Wypożyczalnia samochodów Kielce
0

„Wczytuję sztukę – warsztaty teatralne”.

logo Wczytuję sztukę 201912 listopada 2019 roku o godz. 17.00 w Teatrze Lalki i Aktora „Kubuś” odbędzie się
II Finał Projektu „Wczytuję sztukę – warsztaty teatralne”.

„Wczytuję sztukę – warsztaty teatralne” to projekt z zakresu edukacji kulturalnej zainicjowany przez Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach w 2018 roku.

Na początku roku 2019 odbyła się I odsłona projektu, w którym uczestniczyli uczniowie klas 7 i 8 szkół podstawowych z regionu świętokrzyskiego. W II odsłonie tego projektu zaprosiliśmy do współpracy szkoły ponadpodstawowe. Tym razem rekrutacja miała charakter konkursowy. Uczniowie mieli za zadanie nagrać filmik, który nawiąże do tematu przewodniego projektu: „Być albo nie być”. Najciekawsze prace wysłali: podopieczni Wojewódzkiego Ośrodka Młodzieżowego w Podzamczu, uczniowie V Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Piotra Ściegiennego w Kielcach oraz uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. gen. W. Sikorskiego we Włoszczowie.

W trakcie finału uczestnicy projektu wezmą udział w czytaniu aktorskim „Dziadów cz. II” A. Mickiewicza, „Wesela” S. Wyspiańskiego i „Tanga” S. Mrożka. Finał poprzedziły aktorskie czytania tekstów składające się z trzech prób (dwóch w szkole, jednej w teatrze oraz pokazu). Dwie pierwsze próby odbyły się w szkole, jedna zaś w Teatrze Lalki i Aktora „Kubuś”. Pierwsze spotkanie przypominało czytanie „stolikowe”, na „biało”. Uczniowie zapoznawali się z utworem, dowiadywali się o kontekstach jego powstawania. W tym spotkaniu prócz reżysera i aktora, pojawił się gość specjalny Marcel Sabat oraz wykładowcy Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach – dr hab. Marzena Marczewska i dr hab. Krzysztof Jaworski. Drugie czytanie już bardziej przypominało interpretację sceniczną czytanego tekstu. Ostatnie warsztaty zapoznały podopiecznych projektu z pracą na scenie, z ruchem.

W II odsłonie projektu opiekunami teatralnymi uczniów byli: reżyserzy: Przemysław Żmiejko i Roksana Miner oraz aktorzy: Agata Sobota, Zdzisław Reczyński i Andrzej Plata.

Projekt Wczytuję sztukę – warsztaty teatralne dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Projekt dofinansowano także ze środków Urzędu Miasta Kielce.
Patronat Honorowy: Prezydent Miasta Kielce, Kurator Świętokrzyskiego Kuratorium Oświaty.
Partnerzy: Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, Grupa MAC S. A.
Patronat Medialny: TVP3 Kielce, Radio Kielce, Radio eM Kielce, Tygodnik eM Kielce, Gazeta „Echo Dnia”.

Więcej informacji udziela koordynator projektu:
Karolina Gregorczyk, tel. 698-869-302

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Skomentuj
Jeśli chcesz by przy Twoim komentarzu pojawiło się zdjęcie, zarejestruj się w Gravatarze.

*
= 4 + 0