Wypożyczalnia samochodów Kielce
0

INAUGURACJA CYKLU TRANSMISJI z METROPOLITAN OPERA w SEZONIE 2013/2014

filharmonia2METROPOLITAN OPERA

TRANSMISJE Z NOWEGO JORKU

5 października, sobota, g. 18.30, Sala Koncertowa

PIOTR CZAJKOWSKI
EUGENIUSZ ONIEGIN

Opera (sceny liryczne) w trzech aktach, siedmiu obrazach (1879) | op. 24
Libretto: kompozytor na podstawie poematu Aleksandra Puszkina pod tym samym tytułem

ANNA NETREBKO Tatiana
MARIUSZ KWIECIEŃ Oniegin
OKSANA VOLKOVA Olga
PIOTR BECZAŁA Lenski
ALEKSEI TANOVITSKY Książę Gremin
VALERY GERGIEV dyrygent

ADAM CZOPEK slowo wstępne

Rozpoczynamy drugi sezon transmisji z Metropolitan Opera – największego teatru operowego świata. Jako pierwsza produkcja zostanie zaprezentowany Eugeniusz Oniegin Piotra Czajkowskiego. Jest inscenizacja jednej z najpiękniejszych rosyjskich oper romantycznych w ekscytującej obsadzie. W miłosnym trójkącie zobaczymy „wybrankę bogów, uosobienie seksu” – piękną i zmysłową Annę Netrebko, oraz naszych eksportowych śpiewaków: pogromcę niewieścich serc, czyli Mariusza Kwietnia, a także Piotra Beczałę, nominowanego do nagrody Koryfeusza Muzyki Polskiej 2013 w kategorii Osobowość Roku, w „Onieginie” wcielającego się w tragiczną postać Leńskiego.
Sceny liryczne – bo taką nazwę gatunkową wymyślił dla swego dzieła kompozytor – oparte są na poemacie dygresyjnym jednego z najwybitniejszych rosyjskich poetów romantycznych – Aleksandra Puszkina. Skromna i wrażliwa Tatiana zakochuje się w Onieginie, znudzonym światowcu, który odrzuca jej miłość. Po latach Oniegin uświadamia sobie, że jednak kocha Tatianę, ale ta jest już żoną księcia Griemina. Mimo że nadal darzy Oniegina uczuciem, Tatiana pozostaje wierna mężowi. Tę romantyczną historię niespełnionej miłości obejrzymy w realiach XIX-wiecznej Rosji. Całość poprowadzi jeden z najwybitniejszych rosyjskich dyrygentów – Valery Gergiev.

Czas trwania: 4 godz. 5 min. (2 przerwy)
Spektakl z napisami polskimi

Bilety w cenie 40 zł lub abonament (do wyboru – 3 opery) w cenie 35 zł za jedną transmisję – do nabycia w kasie Filharmonii od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-17.00.

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Skomentuj
Jeśli chcesz by przy Twoim komentarzu pojawiło się zdjęcie, zarejestruj się w Gravatarze.

*
= 3 + 9