Wypożyczalnia samochodów Kielce
0

Prababka króla z Maleszowej

Dzieje Franciszki Krasińskiej-Wettyn, pochodzącej z Maleszowej babki króla Sardynii i prababki pierwszego króla zjednoczonych Włoch będziemy mogli poznać w ten weekend. W Piotrkowicach i Lisowie odbędzie się sesja naukowa poświęcona niedoszłej królowej Polski, która przyszła na świat 9 marca 1742 roku na zamku Maleszowa.
Konferencja odbędzie się w sobotę na zamku Tarnoskała w Piotrkowicach oraz dzień później w Szkole Podstawowej w Lisowie.


Na temat zapomnianej królewiczowej, rodziny Krasińskich i dziejów obiektów z nimi związanych mówić będą przedstawiciele Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Archiwum Państwowego czy Uniwersytetu Jana Kochanowskiego i Uniwersytetu Warszawskiego.


Pierwszy dzień sesji zakończy wystąpienie właściciela zespołu dworskiego Maleszowa, który powie o koncepcji zagospodarowania obiektu.
W niedzielę po mszy świętej w lisowskim kościele, ok. godz. 13-tej zacznie się spotkanie dla mieszkańców, zaplanowano dyskusję i pokaz multimedialny.

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Skomentuj
Jeśli chcesz by przy Twoim komentarzu pojawiło się zdjęcie, zarejestruj się w Gravatarze.

*
= 4 + 1