Wypożyczalnia samochodów Kielce
0

FILHARMONIA ŚWIĘTOKRZYSKA zaprasza: Piątek, 7 czerwca 2013, godz. 19.00 Sala Koncertowa

KANON POLIHYMNII

(Koncert symfoniczny oznaczony symbolem A – abonamentowy)

JAKUB HAUFA skrzypce

ORKIESTRA SYMFONICZNA
FILHARMONII ŚWIĘTOKRZYSKIEJ

JAROSŁAW PRASZCZAŁEK dyrygent
Koncert dyplomowy studenta Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie dyrygentury symfoniczno-operowej prof. Szymona Kawalli

Wolfgang Amadeus MOZART Uwertura do opery Łaskawość Tytusa KV 621
Wolfgang Amadeus MOZART Koncert skrzypcowy nr 5 A-dur Turecki KV 219
Piotr CZAJKOWSKI VI Symfonia h-moll Patetyczna op. 74

Podczas tego koncertu zadebiutuje na naszej estradzie Jarosław Praszczałek, student Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, który, prezentując swoje umiejętności dyrygenckie, zmierzy się także z podwójną tremą. Z jednej strony bowiem młody adept sztuki będzie musiał sprostać oczekiwaniom odbiorców, z drugiej zaś – komisji egzaminacyjnej, złożonej z profesorów szacownej uczelni, jako że to koncert dyplomowy. Wierzymy jednak, że artyście nie zabraknie wsparcia ze strony naszej publiczności, Orkiestry, która niejednokrotnie udowodniła, że zawsze można na nią liczyć w takich wypadkach, a także doświadczonego solisty, koncertmistrza Orkiestry Sinfonia Varsovia i świeżo upieczonego doktora sztuk muzycznych. Trzymamy zatem kciuki za powodzenie artysty.
……..

NIEZWYKŁE WYDARZENIE

Sobota, 8 czerwca 2013, godz. 18.30
Sala Koncertowa

METROPOLITAN OPERA

RETRANSMISJA Z 9 XII 2012 z NOWEGO JORKU

Giuseppe Verdi – BAL MASKOWY
PREMIERA W SEZONIE 2012/13

Opera w czterech aktach wg libretta ANTONIO SOMMY wg Eugene’a Scribe’a

SONDRA RADVANOVSKY Amelia
KATHLEEN KIM Oskar
STEFANI BLYTHE Ulrica
MARCELO ÁLVAREZ Gustav III
DMITRI HOROSTOVSKY Anckarström

DAVID ALDEN reżyser
FABIO LUISI dyrygent

ADAM CZOPEK słowo wstępne

Czas trwania: 200 min.
Spektakl z napisami polskimi

Dramat zazdrości i zemsty w nowej produkcji cenionego reżysera po dwudziestu latach wraca na deski Metropolitan Opera. Inscenizacja Davida Aldena urzeka oniryczną scenerią dwudziestowiecznej Szwecji. W Metropolitan pierwszy raz Bal wystawiono w 1889 roku, od tamtej pory opera miała 270 przedstawień.

Jej prapremiera odbyła się 17 lutego 1859 roku w Rzymie, choć kompozytor zabiegał o Neapol. Cenzurę jednak przeraziła opowieść o spisku i zamordowaniu monarchy – temat jak najbardziej… niepożadany w królestwie Neapolu, które chwila dzieliła od narodowo-wyzwoleńczego wrzenia. O mały włos, a akcja rozgrywałaby się – w Szczecinie! Tak przynajmniej pomyślał Antonio Somma, który pisał libretto. Ostatecznie Verdi zgodził się dokonać niezbędnych poprawek i w efekcie, zamiast Sztokholmu rzecz działa się w Bostonie, a Gustawa III – monarchę ginącego w autentycznym zamachu na balu maskowym w Operze Królewskiej, przemieniono na Riccarda, gubernaora Bostonu. Dla Verdiego zresztą nieważne było tło polityczne, najistotniejsze były natomiast emocje kierujące poczynaniami bohaterów. Dzisiaj opera wystawiana bywa albo w wersji sztokholmskiej, albo bostońskiej, jest to jednak tylko sprawa nazwy i kostiumów, bowiem w obu przypadkach toczy się po prostu walka dobra ze złem, przyjaźni i lojalności ze zdradą, szlachetnej miłości z niszczącą zazdrością i pragnieniem zemsty. David Alden w swojej koncepcji dzieła powraca do pierwotnych zamierzeń kompozytora.

Ceny biletów – 45 zł.

PONIEDZIAŁEK, 10 czerwca 2013, godz. 11.00
Sala Koncertowa

KONCERT FAMILIJNY

LUTOSŁAWSKI DLA DZIECI

Koncert multimedialny dla dzieci od lat 7
w 100-lecie urodzin kompozytora

DOROTA MIŚKIEWICZ śpiew

Zespół KADROFONIK w składzie:

EMILIA SITARZ, BARTŁOMIEJ WĄSIK fortepian
MAGDALENA KORDYLASIŃSKA, MIŁOSZ PĘKALA instrumenty perkusyjne
JAGOSDA CHALCIŃSKA (VJ JAGO) wizualizacje, video live

HANNA GAWROŃSKA autorka projektu
DANUTA GWIZDALANKA, SYLWIA KUCZYŃSKA współpraca merytoryczna
AGATA FELIKSZEWSKA-IGIEL animacja publiczności

CENTRUM SZTUKI DZIECKA W POZNANIU organizator
FILHARMONIA ŚWIĘTOKRZYSKA współorganizator

W programie piosenki do słów JULIANA TUWIMA:
Kotek, Warzywa, Trudny rachunek, Rzeczka, Spóźniony słowik, Taniec, Idzie Grześ, Ptasie plotki, O Panu Tralalińskim, Rok i bieda

Uroczystości jubileuszowe wybitnego polskiego kompozytora nie zawsze muszą być bardzo poważnym wydarzeniem. Okazuje się, że Witold Lutosławski, znany na całym świecie twórca wybitnych kompozycji dla dorosłych, napisał także całkiem sporo kompozycji dla dzieci, w tym również piosenki.
Dzięki młodości, energii twórczej i urokowi wszystkich wykonawców powstał premierowy koncert piosenek Witolda Lutosławskiego, złożony z dziesięciu piosenek do wierszy Juliana Tuwima, w aranżacjach własnych wykonawców. Niepowtarzalną atmosferę tego wydarzenia tworzą oryginalne wizualizacje realizowane na żywo przez ich autorkę.

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Skomentuj
Jeśli chcesz by przy Twoim komentarzu pojawiło się zdjęcie, zarejestruj się w Gravatarze.

*
= 4 + 9