Wypożyczalnia samochodów Kielce
0

Rodzinne warsztaty „Klik Klaki”

klik_klakW sobotę 7 maja w godzinach 10.00-14.00 Muzeum Zabawek i Zabawy zaprasza na warsztaty wykonywania nieco zapomnianej zabawki „Riki-Tiki-Tak”, znanej też pod nazwami: riki-tiki, klakery, klik-klaki.
Klik-Klaki mają wiele innych regionalnych i slangowych nazw, takich jak: wakery, kerknoki, łoty, bandżery, popery, knokery, bonkery, klak-klaki, krakersy, rokery, uderzaki, kulki na sznurku, tiki-taka i inne, często z dodatkiem takich słów jak:  super czy hiper (np. Super Krakersy).
Jest to odmiana wahadła Newtona. Zabawka składa się z dwóch kulek (drewnianych, metalowych lub plastikowych), połączonych sznurkiem. Środek sznurka umieszcza się pomiędzy środkowym a wskazującym palcem. Następnie wykonuje się energiczne ruchy ręką w górę i w dół tak, aby kulki zderzały się na przemian nad i pod dłonią, zataczając przy tym półokręgi. Podczas zderzeń kulki wydają charakterystyczny, podobny do klekotu dźwięk i właśnie od tego dźwięku zabawka wzięła swoją nazwę.
Poza głównym zastosowaniem klik-klak bywa używany do wykonywania tzw. tricków. Gra była szczególnie popularna pod koniec lat 70., jednak bardzo szybko zniknęła z podwórek. A to prawdopodobnie ze względu na „uciążliwy” stukot obijających się kul.
Na warsztatach każdy z uczestników będzie miał okazję wykonać własne unikatowe klik-klaki, ozdabiając kulki według uznania. Wykonanie jest niezwykle proste, a zabawa wspaniała!
Zajęcia odbędą się w holu Muzeum.
Wstęp to 9 zł (wraz ze zwiedzaniem Muzeum).
Serdecznie zapraszamy

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Skomentuj
Jeśli chcesz by przy Twoim komentarzu pojawiło się zdjęcie, zarejestruj się w Gravatarze.

*
= 4 + 8