Wypożyczalnia samochodów Kielce
0

Uroczystości ku czci żołnierzy AK z Oddziału “Wybranieccy”, którzy polegli pod Leszczynami

Zapraszamy Państwa na uroczystości ku czci żołnierzy AK z Oddziału “Wybranieccy”, którzy polegli pod Leszczynami. Uroczystości odbędą się w najbliższą niedzielę 21 lipca: zbiórka pocztów sztandarowych o g. 15.45 przed kościołem w Leszczynach, o g. 16. Msza Św. , od g. 17. dalsza część uroczystości pod pomnikiem poległych partyzantów.

wybranieccy

Tragedia „Wybranieckich” pod Leszczynami

19 lipca 1943 r.

Dziś rano wyrusza sekcja w składzie: sekcyjny Orlicz, partyzanci – Henek, Sławek, Tadek, Kanarek, Kostek, Leszek i sanitariuszka do Kielc. Sekcja Orlicz, Sławek, Henek. Tadek mają rozkaz zlikwidowania groźnego dla Polskiego Ruchu Konspiracyjnego konfidenta, funkcjonariusza policji kryminalnej – Adamczyka. Pozostali partyzanci wyjeżdżają z nimi na urlop do Kielc.

Nazajutrz dochodzi nas okropna wiadomość. Sekcja ta jadąc kolejką została przez Niemców zlikwidowana. Wieść ta uderzyła w nas jak piorun, jest dla nas tak ciężka, że trudno jest w to uwierzyć, z niepokojem czekamy na potwierdzenie.

Otrzymujemy meldunki, z których dowiadujemy się strasznej prawdy ze szczegółami. Na kolejce polegli: Orlicz, Henek, Sławek, Leszek, Kostek i Kanarek. Po otrzymaniu tych meldunków – starzy żołnierze, którzy patrzyli na śmierć setek ludzi, płaczemy jak dzieci. (…) Dowiadujemy się, że nasi Koledzy pochowani są na miejscu wypadku, a grób jest zrównany z ziemią. (…) Na usypanej mogile stawiamy krzyże brzozowe i oddajemy 5 salw karabinowych, a następnie rozrzucamy w okolicy napisane przez dowódcę oddziału ulotki, o następującej treści:

“Do okolicznej ludności

Z tym, gdzie nam los wskaże grób, przestaliśmy się liczyć. (…) W tych pięciu poległych na kolejce straciliśmy najlepszych Kolegów, odważnych do szaleństwa, nielękających się żadnego niebezpieczeństwa, mających za sobą nie jedną akcję przeciw znienawidzonemu wrogowi. (…) Dziś chcemy tylko od Was poszanowania tego świętego miejsca, grobu Bohaterów. Grobu, ni pomnika należnego im nie stawiamy, bo zwierzęcy wróg go zniszczy. Czcimy Ich pamięć salwą karabinową. Tym wieńcem, na który padały łzy pozostałych przy życiu kolegów.
Nigdy nie powinno braknąć świeżych kwiatów polnych na Ich grobie. Wierzymy w Waszą pomoc, w opiekę nad tym świętym miejscem. Wierzymy, że nie będzie wieczoru, by nie przyszedł ktoś i nie rzucił na Ich grób kwiatów z tej ziemi, za Wolność której padli (…) WYBRANIECCY”

P.S.Z. Kroniki „Wybranieckich”

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Skomentuj
Jeśli chcesz by przy Twoim komentarzu pojawiło się zdjęcie, zarejestruj się w Gravatarze.

*
= 3 + 7