Wypożyczalnia samochodów Kielce
0

WIECZORY FILMOWE W FILHARMONII

filharmonia2Środa, 18 września 2013, godz. 18.30
Sala Koncertowa

WIECZORY FILMOWE W FILHARMONII

WIECZNA MIŁOŚĆ projekcja filmu w reżyserii BERNARDA ROSE

JAROSŁAW SKULSKI słowo wstępne

Reżyseria: Bernard Rose
Zdjęcia: Peter Suschitzky
Scenariusz: Bernard Rose
Obsada: Gary Oldman, Isabella Rossellini i In.
Premiera: grudzień 1994.
Produkcja: USA, Wielka Brytania
Gatunek: biograficzny, melodramat
Czas trwania: 120 min.

Po iście królewskim pogrzebie Ludwiga van Beethovena (w marcu 1827), na który wyległ cały Wiedeń, ukochane miasto kompozytora, szykowała się rodzina, aby poznać wolę zmarłego, a w zasadzie potwierdzić to, czego się domyślała. Jakież ogarnęło ich zdumienie i wściekłość, gdy zrozumieli, że sławny i bogaty antenat niedługo przed śmiercią zmienił testament, nie pozostawiając im w spadku nawet guldena, a na dodatek wszystko – „muzykę i dziedzictwo” – przepisał na tajemniczą „Wieczną Miłość”
Wysiłki sprzymierzonej rodziny, by podważyć wiarę w zdrowe zmysły Beethovena, spełzły na niczym, bowiem jego zaufany sekretarz, a zarazem przyjaciel postanowił rozwikłać zagadkę i dowiedzieć się, kim była „Nieśmiertelna Ukochana”…
Koncertowo zagrana przez Gary’ego Olsona rola głównego bohatera, partnerowanie „niesamowitej w swej piękności” Isabelli Rossellini, niemal sensacyjna akcja i błyskotliwa reżyseria nie są jedynymi zaletami tej projekcji. Ten niezwykły film z wątkami autobiograficznymi, jak zgodnie orzekła krytyka i kinowa publiczność, jest jak hipnoza. Słuchacz nie ma wyboru. Musi poddać się jego magii, która polega również na zastosowaniu najbardziej ekscytujących dzieł starego mistrza.

Bilety w cenie: 10 zł. – do nabycia w kasie Filharmonii od poniedziałku do piątku w godz. od 9.00 – 17.

NIEZWYKŁE WYDARZENIE

Sobota, 14 września 2013, godz. 18.30
Sala Koncertowa

METROPOLITAN OPERA

Wolfgang Amadeus MOZART – ŁASKAWOŚĆ TYTUSA

Opera seria w dwóch aktach. Libretto Caterino Mazzolà wg Pietra Metastasia

GIUSEPPE FILIANOTI Titto
BARBARA FRITTOLI Vitellia

HARRY BICKET dyrygent
JEAN-PIERRE PONNELLE reżyser

LESZEK ŚLUSARSKI słowo wstępne

Jedna z ostatnich oper genialnego Wolfganga Amadeusa, zainscenizowana w MET w 1984 r. przez Jeana-Pierre’a Ponnelle’a, została uznana za jedno z najwybitniejszych dzieł w dorobku znakomitego, nieżyjącego już francuskiego reżysera. Wielokrotnie wznawiana, cieszy się do dziś niezmierną popularnością, o czym zadecydowała także ponadczasowa, uniwersalna treść opery. Mimo iż akcja przeniesiona została z antycznego Rzymu w czasy, gdy żył Mozart, nic nie straciła ze swej znakomitej dramaturgii i podobnie dobitnie, jak w XVIIII w. brzmi jej przesłanie, iż jedną z najważniejszych więzi łączących ludzi jest przyjaźń gotowa wielkodusznie wybaczyć nawet zdradę.
Spektakl jest retransmisją z 1 grudnia 2012 roku z najważniejszego teatru operowego świata, a swój triumf tego dnia święcił niemal cały zespół. Oprócz Ponnelle’a (reżyseria, scenografia i kostiumy) – odtwórcy głównych ról: włoscy śpiewacy Giuseppe Filianoti jako Tito i Barbara Frittoli w roli mściwej Vitelli oraz niezrównana łotyska mezzosopranistka – Elina Garanča, wykonująca karkołomną partię Sekstusa przeznaczoną w zamyśle kompozytora dla kastrata. Wielkie uznanie zdobyła także orkiestra, którą poprowadził specjalista od baroku – Harry Bicket.

Czas trwania: 175 min.
Spektakl z napisami polskimi

Ceny biletów – 45 zł.

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Skomentuj
Jeśli chcesz by przy Twoim komentarzu pojawiło się zdjęcie, zarejestruj się w Gravatarze.

*
= 3 + 6