Wypożyczalnia samochodów Kielce
0

Otwarcie wystawy Marii Gostylli-Pachuckiej

filharmonia213 września w przerwie koncertu inauguracyjnego, odbędzie otwarcie wystawy Marii Gostylli-Pachuckiej, wrocławskiej artystki. Ekspozycja zawiera tkaniny oraz akwarele (wszystkie prace do kupienia).
MARIA GOSTYLLA-PACHUCKA
Ukończyła wrocławską Akademię Sztuk Pięknych. Dyplom uzyskała w pracowni prof. Eugeniusza Gepperta w 1960 r. Jest artystką wszechstronną, uprawia malarstwo akwarelowe, rysunek oraz tkactwo. Przez 18 lat należała do wrocławskiej grupy tkackiej „10 x tak”. Od 1990 roku należy do artystycznej grupy tkaczek francuskich „Fil en Main”. Poza działalnością plastyczną przez wiele lat uczyła gry na fortepianie, bowiem jest także absolwentką szkoły muzycznej II stopnia.
Tkaniny Pachuckiej urzekają przejrzystością i pozorną prostotą, eksponując walory wykorzystywanego tworzywa. W pracach artystka łączy różne wykorzystanie splotów: gobelinowy, dywanowy, sumak, czasem pojawią się elementy przypominające powrozy. W niektórych tkaninach widać zachowanie rytmu, a kompozycje są zamknięte u dołu owalem, przypominającym kształt instrumentu. Świadczy to o niewątpliwym wpływie muzyki na tekstylną twórczość artystki.
Ona sama twierdzi, że jej twórczość to nieustanne zmaganie się z materiałem, czasem i… sobą, ale bez tkaniny nie umiałaby już żyć.
Maria Gostylla-Pachnucka ma na koncie ponad 150 wystaw w kraju i za granicą, m.in. w Niemczech, Francji, Holandii, Austrii.

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Skomentuj
Jeśli chcesz by przy Twoim komentarzu pojawiło się zdjęcie, zarejestruj się w Gravatarze.

*
= 4 + 9