Wypożyczalnia samochodów Kielce
0

Muzeum Historii Kielc

muzeum_historiOd Nowego Roku obowiązują częściowo nowe ceny biletów do muzeum.

Dzieci i młodzież do ukończenia gimnazjum wchodzą tylko za złotówkę. Bez zmiany pozostaje cena biletu rodzinnego – ale za to mogą wejść na wystawy rodzice z dowolną liczbą swoich dzieci.

WYDARZENIA

1. 15 stycznia, o godz. 17 odbędzie się kolejne spotkanie Klubu Miłośników Historii. W ramach klubu spotkanie sympatyków Świętokrzyskiego Towarzystwa Pamiętnikarskiego.

W tym samym dniu kolejny internetowy dyżur historyczny w godz. od 11 do 12 i od 17 do 18. Pracownicy muzeum dyżurują na Facebooku i Skypie (adres: muzeumhistoriikielc).

2. 17 stycznia, godz. 17 Wernisaż wystawy malarstwa Przemysława Suligi pt. „SYNCHRONIA-STRUKTURA”.

Przemysław Suliga to absolwent Instytutu Sztuk Pięknych UJK w Kielcach. Pochodzi z Kielc, tu mieszka i tworzy. Od kilku lat pracuje jako grafik, tworząc projekty dla różnych rozpoznawalnych firm w województwie oraz poza jego granicami. Tworzy w oparciu o różne teorie naukowe nadając swoim pracom geometryczny charakter. Obrazy i obiekty malarskie są tworzone na pograniczu sztuki optycznej i konkretnej, zmierzają w stronę geometrii dyskursywnej.

3. 18 stycznia, godz. 10 Klub nad Silnicą, opowieść Mieczysławy Piętek pt. „Świętokrzyski Szlak Literacki i kolegiata w Opatowie”.

4. 22 stycznia, godz. 17 Wernisaż wystawy „Powstanie Styczniowe w prasie zagranicznej. Ryciny z Kolekcji Krzysztofa Kura”.

Wystawa składa się z ponad 200 oryginalnych rycin pochodzących z czasopism ilustrowanych, które ukazywały się w Europie i Stanach Zjednoczonych w latach 1861-1868.

Prezentowane na wystawie sceny z bitew, życie codzienne uczestników powstania, portrety przywódców mają dużą wartość dokumentalną. Przybliżają historię najdłużej trwającej w polskich dziejach insurekcji. Dają doskonałą możliwość zapoznania się z tym wszystkim, co ukazywało się w prasie europejskiej na temat Polski. Ekspozycja jest także okazją do spotkania z powszechną w XIX wieku sztuką drzeworytniczą i litograficzną.

Wystawa została przygotowana z inicjatywy Narodowego Centrum Kultury według pomysłu właściciela kolekcji. W ciągu 16 miesięcy odwiedzi 11 polskich miast. Na zakończenie obchodów 150. rocznicy Powstania – w sierpniu 2014 roku – zostanie zaprezentowana na Zamku Królewskim w Warszawie.

WYSTAWY

1. Od 6 grudnia 2013 r. w budynku ratusza przy Rynku można oglądać elektroniczną wersję wystawy „Kielce w PRL-u”, która w postaci fotogramów prezentowana była w Muzeum Historii Kielc w grudniu 2012 r., a w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej przypominamy – również w wersji elektronicznej – wystawę Kielce sprzed lat – fotografie z daru Urzędu Miasta w Kielcach. (Miasto w fotografii z ok. 1956 – 1959 r.).

2. Od 2 grudnia 2013 r. w budynku Rektoratu Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach ponownie udostępniona jest wystawa planszowa „Akademia Górnicza w Kielcach” prezentująca dzieje najstarszej polskiej wyższej uczelni technicznej.

3. Od 20 listopada 2013 r. w Geoparku przy ul. Daleszyckiej 21 eksponowana jest wystawa planszowa Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy. Oddział Świętokrzyski -75 lat.

4. Już od czerwca 2013 r. Muzeum Historii Kielc zaprasza Państwa na wystawę pt. „W DAWNYCH KIELCACH” eksponowaną w zabytkowych wnętrzach Hotelu i Restauracji Willa Hueta przy ul. Słowackiegow Kielcach. Ekspozycja ukazuje charakterystyczne miejsca, klimat i architekturę naszego miasta na przełomie XIX i XX wieku oraz w latach II Rzeczypospolitej.

5. W Muzealnej Izbie Górnictwa Kruszcowego w Miedziance eksponowana jest wystawa fotografii Pawła Suchanka pt. „Miedzianka – miejsca i ludzie”.

6. Od 4 grudnia 2013 r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 17 w Kielcach przy ul. Szkolnej 29 prezentowana jest wystawa „Wszystkie Kolory Czarnego Lądu”.

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Skomentuj
Jeśli chcesz by przy Twoim komentarzu pojawiło się zdjęcie, zarejestruj się w Gravatarze.

*
= 5 + 8