Wypożyczalnia samochodów Kielce
0

FILHARMONIA ŚWIĘTOKRZYSKA ZAPRASZA NA NIEZWYKŁE WYDARZENIE

Wtorek, 12 marca 2013, godz. 18.30
Sala Kameralna

RECITAL FORTEPIANOWY
(Koncert kameralny oznaczony symbolem K)

PIOTR PRZEDBORA gitara

Johann Sebastian BACH Sonata skrzypcowa C-dur nr 3 BWV 1005
Fryderyk CHOPIN Preludium Des-dur Deszczowe op. 28 nr 15
Manuel Maria PONCE Sonata romántica (Hommage à F. Schubert)
Joaquín TURINA Homenaje a Tárrega

Z zaplanowanymi na wieczór kameralny w Filharmonii czterema utworami znanych kompozytorów związane są jeszcze dwa nazwiska wybitnych twórców hiszpańskich, którzy mieli swój udział w historii powstania owych dzieł. A byli to: Andreas Segovia oraz Francisco Tárrega.
……..

Piątek, 15 marca 2013, godz. 19.00
Sala Koncertowa

KANON POLIHYMNII

(Koncert symfoniczny oznaczony symbolem A – abonamentowy)

HUBERT RUTKOWSKI fortepian
ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
JACEK KRASZEWSKI dyrygent

Antonín DVOŘÁK Uwertura koncertowa op. 92 Karnawał
Robert SCHUMANN Koncert fortepianowy a-moll op. 54
Mikołaj RIMSKI-KORSAKOW Kaprys hiszpański op. 34

Antonin Dvořák, Robert Schumann oraz Mikołaj Rimski-Korsakow – utwory tych trzech kompozytorów doskonale „wpasowują się” w piątkowy Kanon Polihymnii.
Karnawał Dvořáka pochodzi z tryptyku uwertur pt. Przyroda, życie i miłość. Środkowa nazwa ma dotyczyć „uczuć człowieka, którego porywa radosny wir życia”. I tak jest w istocie, bowiem Karnawał pełen jest radości i pogody – z wyjątkiem małego epizodu, który brzmi jak napomnienie, że życie to nie tylko zabawa.
………………

Sobota, 16 marca 2013, godz. 16.30
Sala Koncertowa

METROPOLITAN OPERA

TRANSMISJA Z NOWEGO JORKU

Riccardo Zandonai – FRANCESCA DA RIMINI

EVA-MARIA WESTBROEK jako Francesca
MARCELLO GIORDANI jako Paolo

PIERO FAGGIONI reżyser
MARCO ARMILIATO dyrygent

LESZEK ŚLUSARSKI słowo wstępne

Francesca da Rimini to najbardziej znane dzieło Ricardo Zandonaiego, austro-włoskiego kompozytora i dyrygenta żyjącego na przełomie XIX i XX w. Premiera tej czteroaktowej opery, dzisiaj ocenianej przez krytyków jako jeden z najpiękniejszych włoskich melodramatów, miała miejsce 19 lutego 1914 r. w Turynie (autorem libretta był Tito Ricordi). Spektakl – pełen namiętnej włoskiej melodyki oraz emocji o najwyższej temperaturze – bardzo odpowiadał gustom melomanów początku wieku.
Opera Zandonaiego powraca na deski Metropolitan Opera po 25 latach w realistycznej i widowiskowej realizacji Piero Faggioniego. Akcja dzieła toczy się w trzynastowiecznej Rawennie. Tytułowa bohaterka to Guida, córka pana Rawenny. Francesca ma poślubić jednego z synów Malatesty de Verrucchio. Jest pewna, że będzie to ten, któremu została przedstawiona i w którym zakochała się bez pamięci – zresztą z wzajemnością. Tymczasem rodzice przeznaczyli ją na żonę kalekiego Gianciotto i – uciekając się do oszustwa – doprowadzają do małżeństwa. Mimo to Francesca i Paolo nie zamierzają zrezygnować z miłości i spotykają się nadal w tajemnicy przed wszystkimi. Romans jednak zostaje odkryty i kochankowie giną z ręki zazdrosnego męża.

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Skomentuj
Jeśli chcesz by przy Twoim komentarzu pojawiło się zdjęcie, zarejestruj się w Gravatarze.

*
= 5 + 1