Wypożyczalnia samochodów Kielce
0

Nowy sezon w Teatrze Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach.

nowe logo teatru KubuśDużo teatru i dużo edukacji kulturalnej czyli… zapraszamy na Dużą w Kielcach!

Rozpędzeni zakończonym kilka dni temu festiwalem Hurra! ART! wkraczamy w nowy sezon.
W tym roku zaproponujemy naszym odbiorcom sześć premier, w tym jedną dla dorosłych, warsztaty, czytania sztuk, a także ogólnopolską konferencję i długofalowe projekty edukacyjne.
Tak zaczynamy siódmą już dekadę działalności Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”.
Kreatywna zabawa, ważne tematy, oryginalne środki wyrazu – oto założenia, które przyświecały nam podczas planowania nowego sezonu. Lalki, pantomima, media, współczesne sztuki dla dzieci, a także na nowo odczytana klasyczna bajka, wprowadzą młodego widza w świat wartości, wyobraźni i odważnych pytań. Tak anonsujemy nasze działania dla najmłodszych.

Premiery dla dzieci od 3 do 12 lat w tym sezonie to:
1. „O Wilku i Czerwonym Kapturku” Marta Guśniowska, reż. Przemysław Żmiejko
2. „Piotruś i Wilk” Sergiusz Prokofiew, reż. Bartłomiej Ostapczuk
3. „Wojna, która zmieniła Rondo” Roman Romanyszyn i Andriej Łesiew, reż. Judyta Berłowska
4. „Wystarczy być” Radosław Kasiukiewicz wg opowiadań ze zbioru „Nie każdy umiał się przewrócić” Toon Tellegen, reż. Agata Kucińska
5. „Mrówa wyszedł ze skorupy” Magdalena Mrozińska, reż. Ireneusz Maciejewski

Zarażamy teatrem… nie tylko dzieci. Pod takim hasłem kontynuujemy działalność Sceny dla Młodzieży i Dorosłych. Ta inicjatywa to chęć pozostania z wiernymi widzami, także kiedy już dorastają, a warto podkreślić, że przez 60 lat działalności „Kubuś” docierał ze swoją ofertą teatralną do kilku pokoleń mieszkańców Kiec. W ramach Sceny dla Młodzieży i Dorosłych pokazywać będziemy spektakle powstałe w ubiegłych sezonach, czyli „Zaproszenie na egzekucję”, a także wyróżniane na festiwalach „Sklepy cynamonowe” i „Dziady po Białoszewskim”. W październiku zapraszamy także na premierę sztuki Mateusza Pakuły inspirowaną powieścią „Frankenstein”, która powstaje w koprodukcji z nagradzaną w kraju i zagranicą Grupą Coincidentia. Przedstawienie będzie miało premiery aż w trzech miejscach: w Kielcach, Białymstoku i podlaskich Solnikach.

Od kilku sezonów dużą uwagę przywiązujemy do naszego programu edukacyjnego. W tym roku, poza warsztatami, stawiamy na działania długofalowe. To dlatego powołujemy KOMITET NAUCZYCIELSKI, w skład którego wejdą nauczyciele wszystkich stopni i wszystkich szkolnych klas (uczący zarówno dzieci, jak młodzież) oraz pedagodzy teatralni, aktorzy i reżyserzy Teatru „Kubuś”. Celem naszej współpracy będzie stworzenie skutecznych narzędzi edukacyjnych, służących zarówno rozumieniu i promowaniu sztuki teatru, jak i uwrażliwieniu na tematy podejmowane we współczesnej dramaturgii dla dzieci i młodzieży. To też okazja do aktywizowania pedagogów i teatralnych kadr, poszukiwanie wspólnych przestrzeni do działania.

Przykładem pozytywnej kooperacji na gruncie edukacja – teatr jest projekt „W szkole i na scenie”. W sezonie 2016/2017 w„Kubusiu” prezentowane będą spektakle przygotowywane przez młodzież. Otwieramy nasz teatr dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych województwa świętokrzyskiego, którzy będą mieli niecodzienną okazję pokazania swoich artystycznych działań na profesjonalnej scenie. W każdej szkole, za drzwiami niejednej klasy powstają ciekawe pomysły artystyczne, młodzi eksperymentują ze słowem, tańcem, muzyką. W „Kubusiu” znajdą odpowiednie warunki, aby je zaprezentować.
Wyrazem naszej aktywności na polu współpracy ze szkołami jest także ogólnopolska konferencja „Sztuka edukacji. Nowocześni edukatorzy- pasjonaci z wizją” . W tym roku Kielce będą po raz pierwszy gospodarzem przedsięwzięcia, które rokrocznie organizuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ZACHĘTA – Narodowa Galeria Sztuki.
W ramach konferencji spotkają się nauczyciele, animatorzy i edukatorzy współpracujący z instytucjami kultury oraz organizacjami pozarządowymi. Będą mogli wziąć udział w ciekawych warsztatach i panelach dyskusyjnych czy poznać najciekawsze projekty z zakresu edukacji kulturalnej. Wszystko to ma służyć integracji środowisk, promocji dobrych praktyk i wymianie doświadczeń oraz poszukiwaniu inspiracji do kreatywnych działań.
Konferencja przygotowywana przez Teatr „Kubuś” i Institute of Design Kielce odbywać się będzie 4 i 5 listopada 2016 roku, szczegóły programu przedstawimy już wkrótce na stronie www.teatrkubus.pl

„Sztuk!Sztuk! To puka sztuka dla dzieci” – taką inicjatywę promującą współczesną dramaturgię dla dzieci i młodzieży, zapoczątkowaliśmy na tegorocznej edycji festiwalu Hurra! ART! Aktorskie, nieco inscenizowane czytania sztuk dla dzieci cieszyły się dużym zainteresowaniem, a więc wychodząc naprzeciw oczekiwaniom publiczności, kontynuujemy ten temat. Spotkania mają otwarty charakter (są zupełnie bezpłatne), towarzyszą im dyskusje i warsztaty.
Podobnie jak w kilku ubiegłych latach nadal będziemy prezentować swoje dokonania nie tylko w Kielcach, ale też na festiwalach w kraju i za granicą. Zakładamy kontynuację niezwykle popularnych inicjatyw „Lato w teatrze”, „Hurra! ART”, warsztaty dla pedagogów i działalność Grupy teatralnej TworzyMY oraz aktywną współpracę z lokalnymi instytucjami i organizacjami, w tym m.in. Uniwersytetem Jana Kochanowskiego.

Mamy dużo energii i jeszcze więcej pomysłów.
Mamy nadzieję, że ich realizacja spotka się z zainteresowaniem oraz entuzjazmem mieszkańców Kielc. Zapraszamy do „Kubusia”.

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Skomentuj
Jeśli chcesz by przy Twoim komentarzu pojawiło się zdjęcie, zarejestruj się w Gravatarze.

*
= 3 + 1