Wypożyczalnia samochodów Kielce
0

WIOSNA FILMÓW W KINIE MOSKWA

wiosna filmow w polsce HARMONOGRAM PROJEKCJI FILMÓW W RAMACH

REPLIKI 22 FESTIWALU FILMOWEGO WIOSNA FILMÓW

KINO MOSKWA 20-27 MAJ 2016 GODZ. 18:15

W dniach 20-27 maja w kinie Moskwa pokażemy 8 filmów, prezentowanych w ramach 22 Festiwalu Filmowego WIOSNA FILMÓW, który odbył się w dniach 15-24 kwietnia w Warszawie. Festiwal WIOSNA FILMÓW to okazja do zobaczenia najlepszych filmów z festiwali w Cannes, Wenecji czy Berlina docenianych przez jury, dziennikarzy, a także publiczność. Replikę kieleckich pokazów rozpoczniemy od laureata tegorocznego Festiwalu, zdobywcy nagrody publiczności japońskiego filmu “Kwiat wiśni i czerwona fasola”.

20.05.16 /pt/ – “Kwiat wiśni i czerwona fasola” 113′

Laureat 22 Festiwalu Filmowgo WIOSNA FILMÓW 2016, zdobywca nagrody publiczności na festiwalach w Sao Paulo i Cork.

Tokue, trochę dziwna, ale sympatyczna starsza pani zjawia się pewnego dnia na stoisku z naleśnikami w

poszukiwaniu pracy. Właścicielem jest Sentaro, ponury, milczący mężczyzna z mnóstwem własnych kłopotów.

Specjalizuje się w małych naleśnikach z nadzieniem z pasty fasolowej. Początkowo odmawia zatrudnienia Tokue,

ale ona wpycha mu do ręki pastę zrobioną według własnego sekretnego przepisu. Jej smak przekonuje go do

zatrudnienia starszej pani, a decyzja ta da początek relacji, w której chodzi znacznie więcej niż o uliczne jedzenie.

21.05.16 /sb/ – “Wszyscy albo nikt” 102′

Nagrodzony na MFF w Tokio i nominowany do Cezara debiut Kheirona, popularnego nad Sekwaną komika irańskiego pochodzenia, to słodko-gorzka refleksja nad palącą kwestią multikulturowości.

Tragikomedia bazuje na prawdziwej historii Hibata Tabiba, w którego wciela się… rzeczywisty syn bohatera, gwiazda stand-upu i emitowanego w Canal+ sitcomu „Bref”, Kheiron.

Akcja zawiązuje się na początku lat 80. W wyniku irańskiej rewolucji islamskiej, skutkującej obaleniem szacha Mohammada Rezy Pahlawiego przez zwolenników ajatollaha Ruhollaha Chomeiniego, bohater wraz z żoną Fereshteh (w tej roli znana z „Proroka” Leïla Bekhti) i synkiem jest zmuszony wyemigrować z kraju do Francji. Tutaj, w powiecie Seine-Saint-Denis, przybysze próbują zasymilować się z lokalną społecznością.

22.05.16 /ndz/ “Wojna” 115′

Film nominowany doOscara 2016 w kategorii „Najlepszy film nieanglojęzyczny”, nagroda publiczności na festiwalu w Portland w 2015 r., pokazywany m.in. w Wenecji, Göteborgu, Palm Springs, Zagrzebiu i Zurychu.

Sierżant Claus Pedersen stacjonuje wraz ze swoją kompanią na afgańskiej prowincji. W tym czasie żona dowódcy, Maria,musi sobie radzić z trudami codziennego życia bez męża i samotnego wychowywania trojga dzieci. Podczas rutynowej misji żołnierze dostają się w krzyżowy ogień talibów. Aby ratować swoich ludzi, Claus podejmuje dramatyczną decyzję, w wyniku której zostaje oskarżony o popełnienie zbrodni wojennej. Konsekwencje czynu poważnie dotykają zarówno sierżanta, jak i jego rodzinę.

„Wojna” jest zarówno thrillerem wojennym, jak i dramatem sądowym – i w obu przypadkach pozostaje obrazem znakomitym, bardzo realistycznym. Za wyjątkiem głównych postaci, filmowych wojskowych odgrywają prawdziwi duńscy żołnierze służący w Afganistanie. Obraz określany jest przez krytykę mianem jednego z najbardziej inteligentnych filmów wojennych, jakie kiedykolwiek nakręcono.

23.05.16 /pn/ – “Fair Play” Sala Studyjna 100′

Laureat Czeskich Lwów 2015 w kategorii „Nagroda publiczności”.

Akcja filmu rozgrywa się w latach 80. w komunistycznej Czechosłowacji. Młoda i utalentowana biegaczka Anna zostaje wybrana do drużyny narodowej i rozpoczyna treningi, aby zakwalifikować się na igrzyska olimpijskie. Trener jest przekonany, że młodej sportsmence uda się zdobyć medal. Aby pomóc Annie, podaje jej sterydy, w tajemnicy przed nią samą. Matka dziewczyny zdaje sobie sprawę, że to dla córki wielka szansa i że może wykorzystać wyjazd na olimpiadę, by uciec z kraju, dlatego godzi się na podawanie dziecku szkodliwych specyfików.

24.05.16 /wt/ – “Fuocoammare. Ogień na morzu” 108′

Film nagrodzony na tegorocznym Berlinale Złotym Niedźwiedziem oraz Nagrodą Jury Ekumenicznego.

Lampedusa to malutka wyspa pomiędzy Afryką i Europą, terytorialnie przynależąca do Włoch. W ciągu roku dobija do niej ponad 150 tysięcy uchodźców z Afryki, szukających schronienia przed wojną i głodem. Wielu z nich nie dociera do celu. Prowizoryczne łódki i przegniłe tratwy toną, zabierając na dno setki osób. Twórcę filmu interesuje kim są zarówno ludzie przybywający na wyspę, jak i jej rdzenni mieszkańcy. Kontrastuje problemy i priorytety życiowe jednych i drugich. Pokazuje jak różnią się ich definicje pewnych terminów, jak choćby miejsca na ziemi, domu czy ojczyzny. Unikając oceniania, przygląda się życiu na Lampedusie, docierając do tego, co żądne sensacji media pomijają.

25.05.16 /śr/ – “Subtelność” 98′

Film został uhonorowany nagrodą za najlepszy scenariusz na MFF w Wenecji w 2015 r., a także statuetką dla najlepszego aktora.

Michel Racine jest sędzią. Właśnie orzeka w bardzo trudnej sprawie. Opinia społeczna swój osąd już wydała, ale Michel chce zbadać sprawę dokładniej. Czuje, że tym razem ma do czynienia z przypadkiem, który nie jest tak prosty, jak się wydaje. Oddany pracy nie myśli o niczym innym. Sytuacja komplikuje się, kiedy w czasie procesu wśród ławników dostrzega Ditte, z którą kiedyś się spotykał. Nie widzieli się od lat, w życiu obojga wiele zdążyło się zmienić. Ditte ma kilkunastoletnią córkę i stoi na życiowym rozdrożu. Spotkanie tych dwojga to dla reżysera pretekst do przypomnienia, że stara miłość nie rdzewieje, a ferowanie wyroków leży w rękach ludzi, którzy mają swoje słabości i problemy. Tylko czy miłość okaże się dla walczących o sprawiedliwość bohaterów sprawiedliwa?

26.05.16 /czw/ – “Chevalier” 99′

Obsada filmu została uhonorowana wspólnie nagrodą za najlepszą rolę męską na ubiegłorocznym festiwalu w Sarajewie.

Film zwyciężył w konkursie głównym BFI London Film Festival 2015.

Na środku Morza Egejskiego sześciu mężczyzn, którzy wybrali się na wędkarską wyprawę luksusowym jachtem, postanawia zagrać w szczególną grę. W jej trakcie różne rzeczy porównują. Inne – mierzą. Piosenki masakrują. Przyjaciele stają się rywalami, a rywale stają się głodni. Cel, to ustalić kto jest “najlepszy we wszystkim”. I nikt nie zejdzie z łodzi dopóki nie zostanie wyłoniony zwycięzca, który na palec założy symbol zwycięstwa: pierścień o nazwie Chevalier.

27.05.16 /pt/ – “Dobra żona” SALA STUDYJNA 95′

Pokazywany w konkursie głównym festiwalu Sundance 2016, jeden z najbardziej dyskutowanych debiutów na tegorocznym MFF w Göteborgu.

Milena jest kobietą w średnim wieku, żoną i matką, żyjącą wygodnie w ekskluzywnej dzielnicy Belgradu. Pielęgnuje urodę, sumiennie gotuje, urządza przyjęcia i śpiewa w chórze. Oboje z mężem prowadzą beztroskie życie towarzyskie w grupie przyjaciół. Jednak stopniowo niepokojące elementy rzeczywistości przenikają do świadomości Mileny i zaburzają jej poukładany świat. Pewnego dnia podczas sprzątania odkrywa taśmę wideo, stanowiącą dowód obciążający jej męża strasznymi zbrodniami wojennymi. Tajemnica ta zmieni jej życie i ją samą w nieodwracalny sposób.

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Skomentuj
Jeśli chcesz by przy Twoim komentarzu pojawiło się zdjęcie, zarejestruj się w Gravatarze.

*
= 4 + 1