Wypożyczalnia samochodów Kielce
0

Ptero-lot w Rezerwacie Kadzielnia

muzeum_zabawek26 maja (niedziela) 2013 r. godzina 16.00 (wstęp wolny)

Chcesz przeżyć dobrą zabawę i przenieść się w czasy prehistoryczne zabierz mamę i tatę na niedzielny spacer do Rezerwatu „Kadzielnia”?
Muzeum Zabawek i Zabawy zaprasza na spotkanie, z latającym Pteranodonem

Warunkiem odbycia się pokazu jest dobra pogoda.

Pteranodon to prehistoryczny pterozaur, żył 80 mil. lat temu p.n.e.. Spośród innych pterozaurów wyróżniał je róg na głowie, który służył do balansowania w powietrzu, czyli do zmian kierunku. Inni badacze twierdzą, że służył do wzmacniania dźwięków. Wielkością przypominał minimalnie wróbla, a maksymalnie osiągał wielkość ok. 15 metrów. Dostosowywał się do warunków, jakie panowały wokół bytowania.

Pan Władysław Herbuś, pracownik Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach, którego modele siedmiokrotnie były nagradzane złotymi medalami na Mistrzostwach Świata, nosił się z pomysłem budowy pterozaura od 2011 roku.

Wykonanie takiego modelu było tylko kwestią czasu dla pasjonata, który przez dwa lata zbierał potrzebne materiały, zarówno o treści historycznej jak i do opracowania technicznej konstrukcji potrzebnej do zbudowania formy modelu latającego.

Model wykonany w ok. 50 godzin. Rozpiętość skrzydeł 120 cm, wykonany jest z pianki EPP, styropianu, który pokryty jest laminatem szklanym. Napęd stanowi silnik elektryczny ze składanym w locie śmigłem, sterowany radiem. Do sterowania służą lotki, ster wysokości i kierunku (nogi pteranodona zakończone łapami miedzy, którymi jest błona) w układzie motylkowym lub tzw. „usterzenie Rudlickiego”.

Kontakt: Monika Cybulska 505-137-175

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Skomentuj
Jeśli chcesz by przy Twoim komentarzu pojawiło się zdjęcie, zarejestruj się w Gravatarze.

*
= 3 + 2