Wypożyczalnia samochodów Kielce
0

wystawy i koncert w w październiku BWA w Kielcach

e_zaproszenie 3 x europa Igor Janowicz, Marek Wawro, Wolfganag BrennerWernisaż 10 października o godz. 18:00
3 x Europa Igor Janowicz (Ukraina – Lwów ) Marek Wawro (Polska – Kielce) Wolfgang Brenner (Niemcy Paderborn).
BWA Galeria Górna, ul. Kapitulna 2. Wystawa potrwa do 31 października 2014 r.
Wystawa pt. „3 x Europa” jest nowym projektem Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach, planowanym jako cykl corocznych wystaw. To pierwsza jego odsłona. Kurator Stanisława Zacharko-Łagowska zaprosiła artystów z trzech odległych części podzielonej wciąż jeszcze Europy, których łączy pokrewieństwo twórczego myślenia. Z założenia jednym z uczestników projektu „3 x Europa” zawsze będzie artysta z Kielc –co podkreśla położenie naszego miasta zarówno w Europie Środkowej jak i centralnej Polsce – pozostałych dwóch zaś ze Wschodniej i Zachodniej Europy. Dzięki Konsulowi Generalnemu RP we Lwowie Panu Ambasadorowi Jarosławowi Drozdowi obecna wystawa może się odbyć z udziałem ukraińskiego artysty Igora Janowicza.
W przypadku projektu Igora Janowicza jest to tylko jedno słowo: FLOW – płynąć. To tytuł całego cyklu złożonego z abstrakcyjnych obrazów i monochromatycznych fotografii, przedstawiających fragmenty struktur zmurszałych, spękanych, naznaczonych destrukcją murów i ścian. Utrzymane w szarościach i melancholijnych barwach ziemi dopełnionych rudymi oranżami, kolorystyką nawiązują do jesieni, kojarzonej ze schyłkiem życia, zamieraniem i rozkładem. Plastyczny projekt Igora Janowicza dopełnia filmowa impresja MARII BYKOWEJ, zatytułowana KONTEKST, w której autorka, dokumentując obrazy artysty umieszczone na tle zniszczonych lwowskich zaułków i spatynowanych ścian starych budynków, wskazuje na ich zewnętrzne do nich podobieństwo.
Podobnych problemów: upływu czasu i przemijania – choć w jednostkowym, głęboko osobistym wymiarze – dotyka Marek Wawro w swojej aranżacji zatytułowanej OBIEG – OBIEKT. Od dłuższego już czasu artysta komponuje swoje wystawy w przestrzenną formę environment, wprowadzając w obszar znaczeniowy prac dodatkowo sensy wynikające z ich wzajemnych relacji. Również OBIEG – OBIEKT składa się z pojedynczych dzieł – obrazów, kolaży i obiektów – korespondujących ze sobą w ograniczonym wycinku przestrzeni i tworzących gęstą znaczeniowo sieć wzajemnych powiązań. Dominującym zdaje się tu być motyw drogi – jako symbolu drogi życia i upływającego czasu: bez początku, zagubionego w niepamięci wczesnego dzieciństwa i bez niewiadomego końca.
To, co widzę, może być pomyłką – tytuł jednego z obrazów Wolfganga Brennera określa również interesujący go aspekt współczesnej rzeczywistości – jej niejednoznaczności rozpisanej na wielość interpretacji, którą artysta analizuje w ostatnim okresie swojej bogatej twórczości. I tu również fotografia jest jednym z głównych – o ile nie najważniejszym – środkiem wyrazu. Artysta analizuje, komentuje – i obnaża – różne sposoby manipulowania jej zwyczajową rolą wiarygodnego dokumentu, podkreśla kurator Stanisława Zacharko-Łagowska. Często używa fotografii publikowanych w gazetach i ilustrujących podawane w nich informacje, jak w cyklu Irak – Bagdad – collateral (collateral – dodatkowe zabezpieczenie), do tworzenia którego wykorzystał zdjęcia robione z samolotów wojskowych. Równie często wykorzystuje fotografie stare i te, wykonywane przez siebie, związane z jego osobistym życiem. Stają się one elementami oryginalnych instalacji, kolaży i serigrafii. Dopełnia je malarsko-rysunkowymi ingerencjami i słownymi, zaskakującymi i niejednokrotnie intrygującymi, wielojęzycznymi sentencjami.

Wernisaż 10 października o godz. 18:00
Fotografia Wojciech Gepner – Grace # Land
Galeria Dolna BWA w Kielcach, ul. Kapitulna 2
Wojciech Gepner urodził się w 1966 r. Mieszka i pracuje w Kielcach. Uprawia fotografię użytkową, nie stroniąc od reportażu i fotografii kreacyjnej. Fotografuje różnymi technikami, od kamery otworkowej, po aparaty cyfrowe, od fotografii elementarnej po zaawansowaną ingerencję elektroniczną. W fotografiach najbardziej interesuje go nastrój. Uważa, że dla uzyskania właściwej atmosfery warto poświęcić wszystko – kadr, kolor, ostrość… Najchętniej fotografuje miejsca znajdujące się nieco na uboczu, zaułki dużych miast albo prowincję, bo tam, według niego, można choć na chwilę „złapać dystans” do gładkiej, wypacykowanej, coraz bardziej plastikowej rzeczywistości. Wystawy indywidualne: Kielce, Katowice, Luksemburg, Brownsville Teksas USA. Nagrody w konkursach: „CBRE Urban Photographer of the Year 2012” „Świętokrzyskie w obiektywie”, „Życie jest piękne”, „Kielce inaczej”. Wyróżnienie w konkursach: „Nikon”, „Absolut”.
Projekt GRACELAND – nie ma nic wspólnego ani z Elvisem Królem, ani z Paulem Simonem. Chociaż można by się zastanowić jak wyglądałby świat, gdyby pierwszy miał swoją posiadłość pod Ostrołęką, a drugi zamiast w Południowej Afryce, szukałby inspiracji na Górnym Śląsku…

GRACELAND to po prostu i dosłownie (GRACE: wdzięk i LAND: kraj) “kraj pełen wdzięku”. I nie chodzi tu wcale o powierzchowne piękno, czy podbitą blichtrem urodę, ale właśnie o czystą i najprawdziwszą – choć czasem naiwną, a czasem chropowatą – grację. Urok rejestrowanych na zdjęciach miejsc wynika z ich autentycznej niezwykłości, wykreowanej – mniej lub bardziej –przemyślanym działaniem człowieka. Fotografie dokumentują próby upiększania, ubarwiania, lub ulepszania rzeczywistości “na własną rękę”. Próby te bywają bardziej lub mniej udane, przeważnie nieporadne, rozbrajające szczerością i kulawe, ale nie o efekt tutaj chodzi, tylko o pierwotny zamiar. Ważne jest, że ich autorzy próbowali świat poprawić, a niektórzy nawet zapewne NAPRAWIĆ. I to Im właśnie, Naprawiaczom Świata, ten cykl dedykuję, bo choć niezręczni, niezgrabni i – jak się dzisiaj mawia – nieprofesjonalni w tym co robią, pozostają autentyczni.
Plastik i tandeta zalewają nas w niewiarygodnym tempie, ale dzięki domorosłym “kreatorom rzeczywistości”, od czasu do czasu, tu i ówdzie, trafia się jeszcze jakaś pozbawiona sztampy perełka – prawdziwa, szczera i pełna autentycznego wdzięku.
Zdjęcia do cyklu GRACELAND powstają głównie w małych miejscowościach całej Polski. Cykl nie ma żadnych ograniczeń geograficznych i stale się rozwija. Tak naprawdę, mam nadzieję, że to dopiero początek i najlepsze dopiero przede mną. Wierzę w nieograniczoną fantazję domorosłych architektów naszego krajobrazu. I życzę im, sobie i nam wszystkim nieustawania w twórczych wysiłkach :)
Uzupełniającym elementem wystawy Wojciecha Gepnera będzie pokaz 3filmów.
Wystawa potrwa do 31 października 2014

Wernisaż „Mali Odkrywcy – Wielkie Możliwości”
24 października (sobota), godz. 18:00 2014
Galeria BWA w Kielcach, ul. Kapitulna 2
Zdjęcia 54 uczestników warsztatów „Mali Odkrywcy – Wielkie Możliwości” zobaczymy na wystawie w Małej Galerii Kuchnia w BWA. Kuratorkami wystawy są Historyk sztuki Izabela Łazarczyk-Kaczmarek oraz Artystka Magdalena Leśniak. „Mali Odkrywcy – Wielkie możliwości” to cykliczny projekt, który BWA realizuje w wakacje, dla dzieci w wieku od 10 do 18 lat. Zajęcia fotograficzne prowadził współpracujący z BWA znany kielecki artysta fotografik – Antoni Myśliwiec. Uczestnicy wystawy: Olga Adamczyk, Sara Białkowska, Maciej Bogucki, Anna Brzezińska, Aleksandra Cadera, Barbara Cadera, Maja Dąbrowska, Natalia Dąbrowska, Anna Fąfara, Sara Frąk ,Julia Gałucha, Filip Gierszewski, Klaudia Hodur, Fazal Hussain, Gabriela Hyż ,Zuzanna Kanak, Julia Kłosińska ,Karolina Kłosińska, Maria Koprowska, Dominika Korpas, Bartłomiej Kosiarski ,Julia Kot, Karolina Kozieł, Monika Kozieł, Natalia Kromer, Piotr Kułaga, Aleksandra Mądry, Natalia Michalec, Weronika Michalec, Adam Mirosławski, Michał Mirosławski, Karolina Pajda, Emilia Parkita, Weronika Podgajna, Oliwia Polus, Kamila Pyszczyńska, Szymon Rudzki, Jakub Sołtys, Bernard Sokołowski, Stanisław Stoczkiewicz, Maria Strzelec, Jagoda Szwach, Maciej Sygut, Jan Świercz, Mikołaj Turek, Maja Więckowska, Wiktoria Wójcik, Katarzyna Wrona, Joanna Wróbel, Diana Wójcik, Maja Wójcik, Anna Wychowaniec, Joanna Wychowaniec, Patrycja Wypych, Magdalena Zawora. Wystawa potrwa do 23 listopada 2014

Koncert TOMASZ DĄBROWSKI – S-O-L-O – “30 urodziny / 30 miast / 30 koncertów”
25 października (sobota), godz. 18:00 2014
Galeria BWA w Kielcach, ul. Kapitulna 2

http://jazzarium.pl/aktualnosci/tomasz-d%C4%85browski-30x30x30-solo

Tomasz Dąbrowski gra na trąbce, oraz instrumencie zwanym “balkan horn”. Jego mocne, natychmiast rozpoznawalne brzmienie i ekspresywna gra, są inspirowane free jazzem, Berlińską awangardą, oraz folkiem wschodnio Europejskim. Tomasz jest uważany za jednego z najbardziej oryginalnych trębaczy młodego pokolenia zarówno na Polskiej, jak też i na Europejskiej scenie jazzowej. Mając zaledwie 30 lat, wydał trzy płyty solowe, oraz dziesiątki płyt jako współlider i sideman. Tomasz koncertuje ekstensywnie w Europie oraz Ameryce Północnej.
Jego pierwszy album – TOM TRIO został bardzo entuzjastycznie przyjęty na całym świecie, otrzymując bardzo przychylne recenzje. Dzięki albumowi Tomasz zdobył m.in. nominację do Fryderyka, płyta została wybrana jedną z najlepszych płyt 2012 roku przez prestiżowy New York City Jazz Record, a Dąbrowski zdobył tytuł Muzyka Roku – Årets Fynske Jazzmusiker, jako pierwszy Polak w 30-letniej historii tej nagrody. Druga płyta – “STEPS” to duet z amerykańskim perkusistą Tyshawnem Soreyem, znanym ze współpracy z Johnem Zornem, Ornettem Colemanem i Vijey’em Iyer. Najnowszy album artysty nosi tytuł “Vermilion Tree”, do którego Tomasz zaprosił Kris Davis na fortepianie, oraz Andrew Drury na perkusji.
Projekt “S-O-L-O” to próba zmierzenia się z samym sobą. Trąbka i tłumiki będą jedynymi narzędziami artysty. www.tomdabrowski.com
Serdecznie zapraszamy
Podczas koncertu ogłosimy zwycięzców konkursu fotograficznego – XVI Międzynarodowego Biennale Krajobrazu “SPACE DEFINITION/DEFINICJA PRZESTRZENI”.

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Skomentuj
Jeśli chcesz by przy Twoim komentarzu pojawiło się zdjęcie, zarejestruj się w Gravatarze.

*
= 5 + 4