Wypożyczalnia samochodów Kielce
0

Muzeum Historii Kielc

muzeum_historiMuzeum Historii Kielc zaprasza wszystkich miłośników historii miasta do udziału w nowym projekcie muzealnym – Klubie Miłośników Historii. Już w listopadzie odbędzie się pierwsze spotkanie, na które zapraszamy wszystkich, niezależnie od wieku, wykształcenia i zdolności. Jako temat przewodni proponujemy rekonstrukcję nieistniejących kieleckich budynków, np. kieleckiego ratusza. Ale tematyka wspólnych zajęć zależy przede wszystkim od zainteresowań, inwencji i propozycji zgłoszonych przez kielczan zainteresowanych działalnością w klubie. Prosimy więc o zgłaszanie propozycji i konkretnych projektów do realizacji w ramach działalności klubu. Obiecujemy pomoc w realizacji własnych pasji i zainteresowań związanych z historią naszego miasta. Oczekujemy na maile poczta@muzeumhistoriikielc.pl i telefony 41, 340-55-26, 340-55-27. O terminie zebrania założycielskiego klubu poinformujemy w najbliższym czasie na stronie internetowej muzeum oraz w kieleckich mediach.

WYDARZENIA

1. 9 listopada, godz. 10.00 Klub nad Silnicą – „Widzę korowód dziejów w wiślanym wietrze – legionista, poeta Władysław Broniewski”.

2. W poniedziałek 11 listopada w Święto Niepodległości muzeum czynne od godz. 9 do 16.

3. 12 listopada o godz. 17.00 Spotkanie Oddziału Świętokrzyskiego Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego.

4. 16 listopada godz. 17 Zapraszamy na spotkanie wspomnieniowe o znanym kieleckim plastyku Zbigniewie Kurkowskim.

WYSTAWY

1. Jeszcze tylko do piątku 8 listopada na Rynku można oglądać dwie wystawy plenerowe: „Kartki z dziejów harcerstwa kieleckiego. W stulecie powstania” i „Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy. Oddział Świętokrzyski -75 lat”.

2. Od 31 października 2013 r. do końca listopada 2013 r. w Małej Galerii Muzeum Historii Kielc gości HORROR – czyli wszelakie stwory, wampiry, duchy, strzygi, zmory i upiory, które straszą na mrocznej wystawie fotograficznej pt. „HORROR” Stowarzyszenia Fotograficznego CKfoto.pl.
Twórcami upiornej wystawy są: Anna Benicewicz-Miazga, Anna Góra-Klauzinska, Patryk Ptak, Ernest Klauziński, Krzysztof Zając, Anna Kamińska, Marcin J.Białek i Zdzisław Skuza.

3. Od 25 września do końca listopada w warszawskim Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego eksponowana jest wystawa „Józef Teliga (1914 – 2007)”.

Jest to biograficzna wystawa prezentująca niezwykły życiorys żołnierza wywiadu Armii Krajowej i Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, współtwórcy NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych, więźnia stanu wojennego, działacza Ogólnopolskiego Komitetu Oporu Rolników i Niezależnego Ruchu Ludowego „Solidarność”, a także jednego z odtwórców Polskiego Stronnictwa Ludowego. Na 10 planszach można zobaczyć dzieje całej interesującej rodziny Teligów, a także zdjęcia i dokumenty ilustrujące koleje życia jednego z „11 dzielnych” Ziemi Świętokrzyskiej.

4. Już od czerwca 2013 r. Muzeum Historii Kielc zaprasza Państwa na wystawę pt. „W DAWNYCH KIELCACH” eksponowaną w zabytkowych wnętrzach Hotelu i Restauracji Willa Hueta przy ul. Słowackiegow Kielcach. Ekspozycja ukazuje charakterystyczne miejsca, klimat i architekturę naszego miasta na przełomie XIX i XX wieku oraz w latach II Rzeczypospolitej.

Ważnym elementem wystawy są fotografie związane z postacią Władysława Huêta, profesora rysunku w kieleckiej Szkole Handlowej. Wystawa współtworzy wystrój zabytkowej willi, jednego z najpiękniejszych budynków miasta, którą Władysław Huêt zaprojektował i wybudował w 1908 r.

5. Od 10 czerwca w Klubie Studenta w budynku ENERGIS Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach można oglądać wystawę ilustrującą 285-letnie dzieje najstarszej kieleckiej szkoły średniej – I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego przygotowaną w 2010 r. z okazji jubileuszu szkoły i zjazdu Żeromszczaków przez Stowarzyszenie Absolwentów „Żeromszczacy” i Muzeum Historii Kielc.

6. Do końca 2013 r. w Muzealnej Izbie Górnictwa Kruszcowego w Miedziance eksponowana jest wystawa fotografii Pawła Suchanka pt. „Miedzianka – miejsca i ludzie”.

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Skomentuj
Jeśli chcesz by przy Twoim komentarzu pojawiło się zdjęcie, zarejestruj się w Gravatarze.

*
= 5 + 0