Wypożyczalnia samochodów Kielce
0

KONCERT KAMERALNY

filharmonia2FILHARMONIA ŚWIĘTOKRZYSKA
zaprasza:

Wtorek, 14 stycznia 2014, godz. 18.30
Sala Kameralna

KONCERT KAMERALNY

(Koncert kameralny oznaczony symbolem K)

KWARTET CAMERATA w składzie:

WŁODZIMIERZ PROMIŃSKI I skrzypce
ANDRZEJ KORDYKIEWICZ II skrzypce
PIOTR REICHERT altówka
ROMAN HOFFMANN wiolonczela

Edvard GRIEG Kwartet smyczkowy g moll op. 27
Joseph HAYDN Serenada z Kwartetu smyczkowego F-dur op. 3
Aleksander BORODIN Nokturn z Kwartetu smyczkowego D-dur
Claude DEBUSSY Dziewczyna o włosach jak len, preludium fortepianowe
Alfred GRÜNFELD Walc z operetki Der Lebemann
Carlos GARDEL Tango z filmu Zapach kobiety
Peter HEIDRICH Wariacje na temat Happy Birthday

Jeden z najwybitniejszych polskich zespołów kameralnych – Kwartet Camerata – ponownie wystąpi na estradzie Filharmonii Św. To laureaci międzynarodowych konkursów, znani publiczności największych sal koncertowych Europy, zapraszani na prestiżowe festiwale. Nagrania płytowe Kwartetu były wielokrotnie wyróżniane i nagradzane, m.in.: Diapazon d’Or, Sforzando, Pizzicato Supersonic Award. W 1991 roku działalność zespołu uhonorowano nagrodą im. S. Wyspiańskiego. W jego repertuarze znajdują się dzieła z wielkiej literatury klasycznej i romantycznej, także utwory mistrzów muzyki dwudziestego wieku, ale czwórka artystów chętnie również sięga do nieco lżejszych, łatwiejszych w odbiorze form.
W pięknie skonstruowanym programie godnym karnawału na wstępie usłyszymy Kwartet smyczkowy g-moll Edvarda Griega skomponowany w 1877 roku. „Ma być pełen rozmachu i polotu…” deklarował jego twórca. Do tej zachęcającej reklamy dodajmy urocze melodie oraz motywy ze znanych i tak lubianych innych dzieł Griega, jak m.in. Peer Gynt czy pieśń minstrela (Spillemaend op. 25), a nie zdziwi jego popularność wśród melomanów.
Dalsze propozycje na pewno również spotkają się z aplauzem zgromadzonych na widowni osób, bowiem będzie to zawsze chętnie słuchana Serenada J. Haydna czy Nokturn A. Borodina, oraz takie przeboje, jak: Dziewczyna o włosach jak len – jedno z preludiów Debussy’ego napisanych w l. 1910-1912, Tango z filmu Zapach kobiety Argentyńczyka Carlosa Gardela, Walc z operetki Der Lebemann A. Grünfelda, Wariacje na temat Happy Birthday P. Heidricha.
KWARTET CAMERATA
Zespół w czasie swojej wieloletniej działalności, zdobył uznanie międzynarodowej publiczności i krytyków. Wystepowal w renomowanych salach koncertowych Europy, Ameryki i Azji, m.in.: Alte Oper Frankfurt, Tokyo Bunka Kaikan Recital Hall, Sibelius Conservatory Great Hall (Helsinki), Bruxelles Great Hall of the Conservatory, Concert Hall of the Radio Luxembourg, Sophia Philharmonic, Great Hall of the Conservatory of Bern, the Great Hall of University (Monachium), Sala Silvestre Revueltas Conjuto Cultural Ollin Yolotztli (Mexico City). Brał udział w wielu międzynarodowych festiwalach (Ludwigsburger Schloßfestspiele, Międzynarodowy Festiwal Muzyczny w Łańcucie, Kuhmo Chamber Music Festival, Festival de Wallonie, Festival van Flandern, Ost Belgien Festival, Plovdiv International Festival, Bodensee Festival, Warszawska Jesień, Festiwal Mozartowski w Warszawie, Sintra Festival – Portugalia). Jest laureatem międzynarodowych konkursów muzycznych (Paryż – I nagroda, Tokyo – III nagroda, Monachium – III nagroda oraz w Portsmouth specjalne wyróżnienie Yehudi Menuhina za wykonanie III Kwartetu B. Bartoka). Zespół nagrał ponad 20 płyt, które były wielokrotnie wyróżniane i nagradzane, m.in.: Diapazon d’Or (1994), Sforzando, (1995), Płyta Roku 1995 – nagranie z muzyką Schuberta, Fryderyk – 1999, Pizzicato Supersonic Award” w Luksemburgu (2009). Działalność Kwartetu uhonorowano w 1991 przyznaniem nagrody im. S. Wyspiańskiego. Poza koncertami i nagraniami zespół zajmuje się również pracą pedagogiczną i prowadzi od 15 lat zimowe kursy dla kwartetów smyczkowych w Gorlicach (w dowód uznania władze miasta przekazały mu symboliczne klucze do bram miasta i Mosty Starosty).

Sponsorzy Filharmonii:
MINISTERSTWO KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO – dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Program operacyjny MKiDN Rozwój Infrastruktury Kultury. Priorytet „Infrastruktura Kultury”.

W ramach w/w programu dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zakup instrumentów muzycznych: fagotu i klarnetów oraz brakującego wyposażenia, tj.: oświetlenia sceny, zestawu cyfrowych mikrofonów bezprzewodowych wraz z mikroportami, mobilnego zestawu multimedialnego (projektora z ekranem wraz z akcesoriami), zestawu mebli (stołów konferencyjnych i regałów archiwalnych), maszyn do wyrobu stroików fagotowych, obojowych i rożka angielskiego.

AMBIENTE
HELEN DORON – Early English
KWIACIARNIA SZAROTKA
LED CONCEPT

Bilety w cenie: 15-normalny, 10-ulgowy – do nabycia w kasie Filharmonii w godz. od 9.00 do 17.00 oraz na godzinę przed koncertem.

Piątek,17stycznia 2014, godz. 19.00

 

Sala Koncertowa

 

 

WIECZÓR KLASYKÓW

 

 

(Koncert symfoniczny oznaczony symbolem A – abonamentowy)

 

 

 

JADWIGA KOTNOWSKA flet

 

 

ORKIESTRA SYMFONICZNA

 

FILHARMONII ŚWIĘTOKRZYSKIEJ

 

 

RUBEN SILVA dyrygent

 

KRZYSZTOF JAKUB KOZAKIEWICZ asystent dyrygenta

 

 

Wolfgang Amadeus MOZART Uwertura do opery Lucio Silla

 

Giuseppe Saverio Raffaele MERCADANTE Koncert fletowy e-moll op. 57

 

Joseph HAYDN Symfonia nr 100 G-dur Wojskowa

 

 

 

Zainicjowany przez Instytut Muzyki i Tańca program „Dyrygent – rezydent” ma na celu prezentację i promocję młodych polskich dyrygentów oraz umożliwienie im debiutu i nabywania praktyki wykonawczej w kontakcie z zawodowym zespołem orkiestrowym. Dyrygentem – rezydentem Filharmonii Świętokrzyskiej w sezonie 2013/ 2014 jest Krzysztof Jakub Kozakiewicz.

 

 

 

Wieczór klasyków upłynie pod znakiem muzyki, która jest balsamem na duszę dzisiejszego śmiertelnika umęczonego pędzącym coraz szybciej światem i nieustannie poganianego wewnętrznymi i zewnętrznymi nakazami („a jakiś bies wciąż powtarza mi: prędzej!”).

 

Uwertura do opery Lucio Silla napisana przez 16-letniego Wolfganga Amadeusa Mozarta zawiera najważniejsze motywy z całego spektaklu. Jednak przeciętne libretto i banalna fabuła z góry skazywałyby całe przedsięwzięcie na niepowodzenie, gdyby nie muzyka. Fascynuje połączeniem swobody {…}, nieskazitelną wręcz, „klasyczną”(!) harmonią proporcji i składników dzieła. – jak pisze w komentarzu Kacper Miklaszewski

………

Bilety w cenie: 26-normalny, 22-ulgowy – do nabycia w kasie Filharmonii w godz. od 9.00 do 17.00 oraz na godzinę przed koncertem.

 

 

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Skomentuj
Jeśli chcesz by przy Twoim komentarzu pojawiło się zdjęcie, zarejestruj się w Gravatarze.

*
= 5 + 8