Wypożyczalnia samochodów Kielce
0

SYLWESTER Z FILHARMONIKAMI BERLIŃSKIMI

filharmonia2FILHARMONIA ŚWIĘTOKRZYSKA
zaprasza:

Piątek, 3 stycznia 2014, godz. 19.00
Sala Koncertowa

SYLWESTER Z FILHARMONIKAMI BERLIŃSKIMI
RETRANSMISJA KONCERTU Z BERLINA Z 31.12.2013

(Koncert symfoniczny oznaczony symbolem S – specjalny)

LANG LANG /Chiny/ fortepian

FILHARMONICY BERLIŃSCY (BERLINER PHILHARMONIKER)
Sir SIMON RATTLE /Wielka Brytania/ dyrygent

Johannes BRAHMS (1833–1897) Taniec węgierski nr 1 g-moll,
Taniec węgierski nr 3 F-dur

Sergiusz PROKOFIEW (1891–1953)III Koncert fortepianowy C-dur op. 26

Paul HINDEMITH (1895–1963)Taniec symfoniczny nr 3 (Sehr langsam)

Antonin DVOŘÁK (1841–1904)Tańce słowiańskie (wybór trzech tańców z op. 46 i 72)

Aram CHACZATURIAN (1903–1978) Fragmenty baletu Gajane (wybór czterech tańców, w tym Taniec z szablami)

Sylwestrowy wieczór wielu berlińczyków spędzi w towarzystwie słynnych Filharmoników Berlińskich. Ten znakomity zespół symfoniczny, znany ze swojej niebywałej precyzji, poprowadzi zza dyrygenckiego pulpitu Sir Simon Rattle – jego szef artystyczny, jeden z najbardziej aktywnych dyrygentów symfoniczno-operowych XXI wieku, wybitny znawca twórczości kompozytorów słowiańskich, w tym polskich, autor wielu nagrań (płyty z jego nazwiskiem można znaleźć w każdym sklepie fonograficznym).

Koncert będzie rejestrowany i już w trzy dni później z możliwości uczestniczenia – wprawdzie ex post, ale na pewno z równie wielką przyjemnością – w tym niecodziennym wydarzeniu skorzystają kielczanie.

Solistą wieczoru będzie Lang Lang, gwiazda światowej pianistyki, cieszący się popularnością równą artystom pop. Chiński pianista, którego styl wykonawczy cechuje się błyskotliwością i wyjątkową wrażliwością muzyczną, zagra słynny III Koncert fortepianowy Sergiusza Prokofiewa.

W programie sylwestrowego koncertu nie zabraknie tanecznych rytmów, jednak nie będą to wiedeńskie walce, marsze i polki. Filharmonia Berlińska już po raz kolejny złamie tradycję: usłyszymy m.in. fragmenty ormiańskiego baletu Gajane Arama Chaczaturiana (w tym popularny Taniec z szablami), a także znane utwory Johannesa Brahmsa i inspirowane nimi dzieła Antonina Dvořáka. Gratką dla melomanów będzie rzadko grywana kompozycja dwudziestowiecznego kompozytora niemieckiego – Paula Hindemitha.

FILHARMONICY BERLIŃSCY (BERLINER PHILHARMONIKER)
Jedna z najlepszych pięciu orkiestr świata; powstała w 1882 roku. Od początku swego istnienia współpracowała z najwybitniejszymi dyrygentami. Wybór każdego nowego stałego dyrygenta Berliner Philharmoniker jest szeroko dyskutowany w świecie muzyki poważnej. W 2002 dyrektorem artystycznym orkiestry został Anglik – Sir Simon Rattle. Wśród Filharmoników Berlińskich znajdują się przedstawiciele 18 narodowości, w tym kilku muzyków polskich, m.in. Daniel Stabrawa pełniący rolę pierwszego koncertmistrza Orkiestry. Zespół ma na swoim koncie niezliczoną ilość nagrań płytowych, głównie dla Deutsche Grammophon. W 2009 Filharmonicy wspólnie z Chórem Berlińskiego Radia zostali uhonorowani nagrodą Grammy w Los Angeles za wybitną interpretację Symfonii Psalmów Igora Strawińskiego.

Bilety w cenie: 35 zł. – do nabycia w kasie Filharmonii w godz. od 9.00 do 17.00 oraz na godzinę przed koncertem.

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Skomentuj
Jeśli chcesz by przy Twoim komentarzu pojawiło się zdjęcie, zarejestruj się w Gravatarze.

*
= 3 + 1