Wypożyczalnia samochodów Kielce
0

94. ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

FILHARMONIA ŚWIĘTOKRZYSKA
zaprasza:

Piątek, 9 listopada 2012, godz. 19.00
Sala Koncertowa

94. ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
(Koncert symfoniczny oznaczony symbolem A – abonamentowy)

PIOTR PŁAWNER skrzypce

ORKIESTRA SYMFONICZNA
FILHARMONII ŚWIĘTOKRZYSKIEJ

BOGDAN OLĘDZKI dyrygent

Richard WAGNER Uwertura Polonia
Robert SCHUMANN Koncert skrzypcowy d-moll
Karol SZYMANOWSKI I Symfonia f-moll op. 15 (pierwsze wykonanie opracowania
B. Olędzkiego w Kielcach)

Na nasze najważniejsze święto państwowe – 94. rocznicę odzyskania niepodległości wybraliśmy dzieła Wagnera i Schumanna – dwóch wybitnych kompozytorów niemieckich (sic!) – odnoszące się jednak do tego wydarzenia, oraz utwór Karola Szymanowskiego.
Uwertura Polonia Richarda Wagnera powstała po upadku powstania listopadowego. Młody (23 lata) Wagner, z głową pełną romantycznych idei, bez wahania zadeklarował swoje poparcie dla Wiosny Ludów i bardzo przeżył klęskę zrywu niepodległościowego Polaków, mówiąc z rozgoryczeniem „jakby świat przepadł”. Te słowa to jakby motto Uwertury, w której pobrzmiewają motywy Mazurka Dąbrowskiego czy Mazurka 3 Maja, a także zapomnianej już pieśni Wionął wiatr błogi przez Lechitów ziemie.
Nieco zabawna jest historia losów Koncertu skrzypcowego d-moll Roberta Schumanna. Kompozytor niezadowolony z efektów swojej pracy kategorycznie zabronił wykonywania dzieła. Nad wypełnieniem woli rodzica czuwała o córka. Jednak Schumann zmienił swoje postanowienie … po śmierci. Tak przynajmniej wynikało z relacji dwóch węgierskich skrzypaczek – Jelly d’Arányi i Adili Fachiri, które podczas seansu spirytystycznego w Londynie, napotkawszy ducha kompozytora, odebrały nakaz, aby wydobyć z zapomnienia utwór. Wykonawcą kolejnego postanowienia miała być Jelly, ale na skutek splotu różnych okoliczności w prawykonaniu uczestniczył w listopadzie 1937 w Filharmonii Berlińskiej skrzypek Georg Kulenkampf, a w drugim wykonaniu w Carnegie Hall – Yehudi Menuhin. Jelly mogła się pocieszyć jedynie premierą brytyjską. Jak to jest z wartością artystyczną Koncertu – wypowiadano się wiele razy – bez entuzjazmu. Nam zapewne miło będzie usłyszeć choćby utrzymany w rytmie poloneza finał dzieła, a interpretacją wszystkich trzech części zajmie się Piotr Pławner. Artysta należy do najwybitniejszych i najbardziej kreatywnych skrzypków swojej generacji. „To prawdziwy geniusz” – twierdzi gazeta Stuttgarter Zeitung, zaś Lord Yehudi Menuhin nazwał Piotra Pławnera skrzypkiem o fenomenalnych zdolnościach oraz jednym z najbardziej obiecujących talentów nadchodzącej ery.
Równie niechętnie patrzył na swoją I Symfonię Karol Szymanowski. Owo „monstrum”, jak mówił o niej, składa się tylko z dwóch części, bowiem twórca Harnasi porzucił pracę nad kompozycją. Na nowo opracował Symfonię Bogdan Olędzki i w tej wersji po raz pierwszy na naszej estradzie usłyszymy odrzucone przez swego twórcę dzieło.
Nad całością przebiegu muzycznego wieczoru nie może zatem czuwać nikt inny, jak tylko Bogdan Olędzki, który w ciągu swojej blisko czterdziestoletniej kariery dyrygenckiej bywał częstym gościem Filharmonii Świętokrzyskiej.

Bilety w cenie: 26-normalny, 22-ulgowy – do nabycia w kasie Filharmonii w godz. od 9.00 do 17.00 oraz na godzinę przed koncertem.

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Skomentuj
Jeśli chcesz by przy Twoim komentarzu pojawiło się zdjęcie, zarejestruj się w Gravatarze.

*
= 3 + 6