Wypożyczalnia samochodów Kielce
0

Kiermasz Wielkanocny w Dworku Laszczyków w Kielcach

kiermasz_plakat__medium_ Muzeum Wsi Kieleckiej serdecznie zaprasza 13 kwietnia 2014 w godz. 11.00-15.00 na Kiermasz Wielkanocny do Dworku Laszczyków w Kielcach. Jak co roku Niedziela Palmowa to niezwykłe, przedświąteczne spotkanie z ludową tradycją.

Na stoiskach zagoszczą potrawy świąteczne, które zaprezentują: Koło Gospodyń Wiejskich Kowalanki oraz Elżbieta Osman z gospodarstwa agroturystycznego “Daleko od szosy” – laureatka wielu konkursów kulinarnych. Będzie można kupić smakowite świętokrzyskie miody przywiezione przez Martę Bęben i Mariana Błędzińskiego, specjały z Gospodarstwa Mlecznego Teresy i Piotra Łukasik oraz sandomierskie owoce od Grzegorza Brody. Na stoiskach znajdą się także ludowe ozdoby świąteczne Henryki Goraj, Elżbiety Pokory – Domańskiej, Barbary Pisarek oraz Danuty Piotrowskiej, która zaprezentuje kraszenie i pisanie gęsich jaj. Będzie można się nauczyć jak wykonać tradycyjną palmę wielkanocną.

Z repertuarem pieśni pasyjnych wystąpi zespół AD HOC.

W Dworku Laszczyków zostanie zaprezentowana wystawa „Świętowanie wiosny. Wielkanocne zwyczaje i obrzędy w tradycyjnych kulturach Europy”. Ekspozycja jest wielką podróżą po zwyczajach i obrzędach związanych z nadejściem wiosny, oraz czasem Wielkiej Nocy które są charakterystyczne dla kultury ludów starego kontynentu.

Na wystawie zostały pokazane różne formy i elementy związane z kulturą Hiszpanii, Litwy, Niemiec, Skandynawii, Słowacji czy Grecji. Na uwagę zasługują: postać kukera oraz maski kukerskie, które u Słowian bałkańskich były symbolami obrzędu wegetacyjnego oraz bułgarskie Łazarki, których pochód w Niedzielę Palmową miał odstraszyć złe duchy i zapewnić uczestniczącym w nim dziewczętom rychłe zamążpójście. Ciekawym elementem są też szwedzkie Paskkaringary czyli „wielkanocne wiedźmy” oraz postać Pokutnika – uczestnika tradycyjnych hiszpańskich procesji wielkotygodniowych tzw. Semana Santa. Na wystawie znalazły się również eksponaty charakterystyczne dla obrzędowości prawosławnej, min. płaszczenica czyli płótno z namalowanym przedstawieniem umarłego Chrystusa oraz XIX – wieczne ikony rosyjskie.

W Niedzielę Palmową wstęp do Dworku Laszczyków będzie bezpłatny.

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Skomentuj
Jeśli chcesz by przy Twoim komentarzu pojawiło się zdjęcie, zarejestruj się w Gravatarze.

*
= 3 + 9