Wypożyczalnia samochodów Kielce
0

KONCERT FAMILIJNY MUZYCZNA SZKOŁA LATANIA

filharmonia2Niedziela, 13 października 2013, godz. 11.00
Sala Koncertowa

(Koncert dla dzieci od lat 6 -13 oznaczony symbolem F – familijny )

DAGNA SADKOWSKA skrzypce
MICHAŁ GÓRCZYŃSKI klarnet
MARTA KRZEMIEŃ-OJAK tancerka

„Muzyczna szkoła latania” to unikalny projekt edukacyjny dla dzieci i młodzieży, którego celem jest przybliżenie młodym słuchaczom świata muzyki nowej. Prezentację utworów wzbogacono o zajęcia warsztatowe, w czasie których dzieci będą się bawić materią dźwiękową, poznawać tajniki wykonawstwa. Z pomocą prowadzącej – Dagny Sadkowskiej – dzieci przekonają się na przykład, że każde z nich może być wykonawcą etiudy (utworu „Muzyczna ptaszarnia” napisanego specjalnie na ten koncert). Wszystkie utwory (np. „Mapa lotów ptaków”, „Powietrzny sampler”) są ilustracją tematu koncertu, młodzi uczestnicy koncertu interpretować je będą również za pomocą ruchu i tańca pod okiem instruktora Marty Krzemień-Ojak.

Zadania przedstawione w projekcie pochodzą z internetowego zbioru zadań do edukacji muzycznej, którego autorką jest skrzypaczka Dagna Sadkowska.

Piątek, 11 października 2013, godz. 19.00
Sala Koncertowa

ROK WITOLDA LUTOSŁAWSKIEGO
(Koncert symfoniczny oznaczony symbolem A – abonamentowy)

OLGA PASIECZNIK sopran

ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ

WOJCIECH MICHNIEWSKI dyrygent

GIOACCHINO ROSSINI Uwertura do opery Sroka złodziejka
WITOLD. LUTOSŁAWSKI Chantafleurs et chantefables
LUDVIG van BEETHOVEN III Symfonia Es-dur op. 55 Eroica

To już przedostatnie spotkanie z muzyką Witolda Lutosławskiego w serii koncertów zorganizowanych w naszej Filharmonii w związku z obchodzonym od 25 stycznia (data urodzin kompozytora) Rokiem Lutosławskiego. Trzeba przyznać, że przygotowano na ten wieczór dzieło niezwykłe – oszałamiające barwnością dźwiękową, urokliwe. O czym opowiada? O krokodylu, któremu uciekła kolacja, o koniku skaczącym „na początek z poniedziałku na piątek”, o zakochanym byku… Owe humorystyczne portrety zwierząt oraz subtelnie i poetycko odmalowane dźwiękami kwiaty i rośliny to dziesięć krótkich sopranowych pieśni orkiestrowych pod wspólnym tytułem Chantefleurs et chantefables, czyli Śpiewokwiaty i śpiewobajki. Powstały w latach 1989-90 do wierszy francuskiego surrealisty Roberta Desnosa i stanowią „uwodzicielski zbiór muzycznych nastrojów, emocji i uczuć oddanych z mistrzowskim kunsztem”.
Olga Pasiecznik, znakomita sopranistka urodzona w Równem na Ukrainie, mieszkająca w Polsce od 1991 roku, po raz pierwszy zmierzyła się z tym wyzwaniem w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, śpiewając z towarzyszeniem orkiestry lub przy akompaniamencie fortepianu (z siostrą pianistką – Natalią), bo i taka wersja powstała. Natomiast w 2004 otrzymała nagrodę Fryderyka właśnie za nagranie Chantefleurs et chantefables. Mając w pamięci jej wspaniałe występy na naszej estradzie i mistrzowskie interpretacje wielu wartościowych dzieł, można być przekonanym, że czeka nas prawdziwa uczta duchowa. Z charyzmatyczną śpiewaczką spotkamy się w drugim punkcie programu.
Koncert rozpocznie żywiołowa, dynamiczna Uwertura do opery Sroka złodziejka Gioacchino Rossiniego, która przyniosła swemu twórcy wielkie uznanie i jest uważana za jego najlepszą tego rodzaju kompozycję. Do sukcesu zarówno Uwertury jak i całej opery pod tym tytułem przyczyniło się zapewne także libretto opowiadające o sroce „cieszącej się” niezbyt dobrą opinią, która nieomal przywiodła na szafot biedną dziewczynę niesłusznie posądzoną o kradzież.
Na zakończenie koncertu wykonana zostanie III Symfonia Es-dur op. 55 Eroica Ludwiga van Beethovena. Utwór na początku powstawał z myślą o Banapartem i jemu był dedykowany. Jednak po koronacji małego Francuza na cesarza kompozytor usunął dedykację, uznając że w ten sposób Napoleon zniweczył nadzieje na wolność, równość i braterstwo. Mimo to pozostała nazwa „Eroica” czyli Symfonia bohaterska. Na jej muzyczny kształt, jak się przypuszcza, wpływ miała francuska muzyka rewolucyjna, nie dziwią więc frazy pełne patosu czy elegijności, choć nie brak w nim także pogodniejszych nut.
W koncercie wystąpi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej pod batutą często spotykanego na naszej estradzie Wojciecha Michniewskiego, znakomitego artysty, dawnego stałego dyrygenta Filharmonii Narodowej, byłego dyrektora Teatru Wielkiego w Łodzi oraz Filharmonii Poznańskiej – od roku 1991, mimo propozycji stałej współpracy, dyrygującego wyłącznie gościnnie.

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Skomentuj
Jeśli chcesz by przy Twoim komentarzu pojawiło się zdjęcie, zarejestruj się w Gravatarze.

*
= 3 + 4