Wypożyczalnia samochodów Kielce
0

PRZEGLĄD FILMU STUDYJNEGO

TERMIN 3.07.2015 – 30.08.2015

CENA BILETU – 10 zł

GODZINA PROJEKCJI 18:00

3.07 – 5.07 – “GEOGRAF PRZEPIŁ GLOBUS”

6.07 – 9.07 – “GLORIA”

10.07 – 12.07 – “CZARNY WĘGIEL, KRUCHY LÓD”

13.07 – 16.07 – “TURYSTA”

17.07 – 19.07 – “KEBAB I HOROSKOP”

20.07 – 23.07 – “ZA JAKIE GRZECHY, DOBRY BOŻE?”

24.07 – 26.07 – “DUŻY ZESZYT”

27.07 – 30.07 – “STARY CZŁOWIEK I MOŻE”

31.07 – 2.08 – “NAGINAJĄC REGUŁY”

3.08 – 6.08 – “LEWIATAN”

7.08 – 9.08 – “TEORIE WSZYSTKIEGO”

10.08 – 13.08 – “DZIKIE HISTORIE”

14.08 – 16.08 – “TOTART, CZYLI ODZYSKIWANIE ROZUMU”

17.08 – 20.08 – “RANDKI W CIEMNO”

21.08 – 23.08 – “VIVIANE CHCE SIĘ ROWIEŚĆ”

24.08 – 27.08 – “TAXI TEHERAN”

28.08 – 30.08 – “DUREŃ”

3.07 – 5.07 – “GEOGRAF PRZEPIŁ GLOBUS”

Film Veledinsky’ego broni się właśnie jako portret kolektywnej niemocy, smutny obraz społeczeństwa zamarzniętego w stanie życiowej impotencji. Instytucje (w tym wypadku: szkoła) się kompromitują, rodzina rozpada się we wzajemnym niezrozumieniu i pogoni za wiatrakami przelotnych miłostek, a jedynym antidotum na ból świata jest wódka. “Geograf przepił globus” wyrasta na łagodniejszego – bo rozmiękczonego humorem – brata “Lewiatana” Andrzeja Zwiagincewa.

Reżyser: Aleksandr Veledinsky; Produkcja: Rosja; Rok produkcji: 2013; czas trwania 120 min.

6.07 – 9.07 – “GLORIA”

Srebrny NiedźwiedŹ MFF w Berlinie dla Najlepszej Aktorki, Nagroda Jury Ekumenicznego i Nagroda Gildii Niemieckich Kin Arthousowych.

Gloria to atrakcyjna kobieta w średnim wieku. Mieszka sama, z dziećmi widuje się rzadko, ale regularnie odwiedza dancingi. Spędza tam miło czas, choć zazwyczaj stroni od towarzystwa mężczyzn. Jej nastawienie się zmienia, gdy jednej z tanecznych nocy na parkiecie pojawia się Rodolfo. Czarujący dżentelmen sprawia, że Gloria nabiera ochoty na płomienny romans. W tym wiarygodnym psychologicznie, przepięknie skomponowanym i zagranym filmie motorem napędowym akcji są emocje. Melancholia w życiu Glorii splata się więc z beztroską zabawą, miłość z rozczarowaniem, a obojętność z niegasnącą chęcią życia.

Reżyser: Sebastián Lelio; Produkcja: Hiszpania, Chile; Rok produkcji: 2013; czas trwania 110 min.

10.07 – 12.07 – “CZARNY WĘGIEL, KRUCHY LÓD”

W kilkunastu fabrykach, rozproszonych po całej prowincji, w transporcie węgla odnalezione zostają fragmenty ludzkiego ciała. Policja podejrzewa pracowników firmy przewozowej. Przy próbie aresztowania padają strzały – oprócz podejrzanych ginie dwójka policjantów. Prowadzący akcję Zhang Zili (nagrodzony aktorskim Niedźwiedziem Liao Fan) zostaje odsunięty od obowiązków. Pięć lat później, pogrążony w nałogu alkoholowym, trafia przypadkiem na dawnego współpracownika. Okazuje się, że w sprawie pojawiło się kilka nowych tropów, prowadzących do jednej kobiety – prześladowanej, a może chronionej przez tajemniczego mordercę.

Reżyser: Yi’nan Diao; Produkcja: Chiny; Rok produkcji: 2014; czas trwania 106 min.

13.07 – 16.07 – “TURYSTA”

Nagroda Krytyki Un Certain Regard na festiwalu w Cannes w 2014 roku

Tomas i Ebba, zamożne szwedzkie małżeństwo, jadą z dwójką dzieci w Alpy Francuskie na kilka dni na narty. Chcą spędzić sielankowe krótkie zimowe wakacje w jednym z luksusowych hoteli. Pogoda dopisuje, świeci słońce, a ośnieżone stoki narciarskie wyglądają imponująco. Gdy wszyscy jedzą lunch na tarasie restauracji, nagle prosto z gór schodzi na nich lawina. Ebba instynktownie chroni swoje dzieci, Tomas natomiast zabiera telefon i ucieka. Nikomu nic się nie stało, ale po czymś takim trudno żyć tak, jak kiedyś. Tomas i Ebba starają się ocalić związek, ale najpierw muszą przemyśleć, kim są i jakie role pełnią. Sytuacja się komplikuje, gdy na jaw wychodzą skrywane dotąd tajemnice. Czy Tomas i Ebba będą na tyle odważni, aby pokonać własne słabości i uratować ich małżeństwo?

Reżyser: Ruben Östlund; Produkcja: Dania, Francja, Norwegia, Szwecja; Rok produkcji: 2014; czas trwania 118 min.

17.07 – 19.07 – “KEBAB I HOROSKOP”

Właściciel sklepu z dywanami postanawia ratować upadający biznes i zatrudnić specjalistów od marketingu. Na ogłoszenie odpowiada para oszustów o pseudonimach Kebab i Horoskop. Ich przybycie i wdrożony na poczekaniu “program naprawczy” odmienią życie firmy i jej pracowników, dając początek serii nieprzewidzianych zdarzeń, w których główne role odegrają: nieśmiała kasjerka dzieląca mieszkanie z neurotyczną matką, poszukująca miłości w internecie księgowa, zgryźliwy portier i nieobliczalny elektryk, który najbardziej na świecie boi się… wysokiego napięcia. W tym kalejdoskopie osobowości gotowi na wszystko naciągacze szybko przekonają się, że życie potrafi być równie skomplikowane, jak wzór na najdroższym, arabskim dywanie.
MD4 i Zentropa Int. Poland – producenci wielokrotnie nagradzanych filmów „Sponsoring”, „Bejbi blues” i „W imię…” przedstawiają pełnometrażowy debiut fabularny Grzegorza Jaroszuka, jednego z najbardziej obiecujących reżyserów młodego pokolenia.

Reżyser: Grzegorz Jaroszuk; Produkcja: Polska; Rok produkcji: 2014; czas trwania 72 min.

20.07 – 23.07 – “ZA JAKIE GRZECHY, DOBRY BOŻE?”

O co chodzi? O cztery piękne córki na wydaniu i jedno marzenie ich poukładanych, konserwatywnych rodziców – żeby dobrze wyszły za mąż.

Ale co zrobić, gdy czterech zakochanych mężczyzn to Żyd, Arab, Chińczyk i wesoły chłopak z serca Czarnej Afryki? Każdy z nich pochodzi z innej kultury, ma swoje obyczaje, wierzenia, religię. Jak nie zwariować, próbując wszystkich pogodzić ze sobą? Czy to wszystko może skończyć się na ślubnym kobiercu, czy raczej wywoła totalną wojnę domową?

Reżyser: Philippe de Chauveron; Produkcja: Francja; Rok produkcji: 2014; czas trwania 97 min.

24.07 – 26.07 – “DUŻY ZESZYT” Zwycięzca MFF w Karlowych Warach oraz węgierski kandydat do Oscara w 2014 roku.

Ekranizacja bestsellerowej powieści Agoty Kristof o niezwykłej więzi braci bliźniaków jednoczących się w przetrwaniu pełnej okrucieństw wojny. II wojna światowa. Ojciec przed rozstaniem z dwoma trzynastoletnimi synami daje im zeszyt przykazując, aby zapisywali w nim codzienne doświadczenia. Chłopcy mają znaleźć schronienie na wsi, u babci. Jednak kobietę bardziej interesuje zawartość butelki niż jej własne wnuki. Zamiast azylu chłopców czeka brak miłości, walka o przetrwanie i doświadczenie w pełni okrucieństw wojny. Koszmarna rzeczywistość znajduje odzwierciedlenie w rzeczowych, pozbawionych uczuć wpisach w zeszycie. Film pokazuje drastyczny obraz wojny widzianej oczami dziecka, choć nieco inny niż kino zdążyło nas przyzwyczaić. Obserwujemy proces utraty złudzeń i wymuszone, przyspieszone przejście głównych bohaterów w dorosłość. Zwycięzca MFF w Karlowych Warach oraz węgierski kandydat do Oscara w 2014 roku.

Reżyser: János Szász; Produkcja: Austria, Francja, Niemcy, Węgry; Rok produkcji: 2013; czas trwania 100 min.

27.07 – 30.07 – “STARY CZŁOWIEK I MOŻE”

STARY CZŁOWIEK I MOŻE to opowieść o tym, że kiedyś było lepiej. O kimś, kto pamięta, że wtedy wszystko było jak należy. Wtedy, czyli jakoś przed 1953 rokiem. To, co nastąpiło potem, tylko psuje człowiekowi krew, to opowieść o starszym, zrzędliwym mężczyźnie, który żyje przeszłością i wyznaje zasadę, że wszystko kiedyś było lepsze.

Reżyser: Dome Karukoski; Produkcja: Finlandia; Rok produkcji: 2014; czas trwania 104 min.

31.07 – 2.08 – “NAGINAJĄC REGUŁY”

Amatorska grupa teatralna ma możliwość wystąpienia poza granicami Iranu. Początkowa radość z wyjazdu szybko ustępuje miejsca kolejnym niepokojom. Paszport Szeherezady, aktorki grającej główną rolę w spektaklu, ginie. Dziewczyna podejrzewa, że dokument ukrył jej ojciec, który niechętnie podchodzi do pomysłu wyjazdu. Jej przyjaciele z trupy stają przed dylematem: jechać bez koleżanki, solidarnie zostać razem z nią w Iranie, a może za wszelką cenę przekonać ojca.

Reżyser: Behnam Behzadi; Produkcja: Iran; Rok produkcji: 2013; czas trwania 93 min.

3.08 – 6.08 – “LEWIATAN”

ZŁOTY GLOB 2015 – Nejlepszy film zagraniczny

Lewiatan to czwarty, ale uznany za najlepszy i najbardziej odważny film fabularny w karierze Andrieja Zwiagincewa, znanego w Polsce z takich filmów, jak: Powrót, Wygnanie i Elena. To współczesny filmowy dramat z elementami czarnej komedii. Ten ciekawy przykład metaforycznej satyry o współczesnej Rosji, pełnej głębokiej ironii jest współczesną wersjĄ Księgi Hioba, nagrodzoną na festiwalu w Cannes w 2014 roku Nagrodą za Najlepszy Scenariusz.

Reżyser: Andriej Zwiagincew; Produkcja: Rosja; Rok produkcji: 2014; czas trwania 140 min.

7.08 – 9.08 – “TEORIA WSZYSTKIEGO”

„Teoria wszystkiego” to najnowszy film Terry’ego Gilliama, jednego z twórców legendarnej grupy Monty Python i reżysera tak kultowych filmów, jak „Monty Python i Święty Graal”, „12 małp”, „Parnassus” czy „Brazil”. „Teoria wszystkiego” jest niezwykłą wyprawą do szalonego, surrealistycznego świata Terry’ego Gilliama. To czarna – jak czarna dziura – komedia w gwiazdorskiej obsadzie, z nagrodzonymi Oscarami Christophem Waltzem, Mattem Damonem oraz Tildą Swinton.

Reżyser: Terry Gilliam; Produkcja: USA, Wielka Brytania, Rumunia; Rok produkcji: 2013; czas trwania 107 ‘

10.08 – 13.08 – “DZIKIE HISTORIE”

Niedoceniany muzyk, biznesmen, panna młoda, znany milioner, kelnerka oraz specjalista od materiałów wybuchowych powiedzą „dość!” i pokażą wszystkim swoje dzikie oblicze. W świecie, w którym liczy się tylko wydajność i sukces, przechytrzą system i będą walczyć o siebie, nawet jeśli będzie to wymagało przekroczenia cienkiej granicy między normalnością a szaleństwem.

Reżyser: Damián Szifrón; Produkcja: Argentyna, Hiszpania; Rok produkcji: 2014; czas trwania 122 min.

14.08 – 16.08 – “TOTART, CZYLI ODZYSKIWANIE ROZUMU”

Rozwichrzona, porywająca opowieść o gdańskiej formacji artystycznej TOTART, która swoimi obrazoburczo-prześmiewczymi ujawnieniami rozsadzała ponurą, PRL-owską rzeczywistość lat 80-tych ubiegłego wieku. Z TOTARTu wywodzą się takie postaci naszej kontr- i pop-kultury jak Paweł Końjo Konnak, Ryszard Tymon Tymański, Darek Brzóska Brzóskiewicz czy Paweł Paulus Mazur. Co z totartowych ideałów udało się uratować w skomercjalizowanej rzeczywistości po roku 1989? I co się właściwie stało z duchowym przywódcą i ideologiem TOTARTu – Zbigniewem Sajnógiem, który odciął się od swojego dawnego środowiska, by ukojenia szukać w… sekcie Niebo? Film jest śledztwem w poszukiwaniu tego wielkiego nieobecnego, zaginionego lidera formacji.

Reżyser: Bartosz Paduch; Produkcja: Polska; Rok produkcji: 2014; czas trwania 76 min.

17.08 – 20.08 – “RANDKI W CIEMNO”

„Randki w ciemno” to wspaniała, iskrząca humorem komedia romantyczna o poszukiwaniach miłości we współczesnym świecie. To niezwykle zabawny portret damsko-męskich relacji i przewodnik dla kawalera po meandrach kobiecej duszy. Film Levana Kougashviliego to dowód na to, że gruzińskie kino urasta do miana jednej z najciekawszych obecnie kinematografii.

Reżyser: Levan Koguashvili; Produkcja: Gruzja; Rok produkcji: 2013; czas trwania 95 min.

21.08 – 23.08 – “VIVIANE CHCE SIĘ ROWIEŚĆ”

Izraelska kandydatka do Oscara 2015.

Pokazywana na festiwalu w Cannes i izraelska kandydatka do Oscara 2015 „Viviane chce się rozwieść” to przejmująca opowieść o walce kobiety o jej godność i niezależność we współczesnym Izraelu. Bohaterką tej historii jest Viviane Amsalem, która próbuje uzyskać rozwód ze swoim mężem Elizeuszem przed jedynym prawnym organem właściwym dla takich spraw w jej ojczyźnie – sądem rabinicznym.

Reżyser: Ronit Elkabetz, Shlomi Elkabetz; Produkcja: Francja, Niemcy, Izrael; Rok produkcji: 2014; czas trwania 115 min.

24.08 – 27.08 – “TAXI TEHERAN”

Nagrodzone Złotym Niedźwiedziem „Taxi Teheran” Jafara Panahiego jest jak audiowizualna pocztówka z Iranu. Podróżujący po Teheranie jako taksówkarz reżyser na przykładzie kolejnych pasażerów z humorem pokazuje nam absurdy i grozę życia w jego ojczyźnie. Chociaż pojawia się tu dosadna krytyka instytucji cenzury czy opresyjnego systemu, film przepełniony jest miłością do perskiej kultury i Irańczyków. Dzięki niemu dowiadujemy się na temat Iranu więcej prawdy niż z mediów w ostatniej dekadzie.

Reżyser: Jafar Panahi; Produkcja: Iran; Rok produkcji: 2015; czas trwania 82 min.

28.08 – 30.08 – “DUREŃ”

Zdobywca czterech nagród na festiwalu w Locarno w 2014 roku, nagrodzony także w Soczi za najlepszy scenariusz.

Film o uczciwym człowieku w nierównym starciu z machiną biurokratyczną. Dima Nikitin pracuje w niedużym miasteczku jako hydraulik. Spośród kolegów wyróżnia go uczciwość i prawość. Pewnej nocy w cieszącym się złą sławą wiekowym hotelu robotniczym pękają rury. Do czasu przybycia ekipy nic nie zapowiada tragedii. Na miejscu Nikitin odkrywa, że budynek grozi zawaleniem i nie przetrwa…

Reżyser: Jurij Bykow; Produkcja: Rosja; Rok produkcji: 2014; czas trwania 116 min.

www.kinomoskwa.pl www.kinastudyjne.pl

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Skomentuj
Jeśli chcesz by przy Twoim komentarzu pojawiło się zdjęcie, zarejestruj się w Gravatarze.

*
= 4 + 6