Wypożyczalnia samochodów Kielce
0

Koniec świata nie nastąpi 21 grudnia 2012, tylko 12 stycznia 2013 czyli: Apokalipsa według nieświętego Pakuły w kieleckim Teatrze im. Stefana Żeromskiego.

„Mój niepokój ma przy sobie broń” to tytuł najnowszej sztuki Mateusza Pakuły, której prapremiera zaniepokoi Kielce już 12 stycznia 2013 roku. Mieszkający w Krakowie, a pochodzący z Kielc, uznany już młody dramatopisarz i dramaturg stworzył ją specjalnie na zamówienie tamtejszego Teatru im. Stefana Żeromskiego. – To będzie apokalipsa według Pakuły – zapowiada dyrektor artystyczny teatru, Piotr Szczerski, po zapoznaniu się ze scenariuszem.

Czego możemy się spodziewać oprócz charakterystycznego, mocnego i zarazem poetyckiego języka? Tym razem Pakuła mierzy się ze swoimi apokaliptycznymi lękami i katastroficznymi nastrojami współczesnego świata.

– Aby powiedzieć coś o świecie współczesnym, potrzebowałem bohatera podróżującego po wyimaginowanych krainach, a właściwie bardziej potrzebowałem tych krain niż samego bohatera – wyjaśnia Pakuła luźne rozpięcie swojej historii na motywie „Podróży Guliwera”. Jednak podobieństwa z dziełem angielskiego pisarza Johnatana Swifta kończą się na tym, że jako pierwszą odwiedzimy krainę zwaną Wyspą Liliputów. Będzie za to – jak to u Pakuły – cała masa innych odniesień, literackich – poetyckich i reporterskich – oraz muzycznych.

Spektakl reżyseruje Julia Mark (Pawłowska), która zrealizowała już jeden tekst Pakuły – „Księcia Niezłoma” w Teatrze Jaracza w Olsztynie. Za dramaturgię jest odpowiedzialny sam Pakuła. W spektaklu możemy spodziewać się muzyki na żywo (didżej – Mr Krime i perkusista – Antonis Skolias, syn znanego wokalisty jazzowo-etnicznego, Jorgosa Skoliasa) i niesamowitej scenografii Justyny Elminowskiej, która również współpracowała już wcześniej z Pakułą. Wystąpią kieleccy aktorzy: Dagna Dywicka, Joanna Kasperek, Edward Janaszek, Wojciech Niemczyk, Dawid Żłobiński oraz Krzysztof Grabowski, który zadebiutuje na deskach tego teatru. Cały tekst sztuki zostanie opublikowany w styczniowym numerze „Dialogu”, na tydzień przed premierą. Niecierpliwi znajdą fragmenty tekstu na fanpejdżu spektaklu „Mój niepokój ma przy sobie broń”, gdzie – ciekawostka – można spotkać również postacie ze spektaklu!

Anna Zielińska

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Skomentuj
Jeśli chcesz by przy Twoim komentarzu pojawiło się zdjęcie, zarejestruj się w Gravatarze.

*
= 3 + 7