Wypożyczalnia samochodów Kielce
0

FILMOWE SUPERCZWARTKI STYCZEŃ 2013r. NAJLEPSZE POSLSKIE FILMY 2012 ROKU.

17.01.2013 “JESTEŚ BOGIEM”

W zapowiedziach wielu filmów używa się często formułki „długo oczekiwany”, lecz w przypadku „Jesteś Bogiem” ma ona szczególne znaczenie. Film ten blisko dziesięć lat czekał na realizację, w pewnym momencie mówiło się już nawet, że nie powstanie. Kolejni producenci żądali zmian w scenariuszu, które wypaczyłyby jego pierwotny sens. Dopiero w 2008 roku, gdy projekt przejęło Studio Filmowe „Kadr” – by użyć słów reżysera filmu, Leszka Dawida – „wszystko poszło gładko”.
Pomysłodawca i autor scenariusza, Maciej Pisuk zaczął pracować nad tekstem w okresie dla Paktofoniki bardzo gorącym i trudnym. Z jednej strony zespół był wciąż na fali i o jego sukcesach wciąż pisała prasa, z drugiej – samobójcza śmierć Magika, jej lidera sprawiała, że wiele osób na dokonania grupy, jej wzloty i upadki chciało patrzeć tylko z perspektywy tej tragedii.
„Jesteś Bogiem” staje się opowieścią właśnie o Magiku. Leszek Dawid od początku zapowiadał, że chce, by jego film dawał możliwość „przebywania” z Magikiem i spojrzenia na niego jako na niezwykle ciekawą osobowość. Reżyser pozostaje wierny swojemu wrażeniu, które w pierwszej chwili wywarła na nim ta postać w scenariuszu: wprawdzie Magik był idolem, miał bliskich sobie ludzi, lecz żył z poczuciem, że nie jest rozumiany. Leszek Dawid nie stara się odpowiedzieć na pytanie, co doprowadziło do samobójczej śmierci lidera Paktofoniki. Pokazuje jednak całe skomplikowanie sytuacji w jakiej znalazł się Magik. W pewnych fragmentach filmu jego losy obserwujemy także z perspektywy bliskich Magikowi ludzi, którzy wpływali na jego życie. Dzięki temu „Jesteś Bogiem” staje się swego rodzaju wielogłosem o Magiku, o jego poczuciu wyobcowania i bezradności wobec wymagań ówczesnej rzeczywistości.
W „Jesteś Bogiem” widać Polskę końca lat 90. i tę z początku XXI wieku. Gdyby doszukiwać się jakiejś pozytywnej strony tego, że film tyle lat czekał na realizację, z pewnością jest nią fakt, że ówczesną rzeczywistość pokazuje już z pewnego dystansu, stając się tym samym ważnym i gorzkim głosem o tym, jak przebiegały w Polsce pewne przemiany ekonomiczno-społeczne i o szansach, jakie mieli w tamtej rzeczywistości.

Reżyseria: Leszek Dawid; Obsada:Marcin Kowalczyk, Dawid Ogrodnik, Tomasz Schuchardt; biograficzny/muzyczny, Polska, 2012, 110 min.

24.01.2013 „RÓŻA”

Lato 1945 roku. Tadeusz, były żołnierz AK, któremu wojna zabrała wszystko i niczego nie oszczędziła, wędruje przez Mazury. Dociera do wdowy po niemieckim żołnierzu, którego śmierci był świadkiem. Mieszkająca sama w dużym gospodarstwie Róża przyjmuje Tadeusza chłodno, pozwala przenocować. Tadeusz odwdzięcza się za gościnę pomocą w obejściu. Róża, choć się do tego nie przyznaje, potrzebuje czegoś więcej – przede wszystkim ochrony przed szabrownikami, którzy nachodzą jej gospodarstwo. Stopniowo Tadeusz poznaje przyczyny jej samotności…

Reżyseria: Wojciech Smarzowski; Obsada:Marcin Dorociński, Agata Kulesza, Malwina Buss;dramat, Polska, 2011, 98 min.

31.01.2013 „OBŁAWA”

Akcja filmu rozgrywa się podczas II wojny światowej. Jej głównym bohaterem jest kapral Wydra, żołnierz oddziału partyzanckiego, specjalizujący się w wykonywaniu wyroków śmierci na Niemcach i polskich zdrajcach. Tym razem Wydra dostaje rozkaz zabicia swojego szkolnego kolegi – konfidenta Kondolewicza.

Reżyseria: Marcin Krzyształowicz ; Obsada:Marcin Dorociński, Maciej Stuhr, Sonia Bohosiewicz, Weronika Rosati; wojenny/thriller, Polska, 2012, 90 min.

CENA 10 ZŁ

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Skomentuj
Jeśli chcesz by przy Twoim komentarzu pojawiło się zdjęcie, zarejestruj się w Gravatarze.

*
= 4 + 5