Wypożyczalnia samochodów Kielce
0

Pokaz przedpremierowy KINO MOSKWA

pileckiPilecki

POKAZ PRZEDPREMIEROWY 19 WRZEŚNIA O GODZ. 19:00

Po seansie odbędzie się spotkanie z aktorem Marcinem Kwaśnym – odtwórcą głównej roli.

Film powstał dzięki indywidualnym darczyńcom. Polscy widzowie czekają na niego od wielu lat.

Witold Pilecki. Ochotnik do Oświęcimia. Zorganizował tam ruch oporu. Walczył w Powstaniu Warszawskim. Jeden z Żołnierzy Wyklętych. Bohater narodowy. Dostał wyrok śmierci. Do dziś nie ma pewności, gdzie został pochowany, ale pamięć o nim wciąż żyje.

“Pilecki” to dokument fabularyzowany w reżyserii Mirosława Krzyszkowskiego. Przedstawia jednego z największych bohaterów narodowych.

Film opowiada historię Witolda Pileckiego od czasów młodości, poprzez działania w czasie II wojny światowej, aż do uwięzienia i śmierci. W rolę tytułowego bohatera wcielił się Marcin Kwaśny. Towarzyszą mu m.in.: Piotr Głowacki i Małgorzata Kowalska.

W części dokumentalnej filmu wystąpił syn rotmistrza Andrzej Pilecki. To dzięki jego wypowiedziom powstał dotąd nieznany, prywatny obraz legendarnego Żołnierza Wyklętego, widzianego oczami kilkuletniego chłopca.

WITOLD PILECKI (1901 – 1948) to jedna z bardziej fascynujących postaci w najnowszej historii Polski. Swoje życie poświęcił walce ze zbrodniczymi dyktaturami XX wieku – niemieckim narodowym socjalizmem i sowieckim komunizmem. Brytyjski historyk prof. Michael Foot zaliczył go do sześciu najodważniejszych ludzi ruchu oporu II wojny światowej. Losy Pileckiego dobitnie świadczą o jedności planów niemieckich i sowieckich okupantów w stosunku do elity polskiego społeczeństwa.

Od 2009 roku Stowarzyszenie Auschwitz Memento regularnie poszukiwało więc środków na film o Pileckim w polskich instytucjach. Słano prośby, składano wnioski, brano udział w konkursach. Bezskutecznie. W ciągu trzech lat Stowarzyszenie zrealizowało pięć historycznych filmów dokumentalnych, które były emitowane w TVP, ale na film o jednym z największych polskich bohaterów nie mogło znaleźć środków ani w agendach Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ani w Ministerstwie Obrony Narodowej, ani w urzędach marszałkowskich.

Film o rotmistrzu Pileckim udało się jednak zrealizować, dzięki indywidualnym darczyńcom i w 2015 roku, tj. 67 lat po śmierci tego wyjątkowego człowieka, możemy go Państwu zaprezentować…

produkcja: Polska , 2015
czas trwania: 80 min.
reżyseria: Mirosław Krzyszkowski
obsada: Marcin Kwaśny, Małgorzata Kowalska, Piotr Głowacki, Andrzej Pilecki
strona oficjalna:http://www.filmweb.pl/video/zwiastun/nr+1-37102

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Skomentuj
Jeśli chcesz by przy Twoim komentarzu pojawiło się zdjęcie, zarejestruj się w Gravatarze.

*
= 5 + 5