Wypożyczalnia samochodów Kielce
0

Ostatnie dni Warsztatów Krakowskich w Kielcach w Muzeum Zabawek i Zabawy

pawNajbliższa niedziela (1 września) jest ostatnim dniem, kiedy będzędzie udostępniana zwiedzającym wystawa „Zabawki fantazją malowane” w 100-lecie Warsztatów Krakowskich.
Warsztaty Krakowskie to stowarzyszenie zawodowe o typie spółdzielczym, które działało przy Muzeum Techniczno-Przemysłowym w Krakowie w latach 1913-1926. Celem Warsztatów było projektowanie i wytwarzanie przedmiotów codziennego użytku w celu podnoszenia jakości życia. Wytwarzane obiekty obejmowały: architekturę wnętrz, meble, batiki na tkaninie i drewnie, kilimy, kuty metal, oprawy książek, grafikę użytkową i zabawki. Z Warsztatami związani byli tacy twórcy jak Zofia Stryjeńska, Wojciech Jastrzębowski, Antoni Buszek. Prezentowana kolekcja pochodzi ze zbiorów Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie.

W trakcie warsztatów w czerwcu „Wzzornij”, które towarzyszyły wystawie powstał Paw pomalowany przez kieleckich graficiarzy, można go obejrzeć na ekspozycji w Muzeum Zabawek i Zabawy.
Najbliższe dni to ostatnia okazja do zobaczenia osiągnięć, które stanowiły o potędze Designu lat dwudziestych w zakresie zabawek.

Kolejną wystawą w tym miejscu będą Lalki – prezenty w odpowiedzi na listy”, powstaje we współpracy z Muzeum Etnograficznym w Zagrzebiu. Kolekcja powstała w oparciu o listy Ljeposlava Perenića, który korespondował z różnymi osobistościami z całego świata.

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Skomentuj
Jeśli chcesz by przy Twoim komentarzu pojawiło się zdjęcie, zarejestruj się w Gravatarze.

*
= 4 + 2