Wypożyczalnia samochodów Kielce
0

„Zabawka Przyjazna Dziecku”.

zabawkaprzyjaznadzieckuIXMuzeum Zabawek i Zabawy jest organizatorem IX Konkursu „Zabawka Przyjazna Dziecku”.
Konkurs odbywa się cyklicznie co dwa lata na przemian z konkursem „Książka przyjazna dziecku”, kierowany jest do twórców, projektantów i producentów zabawek. Celem konkursu jest wyłonienie i promowanie wzorniczo ciekawej i bezpiecznej polskiej zabawki.
Ilość zabawek przysyłanych na konkurs stale rośnie, co świadczy o coraz
większym znaczeniu inicjatywy Muzeum Zabawek i Zabawy. We wszystkich edycjach
konkursu brało udział kilkuset uczestników. Szczególnie widoczny jest wzrost
zgłoszeń w kategorii zabawek artystycznych i prototypów. Porównując dwie
ostatnie edycje konkursu można wskazać, iż w 2012 roku 85 osób fizycznych i
prawnych zgłosiło na konkurs 144 prace, natomiast w 2014 roku do konkursu
przystąpiło 95 osób zgłaszających 154 produkty.
Prace przesłane na Konkurs znajdą się w zbiorach Muzeum, planujemy również wydanie katalogu.

“W co jest grane”

O powstaniu gier, ich historii, ewolucji, zasadach i rodzajach napisano wiele. Jedni uważają, że są to jedynie drobne przyjemności dla dzieci, inni mówią, że jest to wymysł próżności, niepotrzebna strata czasu i pieniędzy. Są też tacy, którzy

twierdzą, że gry rozwijają wyobraźnię, logiczne myślenie i kształtują umiejętności współpracy w grupie. Prawdą jest, że to ci drudzy mają rację.

Gdzie i kiedy gry pojawiły się po raz pierwszy nie jest wiadomo, choć wielu podejmowało się zadania ustalenia ich początków. Już najsłynniejszy historyk starożytności Herodot twierdził, iż gry wymyślili Lidyjczycy podczas wielkiego głodu szalejącego w ich kraju. Herodot sugeruje, że gry wymyślono aby zapomnieć o przykrościach i smutkach dnia codziennego, miały one łagodzić cierpienie poprzez szlachetną rywalizację. W społecznościach skandynawskich gry stanowiły swoiste sacrum. Bogata mitologia ludów skandynawskich zawiera opowieści, w których to bogowie grają o losy świata złotymi figurami na złotej planszy, wyposażając przodków ludzkiego rodu w umiejętność prowadzenia rozgrywek.

Tematyką gier zajmowano się już w czasach antycznych. Wtedy też powstały wielkie dzieła traktujące o kategoriach, zasadach i sposobie prowadzenia rozgrywek.

Według dawnych badaczy gra nie była celem sama w sobie, ale tworzyła przestrzeń do wielopoziomowego wzrastania, sprzyjała dyskusjom i inspirowała do poszukiwania nowych rozwiązań. Tak twierdzono dawno, dawno temu. W dzisiejszych czasach gry są postrzegane głównie jako rozrywka szczególnie te planszowe przeżywają swój renesans, ale czy nie jest tak, że były one, są i będą trwać przy człowieku zmieniając się i dostosowując do czasów i potrzeb.

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Skomentuj
Jeśli chcesz by przy Twoim komentarzu pojawiło się zdjęcie, zarejestruj się w Gravatarze.

*
= 3 + 8