Wypożyczalnia samochodów Kielce
0

Chcemy jeszcze 150 mln euro

Świętokrzyski samorząd liczy na więcej pieniędzy w nowej perspektywie unijnej na lata 2014-2020.

Marszałek województwa szykuje się do rozmów z panią Minister Rozwoju Regionalnego, przekonując, że dostaliśmy o 150 mln za mało.
Nasz region ma otrzymać w nowej perspektywie 998 mln euro, czyli o 2 mln więcej, niż dotychczas. Póki co, mniej od świętokrzyskiego mają otrzymać tylko opolskie i podlaskie. – Nie jestem zadowolony, ale na szczęście to dopiero wstępna propozycja – podkreśla marszałek Adam Jarubas. – Regiony oczywiście nie rozwijają się w jednym tempie, ale średnio w skali Polski, po wyjęciu Mazowsza, które jest regionem przejściowym z uwagi na wysokie PKB, wzrost nastąpił na poziomie ok. 15%. Gdybyśmy przyjęli dziś to uśrednienie, to wartość powinna się zwiększyć o ok. 150 mln euro, i myślę, że o takie kwoty powinniśmy się ubiegać.
Szansa jest w rezerwie na tzw. obszary strategicznej interwencji, a w niej 1,5 mld euro. – Będziemy argumentować, by ta rezerwa została tu rozdzielona – podkreśla marszałek. – I nie chodzi tu tylko o regiony Polski Wschodniej, bo np. lubelskie ma wyższą alokację, a Dolny Śląsk został dość brutalnie potraktowany tylko dwuprocentowym wzrostem kwoty. Przy tym największy przyrost środków jest w Małopolsce – region zyska 35%. To wbrew unijnej polityce wyrównywania szans regionów – przekonuje Jarubas i dodaje, że w środę jest umówiony na rozmowy z panią Minister Rozwoju Regionalnego. – Powiemy, dajcie nam pieniądze, nie dlatego, że jesteśmy biedni, bo nie tak się powinno podchodzić do środków europejskich, to nie pomoc społeczna, ale ponieważ mamy dobre projekty, mamy pomysły. I tym samym dajmy szansę, bo mówimy o w sumie dziesięcioletniej perspektywie rozwoju.
- Będziemy się starać o dodatkowe środki z rezerwy na tzw. obszary strategicznej interwencji, w której do rozdzielenia jest półtora miliarda euro – dodaje marszałek.

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Skomentuj
Jeśli chcesz by przy Twoim komentarzu pojawiło się zdjęcie, zarejestruj się w Gravatarze.

*
= 5 + 2