Wypożyczalnia samochodów Kielce
0

Pamięć Żołnierzom Wyklętym

1 marca po raz trzeci obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Dziś hołd należy się uczestnikom polskiego podziemia niepodległościowego, walczącym po 1944 roku z reżimem komunistycznym. Data 1 marca weszła do kalendarza polskich rocznic narodowych dopiero w 2011 roku, w 60-tą rocznicę wykonania wyroku śmierci na ppłk. Łukaszu Cieplińskim i sześciu innych przywódcach zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.
Pamięć o bohaterach podziemia niepodległościowego przybliża organizator dzisiejszych uroczystości, Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach. Obchody rozpoczynają się o0 godz. 10-tejna cmentarzu Kielce-Piaski, złożeniem kwiatów przed pomnikiem poświęconym pamięci żołnierzy Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych i Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, zamordowanych przez UB w więzieniu kieleckim.
O godz. 18.00 odbędą się uroczystości przed Pomnikiem Armii Krajowej – wystąpienia okolicznościowe, modlitwa, apel pamięci i salwa honorowa oraz złożenie symbolicznego wieńca. W Wojewódzkim Domu Kultury o godz. 19.00 zostanie otwarta wystawa “Bić się do końca”, a o godz. 19.30 rozpocznie się pokaz filmowy „Wyklęci. Żołnierze, których miało nie być”.

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Skomentuj
Jeśli chcesz by przy Twoim komentarzu pojawiło się zdjęcie, zarejestruj się w Gravatarze.

*
= 4 + 2