Wypożyczalnia samochodów Kielce
0

Za śmieci od liczby mieszkańców

Podczas czwartkowej sesji Rady Miasta zapadła decyzja dotycząca pakietu uchwał w ramach nowych zasad gospodarowania odpadami komunalnymi. Kieleccy radni przyjęli m.in., że sposobem naliczania opłat za śmieci będzie metoda od liczby mieszkańców.

W myśl nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, 1 lipca 2013 roku wejdą w życie nowe przepisy dotyczące odbioru śmieci. W ramach tzw. „ustawy śmieciowej” właścicielem odpadów komunalnych stają się samorządy i to one będą odpowiedzialne za zorganizowanie odbioru odpadów od mieszkańców i pobranie za to opłaty.


Jako system przelicznikowy opłat za śmieci obrana została metoda od liczby mieszkańców. – Zarekomendowaliśmy przelicznik preferowany przez mieszkańców naszego miasta. Większość z nich w różnego rodzaju ankietach wypowiedziała się za tą metodą. Jest to próba odpowiedzialności obywatelskiej ze strony właścicieli nieruchomości. Trzeba podać rzeczywistą ilość zamieszkujących tam osób, żeby wszystkich równomiernie obciążyć kosztami funkcjonowania tego systemu – mówi Czesław Gruszewski, wiceprezydent Kielc.

Metodą pomocniczą będzie wskaźnik zużytej wody.

– Wybierając ten system i określając jego koszty, liczymy się z podwyżkami – dodaje Czesław Gruszewski, wiceprezydent Kielc.

Wiemy także, ile będziemy płacić za nasze odpady. Stawki to 9,50 zł za odpady segregowane i 12 zł za niesegregowane.

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Skomentuj
Jeśli chcesz by przy Twoim komentarzu pojawiło się zdjęcie, zarejestruj się w Gravatarze.

*
= 4 + 2