zaliczyć do jednego z największych dzieł filmografii rosyjskiej. Film jest prawie pozbawiony fabuły, jego głównym bohaterem jest tytułowy Iwan Łapszyn, szef milicji, który targają sprzeczne emocje i przed którym piętrzą się trudne wybory. Jego całe życie skupiało się na sumiennym wykonywaniu obowiązków służbowych wtedy nagle pojawiła się piękna aktorka, tak jednak odrzuciła ofiarowane przez niego uczucie.

20:00 – „SAMOTNY GŁOS CZŁOWIEKA” – 95\’
Reżyser: Aleksander Sokurow
„Samotny głos człowieka” to pełnometrażowy debiut Aleksandra Sokurowa, oparty na motywach opowiadań Andrieja Płatonowa. Film został nakręcony w 1978 roku, lecz przez rzekomą antyradzieckość aż dziesięć lat czekał na swoją premierę. Dzieło miało zostać doszczętnie zniszczone, zachowała się jednak wykradziona kopia filmu. Bohaterem jest młody mężczyzna, który po powrocie z wojny domowej zakochuje się w studentce medycyny. Oboje przyzwyczajeni są do samotności, przez co muszą przejść wiele trudności, aby ostatecznie odnaleźć wspólną drogę. Już w debiucie pojawiają się motywy, które później staną się charakterystyczne dla twórczości Sokurowa, jak m.in. destrukcja psychiki bohatera, zniszczony świat czy degradacja wartości.

Cennik:

10,00 zł. Bilet normalny

Karnety : na 5 dowolnie wybranych filmów: 40 zł / 8zł. za film

na 10 filmów i więcej : 7 zł. za film

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Skomentuj




Jeśli chcesz by przy Twoim komentarzu pojawiło się zdjęcie, zarejestruj się w Gravatarze.

*
= 3 + 0