Wypożyczalnia samochodów Kielce
0

Domki mamy – kotom damy.

Muzeum Zabawek i Zabawy oraz Polskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami organizuje Światowy Dzień Kota. W najbliższą niedzielę, 21 lutego w holu Muzeum Zabawek i Zabawy w godz. 14 – 16 odbędzie się spotkanie wielbicieli mruczących czworonogów. Zapraszamy wszystkich opiekunów kotów razem ze swoimi pupilami.
W planach spotkania są m.in.: warsztaty konstruowania domków tekturowych dla kotów, aukcje rękodzieła na rzecz TOZ, dla dzieci koci makijaż oraz towarzyskie rozmowy o kotach. Dla dzieci przewidziano konkurs wiedzy o kotach oraz zawody w piciu mleka z miseczki. Na wszystkich opiekunów kotków, zaniepokojonych stanem zdrowia swoich pupili czekać będzie lekarz weterynarii, który udzieli bezpłatnych porad.
Podczas spotkania będzie można zobaczyć zdjęcia kotów nadsyłane do redakcji Gazety Wyborczej w ramach obchodów Dnia Kota w tym roku.
„Biletem wstępu” na imprezę będzie karma dla bezdomnych kotów.
Światowy Dzień Kota przywędrował do Polski z Włoch. W naszym kraju święto tych miauczących czworonogów obchodzone już od 10 lat.
Muzeum Zabawek i Zabawy już od 2007 roku współpracuje
z Towarzystwem Opieki nad Zwierzętami, zbierając karmę dla bezdomnych zwierząt. Światowy Dzień Kota w Muzeum to doskonała okazja, aby wyjaśnić dzieciom, na czym polega opieka nad zwierzęciem.

Na Południe. Wystawa poplenerowa

W piątek 19.02.2016r. o godzinie 18.00 w Muzeum Zabawek i Zabawy odbędzie się wernisaż wystawy poplenerowej, która zaprezentuje twórczość dzieci i młodzieży. Prace mają wspólny tytuł „Na południe”, jest on nawiązaniem do pleneru, który miał miejsce w Chorwacji. Na wystawie goście zobaczą ponad 20 prac. Ekspozycję będzie można oglądać przez najbliższe 2 miesiące.

W lipcu 2015 roku grupa uzdolnionych plastycznie uczniów MDK i ZSS im.M.Reja w Kielcach uczestniczyła w plenerze plastycznym w Chorwacji na Riwierze Makarskiej.

Podczas 10 dniowego pobytu w Drveniku młodzież brała udział
w warsztatach plastycznych z rysunku i malarstwa prowadzonych przez Joannę Biskup – Brykczyńską. Efekty można zobaczyć na wystawie.

Wyjazd, plener z warsztatami oraz wystawa w Muzeum Zabawek i Zabawy były możliwe dzięki współpracy i wsparciu ze strony Biura Turystycznego Prima Tour i MDK w Kielcach oraz samego muzeum.

Na wystawie będą prezentowane prace młodych plastyków w wieku 9 – 18 lat. Z powodu olbrzymiej rozpiętości wiekowej będzie możliwość obserwacji jak zmienia się postrzeganie świata przez dziecko a następnie młodzież. Goście wystawy zobaczą próby realistycznego odwzorowania otaczającej rzeczywistości, poszukiwania techniczne, kolorystyczne eksperymenty. Na uwagę zasługują dojrzałe pejzaże i śmiałe wypowiedzi artystyczne. Prace plastyczne wykonane są piórkiem i tuszem, pastelami olejnymi i suchymi, flamastrami, farbami akwarelowymi i akrylowymi oraz techniką collage. Tematem przewodnim są tu chorwacka architektura i przyroda, tak odmienne od polskich widoków. Dla niektórych osób Chorwacja była pierwszym „ciepłym krajem” jaki widziały w życiu.

Na wystawie „Na południe” zostały zgromadzone rysunki i obrazy tworzone z pasją. Rysunki powstawały przez kilka tygodni. Początek każdego tkwi w warsztatach w Drveniku. To były szybkie szkice, dokumentacja fotograficzna, wspomnienie. Ekspozycja „Na Południe” to dowód na to, że w młodzieży jest chęć działania i tworzenia. Lekcje plastyki w szkołach rzadko dają możliwość twórczego spełnienia. Najczęściej w czasie pół godziny uczniowie mają zrealizować zadany temat. Niestety, z twórczością i artystycznym otworzeniem się, niewiele ma to wspólnego. Tylko odpowiednio przygotowane zajęcia pozaszkolne dają szansę dzieciom i młodzieży na rozwijanie talentu, zainteresowań, i pokazanie światu, że młody człowiek potrafi stworzyć coś pięknego. Potrzebny jest tylko Czas.

W dobie ewolucji turystyki coraz częściej pojawiają się oferty wypoczynku profilowanego. Są obozy sportowe, są wyjazdy ukierunkowane na odtwórstwo historyczne, są wreszcie interdyscyplinarne letnie szkoły artystyczne. Uczniowie z MDK i Gimnazjum Społecznego mieli możliwość skorzystania z tego typu wypoczynku. Dziesięć dni w Chorwacji to dziesięć dni obcowania z pięknem. Oprócz wypoczynku pod palmami nad przejrzystym Adriatykiem w malowniczym Drveniku, plastycy szukali inspiracji do swoich rysunków w Makarskiej, Splicie, Dubrowniku, Medjugorie, pośród wodospadów Krka i w Parku Narodowym Kravica. To, co wywarło na nich największe wrażenie można zobaczyć właśnie na wystawie poplenerowej „Na Południe” w Muzeum Zabawek i Zabawy.

Na wystawę wstęp wolny.

Wystawa potrwa przez dwa miesiące.

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Skomentuj
Jeśli chcesz by przy Twoim komentarzu pojawiło się zdjęcie, zarejestruj się w Gravatarze.

*
= 5 + 9