Wypożyczalnia samochodów Kielce
0

Co to jest czerniak? Sprawdź, czy go rozpoznasz!

czerniakCzerniak to najbardziej agresywny nowotwór złośliwy skóry. Może się pojawić na skórze, ale także w obrębie ust, nosa czy gałki ocznej. Spośród wszystkich nowotworów skóry, które są diagnozowane u młodych ludzi, to właśnie czerniak jest jednym z najczęściej spotykanych. W Polsce co roku rejestruje się ponad 2 500 zachorowań na czerniaka a szacuje się, że liczba zachorowań podwaja się co 10 lat.
Tendencja wzrostowa wynika ze zmiany zachowań Polaków, którzy nadmiernie się opalają, a co gorsze korzystają z solariów, które są szczególnie niebezpieczne dla osób w młodym wieku – mówi prof. dr hab. med. Piotr Rutkowski, Kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków w Centrum Onkologii – Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, Prezes Elekt Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, Przewodniczący Rady Naukowej Akademii Czerniaka.
Ostatnie wyniki badań potwierdzają, że promieniowanie UV jest głównym czynnikiem odpowiadającym za powstawanie przerzutów czerniaka do odległych narządów. Dlatego Akademia Czerniaka podjęła działania na rzecz prawnego ograniczenia korzystania z solariów przez dzieci i młodzież. Dodatkowo zaproponowała Ministerstwu Zdrowia, aby w ramach polskiego Cancer Planu – Strategii Walki z Rakiem, położyć nacisk na edukację w zakresie wykrywania raka skóry i szkodliwości promieniowania UV – dodaje prof. Rutkowski.
Czy potrafisz rozróżnić czerniaka od niegroźnej zmiany na skórze? Rozwiąż krótki quiz internetowy „Znamię! Znam je?”
WEJDŹ I SPRAWDŹ SWOJĄ WIEDZĘ!

http://www.akademiaczerniaka.pl/kampania-znamie-znam-je/gra-interaktywna/

Więcej informacji na temat czerniaka znajdziesz na stronie
www.akademiaczerniaka.pl
www.facebook.com/znamieznamje

Organizatorem Tygodnia Świadomości Czerniaka jest Akademia Czerniaka,
sekcja naukowa Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej.

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Skomentuj
Jeśli chcesz by przy Twoim komentarzu pojawiło się zdjęcie, zarejestruj się w Gravatarze.

*
= 4 + 6