Wypożyczalnia samochodów Kielce
0

KINO MOSKWA ZAPRASZA

NIEWINNEREPERTUAR SALA MOSKWA

Niewinne

Agata Kulesza, Agata Buzek, Joanna Kulig, Eliza Rycembel i francuska gwiazda Lou de Laâge na oficjalnym plakacie filmu „Niewinne”. Poruszający, wyróżniony przez Vogue Magazine obraz w reżyserii Anne Fontaine („Coco Chanel”) w kinach od 11 marca.

Tuż po drugiej wojnie światowej francuski Czerwony Krzyż prowadzi akcję repatriacji i gromadzi swoich obywateli w szpitalu. Wśród lekarzy jest młodziutka Matylda Beaulieu (wschodząca gwiazda francuskiego kina Lou de Laâge). W szpitalu zjawia się siostra z oddalonego o kilka kilometrów klasztoru i błaga o pomoc dla umierającej kobiety. Problemem jest poród jednej z zakonnic… Okazuje się, że siostry padły ofiarą zbiorowego gwałtu dokonanego przez czerwonoarmistów. Matylda chce sprowadzić pomoc, lecz Matka Przełożona (Agata Kulesza) chce za wszelką cenę ukryć tajemnicę, żeby uniknąć skandalu. Witana przez zakonnice z nieufnością, Matylda wkracza w nieznany sobie świat i zaprzyjaźnia się z siostrą Marią (Agata Buzek). Razem odkryją przerażającą prawdę, ukrytą za murami klasztoru…

Oparty na prawdziwej historii najnowszy obraz Anne Fontaine, autorki pamiętnych „Coco Chanel” i „Dziewczyny z Monaco”, miał swoją światową premierę w ramach Sundance FF – największego corocznego festiwalu filmów niezależnych w USA. Pokaz produkcji odbył się w prestiżowej, pozakonkursowej sekcji Premieres i zakończył się owacjami na stojąco. Zrealizowany w całości w Polsce film, z udziałem znakomitych polskich aktorek, zyskał przychylność krytyków i znalazł się w rankingu 10 najważniejszych tytułów Sundance według Vogue Magazine.

Był chwalony za „hipnotyzującą rolę Agaty Buzek” (hollywoodreporter.com) i „fenomenalną kreację Agaty Kuleszy” (Screendaily). Oraz za „doskonały scenariusz” (thefilmstage.com), „olśniewające piękno” i „malarskość kadrów, z których każdy mógłby być obrazem” (christianitytoday.com).

produkcja: Francja, Polska , 2015; czas trwania: 115 min.; reżyseria: Anne Fontaine; scenariusz: Sabrina B. Karine, Alice Vial, Anne Fontaine, Pascal Bonitzer; obsada: Agata Kulesza, Agata Buzek, Joanna Kulig, Eliza Rycembel, Lou de Laâge, Vincent Macaigne, Anna Próchniak, Katarzyna Dąbrowska, Eliza Rycembel.

CAROL

Nowy Jork, lata 50. XX wieku. Młodziutka Teresa pracuje w domu towarowym, skrycie marząc o tym, by kiedyś zostać fotografką. Pewnego dnia spotyka Carol elegancką kobietę w średnim wieku, która jednak jest wewnętrznie wypalona niesatysfakcjonującym ją życiem w małżeństwie bez miłości. Nawiązują płomienny romans, skrywając go pilnie przed światem – wszak przyszło im żyć w konserwatywnej rzeczywistości. A co jeśli tajemnica wyjdzie na jaw? Ten wzruszający, piękny wizualnie film nawiązuje do klasycznych amerykańskich dramatów z lat 50. i 60. „Carol” opowiada o uczuciu, które przełamuje konwenanse epoki, jest obrazem jednocześnie intymnym i niezwykle oszczędnym. Wyrafinowanym, ale z elementem buntu. Pojedynek aktorski Cate Blanchett z Rooney Marą to najmocniejszy punkt dramatu Todda Haynesa. Nic dziwnego, że obie aktorki otrzymały za rolę nominację do tegorocznych Oscarów.
produkcja: Wielka Brytania, 2015; czas trwania: 118 min.; reżyseria: Todd Haynes; scenariusz: Phyllis Nagy; obsada: Cate Blanchett, Rooney Mara, Sarah Paulson

Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać

PIERWSZY FILM FABULARNY ZREALIZOWANY W HOŁDZIE ŻOŁNIERZOM WYKLĘTYM. Reżyserem jest Jerzy Zalewski – autor filmów fabularnych „Czarne słońca”, „Gnoje” i dokumentalnych „Tata Kazika”, „Obywatel Poeta”. Scenariusz inspirowany jest dramatycznymi losami Mieczysława Dziemieszkiewicza, pseudonim „Rój” – młodego żołnierza polskiego podziemia antykomunistycznego i innych Żołnierzy Wyklętych. W roli tytułowej debiutujący na wielkim ekranie KRZYSZTOF ZALEWSKI-BREJDYGANT – utalentowany muzyk i wokalista. W „Historii Roja” występują też: WOJCIECH ŻOŁĄDKOWICZ („Układ zamknięty”), PIOTR NOWAK („Generał – zamach na Gibraltarze”), MARCIN KWAŚNY („Rezerwat”), MARIUSZ BONASZEWSKI („Jack Strong”), SŁAWOMIR ORZECHOWSKI („Dom zły”) i TOMASZ DEDEK(„Generał Nil”).

Wiosna 1945 roku. 20-letni Mieczysław Dziemieszkiewicz, pseudonim „Rój”, traci starszego brata, dowódcę oddziału Narodowych Sił Zbrojnych na Mazowszu, zamordowanego przez żołnierzy sowieckich. Wraca w rodzinne strony i wstępuje do Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Jako dowódca oddziału partyzanckiego przez kolejnych 6 lat kontynuuje walkę o wolną Polskę z sowieckim okupantem, siejąc postrach wśród funkcjonariuszy UB i kolaborantów. Komunistyczne władze robią wszystko, aby namierzyć i zlikwidować „wroga władzy ludowej”.

Mieczysław „Rój” Dziemieszkiewicz w 2007 roku został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Lech Kaczyński objął film Jerzego Zalewskiego Honorowym Patronatem.

„Oni walczyli po wojnie z nowym, sowieckim okupantem, wiedząc, że istnieje polski rząd w Londynie, że kategorie Bóg, Honor, Ojczyzna nie zostały zawieszone. Młodzi, tacy jak “Rój”, żyli mitologią wojny starszych braci. Nie byli nią zmęczeni. Weszli w drugą okupację, jakby się bawili w berka. Właśnie ta młodość “Roja” powinna być przekonująca dla dzisiejszego młodego widza. “Rój” to taki Piotruś Pan, ale też tolkienowski Frodo, który wie, że ma nieść pierścień, ale do końca nie wie gdzie, bądź nie ma dokąd. A może ma go zanieść do naszej pamięci?”
Jerzy Zalewski, reżyser filmu
produkcja: Polska , 2015; czas trwania: 140 min.; reżyseria: Jerzy Zalewski; scenariusz: Wacław Holewiński, Jerzy Zalewski; obsada: Krzysztof Zalewski-Brejdygant, Wojciech Żołądkowicz, Piotr Nowak, Marcin Kwaśny, Mariusz Bonaszewski, Karolina Kominek, Magdalena Kuta, Piotr Bajor, Jerzy Światłoń, Sławomir Orzechowski, Andrzej Mastalerz, Tomasz Dedek, Piotr Domalewski.

DLA DZIECI
Robinson Crusoe

Twórcy hitów „Żółwik Sammy” oraz „Piorun i magiczny dom” zapraszają na pełną przygód i humoru adaptację ponadczasowego dzieła Daniela Defoe. Jednak tym razem klasyczna opowieść o rozbitku przedstawiona zostanie z punktu widzenia zwierząt, zamieszkujących bezludną wyspę, na którą trafił Robinson. Reżyserem filmu jest nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej za Najlepszą animację Ben Stassen.

Wesoła papuga jest duszą zwierzęcego towarzystwa zamieszkującego bezludną wyspę. Wśród najbliższych przyjaciół ptaka-gaduły są: kameleon, tapirzyca, wiekowa koza, dwa pangoliny, jeżozwierz i samica zimorodka, w której nasz bohater skrycie się podkochuje. Ale papuga ma już dość kąpieli w oceanie i suszenia piór na złocistym piasku egzotycznej plaży. Pragnie zobaczyć świat! Pewnego dnia spotyka dziwne zwierzę, które chodzi na dwóch tylnych łapach i potrafi zrzucać skórę (czyli, tłumacząc na ludzki: zdejmować ubranie). To Robinson Crusoe, który po katastrofie statku został wyrzucony przez fale na brzeg wyspy. Zwierzaki, z początku nieufne wobec cudacznego przybysza, z czasem zaprzyjaźniają się z nim. Wkrótce Robinson i jego nowi przyjaciele połączą siły, by stawić czoła niebezpieczeństwu, które zagrozi mieszkańcom wyspy.

produkcja: Belgia, 2016; czas trwania: 90 min.; reżyseria: Ben Stassen; obsada: Kamil Kula, Marta Żmuda-Trzebiatowska, Jerzy Kryszak, Anna Apostolakis, Jakub Wieczorek, Paweł Ciołkosz, Cezary Kwieciński i Magdalena Boczarska

Złoty koń

Pełna przygód opowieść o walce dobra ze złem.Potężna wiedźma rzuca czar wiecznego snu na córkę króla i zamyka ją w szklanej trumnie na szczycie lodowej góry. Król ogłasza, że odda rękę swej córki temu, kto ją uwolni. Wielu będzie próbowało ocalić księżniczkę, ale tylko młodzieniec o czystym sercu dosiadający złotego konia może liczyć na pokonanie mocy wiedźmy…
produkcja: Dania, Luksemburg, Litwa, Łotwa , 2014; czas trwania: 75 min.; reżyseria: Reinis Kalnaellis; scenariusz: Reinis Kalnaellis; obsada: Rimantas Bagdzevicius, Dainius Gavenonis, Sigutis Jacenas, Larisa Kalpokaite, Algirdas Latenas

FILMOWY SUPERCZWARTEK
MARZEC 2016 – NOMINACJE DO POLSKICH NAGRÓD FILMOWYCH ORŁY 2016
cena biletu 10 zł
24.03.2016 “BODY/CIAŁO” godz. 18:15
Film „Body/Ciało” znalazł się w elitarnym gronie tytułów nominowanych do Złotego Niedźwiedzia i przyniósł Małgorzacie Szumowskiej Srebrnego Niedźwiedzia dla najlepszego reżysera 65. MFF Berlinale. Stawia to ją obok największych nazwisk polskiego kina – Romana Polańskiego, Andrzeja Wajdy i Krzysztofa Kieślowskiego.

Cyniczny prokurator (Janusz Gajos) i jego cierpiąca na anoreksję córka (Justyna Suwała) próbują, każde na swój sposób, odnaleźć się po tragicznej śmierci najbliższej osoby. Gdy pewnego dnia terapeutka dziewczyny – Anna (Maja Ostaszewska) oznajmi im, że zmarła skontaktowała się z nią z zaświatów i ma dla nich wiadomość, będą zmuszeni zweryfikować swoje poglądy na życie i na śmierć.

„Myślę, że każda aktorka marzy o roli, w której może się zmienić i pokazać od zupełnie innej strony, również fizycznej. Maja zagrała w moim filmie bez makijażu, obcięła włosy, ufarbowała je, gra w niemodnych ciuchach, można powiedzieć, że się oszpeciła. Pomimo tego była bardzo zadowolona, że może stworzyć taką właśnie kreację. Ani przez chwilę nie widziałam w niej żadnych obaw. Jestem przekonana, że przełamanie wizerunku jest dla aktora czymś wspaniałym. Bolesne jest natomiast to, że w polskim kinie jest tak mało tego typu kreacji, brakuje bohaterek z krwi i kości. Gazety, rozkładówki, cała ta kolorowa prasa, dają nam całkowicie plastikowy, niemający nic wspólnego z rzeczywistością obraz kobiety” – mówi Małgorzata Szumowska.
produkcja: Polska, 2015; czas trwania: 90 min.; reżyseria: Małgorzata Szumowska; scenariusz: Małgorzata Szumowska, Michał Englert; obsada: Janusz Gajos, Maja Ostaszewska, Adam Woronowicz, Ewa Dałkowska, Tomasz Ziętek, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Władysław Kowalski, Justyna Suwała.

REPERTUAR SALA STUDYJNA

Powrót

Lokalna społeczność. Na ślub ojca, miejscowego bogacza (Geoffrey Rush), z o wiele młodszą kobietą, przyjeżdża Christian (Paul Schneider). Podczas swojego pobytu w rodzinnym mieście odnawia kontakt z Oliverem, przyjacielem z dzieciństwa. Z czasem poznaje też jego najbliższych i odkrywa sekret, który może zniszczyć rodzinę Olivera. Skomplikowana przeszłość i ukrywane przez lata tajemnice okazują się być poważnym zagrożeniem dla rodzinnych więzi.

GŁOS PRASY:
Screen Daily: “Publiczność zasmakuje całej gamy emocji”
The Iris: “Olśniewający debiut, doskonałe zdjęcia, piękna muzyka i wybitne aktorstwo”
Sydney Morning Herald: “Młodziutka Odessa Young jest rewelacyjna”
The Guardian: “Historia opowiedziana poetycko, soczyście i z dozą niebezpieczeństwa”

produkcja: Australia , 2015; czas trwania: 96 min.; reżyseria: Simon Stone; scenariusz: Simon Stone; obsada: Geoffrey Rush, Miranda Otto, Sam Neill, Anna Torv, Paul Schneider.

Na skrzyżowaniu wichrów

Obsypane nagrodami na festiwalach filmowych świadectwo niezłomności w nieludzkich warunkach syberyjskich obozów.

II wojna światowa nie zdążyła jeszcze przejść do historii, a w Europie już zmienia się geopolityczny ład. Kraje bałtyckie zostają wcielone do ZSRR. Dla rdzennych mieszkańców Estonii rozpoczyna się dramat masowych wywózek na Syberię. Wśród ponad czterdziestu tysięcy wysiedleńców jest Erna, matka małej dziewczynki, rozdzielona ze swoim mężem – wojskowym. To jej historię oglądamy na ekranie.

Historię pisaną mrozem, głodem, upokorzeniami i pracą ponad ludzkie siły. Jednak mimo tych okrutnych warunków Erna nigdy nie straciła wiary w to, że uda jej się wrócić do ojczyzny i odnaleźć ukochanego. Przez piętnaście lat w obozie nie udało się jej złamać. Kobieta pozostała niezłomna i przekonana o swojej wolności.

Scenariusz filmu oparty został na listach i pamiętnikach pisanych przez Ernę. Film jest świadectwem jej postawy i hołdem złożonym tysiącom wysiedleńców.

produkcja: Estonia, 2014; czas trwania: 90 min.; reżyseria: Martti Helde; scenariusz: Martti Helde, Liis Nimik; obsada: Einar Hillep, Ingrid Isotamm, Laura Peterson, Mirt Preegel, Tarmo Song.

Apostoł

Film został wyróżniony na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Katolickich Mirabile Dictu w Watykanie. Ukazuje współczesne oblicze konfliktu dwóch wielkich religii świata. Czy istnieje szansa na pełne szacunku współistnienie i porozumienie wyznawców Islamu i Chrześcijan?

Akim, młody Francuz, syn, brat, dobry, wrażliwy mężczyzna, wybrany do przejęcia roli imama we wspólnocie muzułmaoskiej wiedzie spokojne życie, w które jednak powoli wkrada się zaciekawienie chrześcijaństwem. Co sprawiło, że jego życie zaczyna się zmieniad? Czy jego serce poruszą słowa, które odczyta na plakacie, zawieszonym na katolickim kościele: „Będziecie Mnie szukad i znajdziecie. Mnie, albowiem będziecie Mnie szukad z całego serca” (Jr 29,13)? Czego Akim poszukuje i czy odnajdzie to, co najważniejsze? Czy przezwycięży trudności, jakie napotka? Komu ostatecznie uwierzy? Czy istnieje szansa na pełne szacunku współistnienie i porozumienie wyznawców islamu i chrześcijan?

Akcja „Apostoła” dzieje się we współczesnej Francji, gdzie Chrześcijaństwo i Islam współistnieją ze sobą często wśród wielu napięć i niepokojów. Przedstawiona w filmie historia nie powinna budzić kontrowersji, a jednak budzi! W multikulturowej i wielowyznaniowej Francji projekcje tego filmu zostały oficjalnie zakazane. Francuskie ministerstwo spraw wewnętrznych uzasadniało swoją decyzję „zagrożeniem wywołania zamieszek ze strony islamskich radykałów”. Tymczasem sama reżyserka Cheyenne Carron podkreśla, że „Apostoł” jest o potrzebie tolerancji.

Sytuacja zaskakuje tym bardziej, że to właśnie we Francji odbywały się demonstracje w obronie wolności słowa i mocno kontrowersyjnego tygodnika Charlie Hebdo. Teraz zaś zostaje zakazany film, który z wielkim wyczuciem, wrażliwością i bez kontrowersji ukazuje jak rodzi i rozwija się wiara w Jezusa – nawet tam, gdzie właściwie nie ma dla niej miejsca.

Film Cheyenne Carron „Apostoł” pokazuje drogę, którą idą oraz cenę, jaką płacą ludzie, szukający całym sercem Miłującego Boga. I zmusza do refleksji nad naszym życiem – A Ty w co wierzysz? Czy znasz wartość swojej wiary? Jaką cenę gotowy jesteś za nią zapłacić? Wreszcie: kim jest dla Ciebie Jezus Chrystus?
produkcja: Francja, 2014; czas trwania: 117 min.; reżyseria: Cheyenne Carron; scenariusz: Cheyenne Carron

Cierń Boga – Lektor

Cierń Boga to pierwszy film, który relacjonuje ostatnie trzy lata życia Jezusa Chrystusa widziane oczami apostołów. Jezus ukazany jest jako zwykły człowiek, który spotyka się, rozmawia i biesiaduje ze swoimi uczniami. Mimo napięć i wątpliwości zrozumiałych dla ludzi żyjących zgodnie z tradycją żydowską, apostołowie odnajdują w Jezusie Mesjasza, który posłany przez Boga i napełniony Duchem Świętym dokonuje cudów jakich nikt dotąd nie widział. Z miłości do człowieka, mimo towarzyszącego mu lęku, do końca wypełnia wolę Ojca…

Reżyser wprowadza kamerę w samo serce grupy i zabiera nas w fascynującą podróż do Izraela I wieku, gdzie wykorzystując najnowsze odkrycia archeologiczne, dokładnie odtwarza ostatnią wieczerzę. Wszystkie zwyczaje, naczynia i pomieszczenia precyzyjnie odzwierciedlają te z czasów Chrystusa. Piękne sceny kręcone nad Jeziorem Tyberiadzkim, w Jerozolimie czy w biblijnym Kafarnaum, towarzyszą głębokim dialogom wybranym z najlepszych tłumaczeń Ewangelii.

Cierń Boga to poruszająca opowieść, która przedstawia nowy punkt widzenia dla wydarzeń sprzed dwóch tysięcy lat, a moment ukrzyżowania odzwierciedla najnowsze odkrycia medycyny sądowej dotyczące śmierci dokonanej w tak bestialski sposób.
produkcja: Hiszpania, 2014; czas trwania: 141 min.; reżyseria: Óscar Parra de Carrizosa; scenariusz: Óscar Parra de Carrizosa, Gema G. Regal.; obsada: Sergio Raboso, Antonio Esquinas, José Antonio Ortas, Mar Vico, Cristina Goyanes, Fedra Lorente, María Garralón, Alexandro Valeiras, Zack Molina, Víctor Octavio, Manuel Aguilar, Pablo Pinedo, Luis Flor, Estefanía Martínez, Antonio Albella, Álvaro Palomo, Javier Arroyo “JOTA”, Luis Seguí.

Sprawiedliwy

20 MARCA godz. 16:00

Oparta na faktach poruszająca opowieść o polskich rodzinach gotowych zaryzykować wszystkim, by nieść pomoc żydowskiej dziewczynce w czasach, gdy najprostszy odruch serca wymaga największego bohaterstwa.

Hanna przyjeżdża do Polski, by odbyć podróż śladami swej przeszłości. Wyjechała stąd jako dziewczynka ocalona z wojennej zawieruchy, a wraca jako piękna, silna kobieta. Pamięta ludzi, którzy jej pomogli i miejsca, w których przeżyła dramatyczne dzieciństwo. Nie potrafi jednak pogodzić się z przeszłością. Ta podróż będzie dla niej powrotem do najtrudniejszych, ale i najważniejszych dni jej życia. Do prawdy o ludziach, którzy zaryzykowali wszystkim, by pomóc ukryć ją przed złem tego świata. I do Pajtka, miejscowego dziwaka, który stał się jej najbliższym przyjacielem. On potrafił odnaleźć radość w najgorszych chwilach i sprawić, że mała samotna dziewczynka, czuła się bezpieczna i kochana. Spotkanie z nim po latach, może być dla Hanny nowym początkiem.

Niezwykła historia zwykłego bohaterstwa.

Scenarzysta obsypanej nagrodami „Róży” i producent znakomitego „Jasminum” debiutuje w roli reżysera filmu opartego na motywach jego rodzinnej historii.
Na ekranie plejada polskich gwiazd: Jacek Braciak, Aleksandra Hamkało, Urszula Grabowska, Jan Wieczorkowski, Beata Tyszkiewicz i Maja Komorowska.
Nagroda „Jantar 2015” dla Katarzyny Dąbrowskiej za odkrycie aktorskie na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”.

produkcja: Polska , 2015; czas trwania: 98 min.; reżyseria: Michał Szczerbic; scenariusz: Michał Szczerbic; obsada: Jacek Braciak, Aleksandra Hamkało, Urszula Grabowska, Jan Wieczorkowski, Katarzyna Dąbrowska, Anna Karczmarczyk, Beata Tyszkiewicz, Ewelina Zawistowska, Maja Komorowska.

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Skomentuj
Jeśli chcesz by przy Twoim komentarzu pojawiło się zdjęcie, zarejestruj się w Gravatarze.

*
= 4 + 0