Wypożyczalnia samochodów Kielce
0

Sklepy i Cienie

fot_Bartek_Warzecha_DSC5529Już w najbliższą niedzielę, tj. 12 marca 2017 roku o godz. 18.00 Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach zaprasza na pokazy w ramach Sceny dla Młodzieży i Dorosłych.
Tym razem prezentowany będzie spektakl „Sklepy cynamonowe” wg Brunona Schulza, a także film „Cienie”, stworzony przez kieleckich licealistów w ramach projektu „Nomada” Fundacji „Nowa Przestrzeń Sztuki”.

To połączenie nie jest przypadkowe. Przedstawienie, w reżyserii Roberta Drobniucha, zrealizowano w formie teatru cieni, we współpracy z mistrzem tej techniki Cengizem Özekiem z Turcji. Premiera odbyła się w 2014 roku, spektakl prezentowano i nagradzano na licznych festiwalach w Polsce i za granicą.
Inscenizacja jest próbą uchwycenia specyficznego klimatu prozy Schulza poprzez grę świateł inspirowaną plastyczną twórczością artysty, sugestywne monologi i muzykę na żywo.
Ze strzępków wspomnień, marzeń i snów głównego bohatera wyłania się przejmujący obraz jego samotności, poczucia pustki, a wreszcie strachu w obliczu nadciągającego zagrożenia.
Bruno Schulz został zastrzelony przez hitlerowców w 1942 roku w Drohobyczu, w pobliżu rodzinnego domu. Tego samego, który tak silnie obecny jest w jego pisarstwie, a zwłaszcza „Sklepach cynamonowych”.
Oto schulzowski środek wszechświata, po którym pozostał tylko cień.

Podobnie jak po kieleckich Żydach, do których odnosi się film „Cienie” stworzony przez uczniów Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych im. Józefa Szermentowskiego w Kielcach, pod opieką nauczyciela Pawła Wójcika, w ramach warsztatów prowadzonych przez znanego reżysera i filmowca Krzysztofa Visconti.
Stanowiły one część projektu „NOMADA“ zrealizowanego przez Fundację „Nowa Przestrzeń Sztuki“ Doroty i Tomasza Tworków, którzy podjęli się odbudowy dawnej żydowskiej bożnicy i przeniesienia jej na kielecki Pakosz.
Tam, na terenie odrestaurowanego Domu Modlitwy, wybitni artyści – nomadzi, zaproszeni przez Pawła Althamera ( m.in. Artur Żmijewski, Marek Cecuła czy Joanna Rajkowska) tworzyli działania i instalacje związane z tematyką żydowską, zarówno w jej lokalnym, jak i uniwersalnym kontekście.
Ich prezentacja odbyła się we wrześniu 2016 roku i wtedy też, premierowo pokazywano stworzony przez młodzież film „Cienie“.

Teraz, obraz wraca jako projekcja towarzysząca spektaklowi „Sklepy cynamonowe”.
Najbliższe pokazy w Teatrze Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach:
w niedzielę 12 marca o godz. 18.00
oraz w poniedziałek 13 marca o godz. 11.00 i 13.00.

zdjęcia do spektaklu „Sklepy cynamonowe” – fot. Bartek Warzecha

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Skomentuj
Jeśli chcesz by przy Twoim komentarzu pojawiło się zdjęcie, zarejestruj się w Gravatarze.

*
= 3 + 1