Wypożyczalnia samochodów Kielce
0

TEATR LALKI I AKTORA „KUBUŚ” SEZON ARTYSTYCZNY 2017/2018

plakat Akademia Pani BeksyW tym roku Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” przygotowuje dla kielczan aż 6 nowych przedstawień, a nowy sezon artystyczny rozpoczyna prapremierą sztuki wielokrotnie nagradzanej dramatopisarki Julii Holewińskiej. Spektakl „Akademia Pani Beksy” inspirowany kultową „Akademią Pana Kleksa”, wchodzący na afisz już 16 września 2017 roku, wyreżyserował dyrektor Teatru – Robert Drobniuch.

W kolejnych miesiącach „Kubuś” zaprezentuje też „Sztukę latania” Amadeusza Nosala, w reżyserii Judyty Berłowskiej, która powstaje w oparciu o książkę „Lekkie życie Barnaby’ego Brocketa” Johna Boyne’a. Spektakl realizowany jest w ramach Konkursu im. Jana Dormana, organizowanego przez Instytutu Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.
Będzie też edukacyjne przedstawienie prezentowane w szkołach, czyli„Kapitan Porządek” Magdaleny Mrozińskiej, w reżyserii Przemysława Żmiejko, a także spektakle reżyserowane przez Darię Kopiec (wg książki „Dwoje ludzi” Iwony Chmielewskiej) i Martynę Majewską (w oparciu o sztukę Agnieszki Wolny – Hamkało).
Popularny utwór Julina Tuwima „Pan Maluśkiewicz i Wieloryb” zrealizuje zaś Krzysztof Zemło w technice teatru cieni.

Planowane premiery adresowane są przede wszystkim do dzieci (przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych), ale Teatr będzie też prezentował swoje dotychczasowe produkcje dla nastolatków i dorosłych.
Zamierza również kontynuować zapoczątkowany w ubiegłym roku projekt „W szkole i na scenie”, zapraszający młodzieżowe teatry szkolne do prezentacji swoich inicjatyw na deskach „Kubusia”.
W ramach działań z zakresu edukacji artystycznej nadal odbywać się będą prace Komitetu Nauczycielskiego, powołanego przez kielecki teatr lalek celem pogłębiania współpracy artystów i pedagogów.
Na scenie przy Dużej nie zabraknie też otwartych, performatywnych czytań dramatów dla dzieci i młodzieży w ramach projektu „Sztuk! Sztuk! To puka sztuka dla dzieci!”, kreatywnych warsztatów „Zima w mieście” i „Lato w mieście”, organizowanych przez kielecki Urząd Miejski oraz działań związanych ze Świętokrzyską Akademią Bezpieczeństwa, a także regularnych zajęć teatralnych Grupy TworzyMY.

Teatr wciąż kontynuuje profilaktyczny program readaptacyjny „TEATR, MAMA, TATA i JA”, realizowany wspólnie z Aresztem Śledczym w Kielcach, w celu integrowania osadzonych i ich rodzin. Zamierza też, tak jak w latach ubiegłych, przygotować dwutygodniowe „Lato w teatrze”, a także kolejną edycję Wakacyjnego Festiwalu Sztuki dla Dzieci i Młodzieży Hurra! ART!
A wcześniej, wiosną „Kubuś” zaprezentuje w Niemczech spektakl „The Monstrum Band”, realizując swój nowy międzynarodowy projekt „Ekspresja formą, czyli dramat ożywiony materią. Promocja polskiej dramaturgii współczesnej i teatru formy.” Obok prezentacji spektaklu zakłada on m.in. czytania sztuk polskich autorów współczesnych, wykład o polskim teatrze lalek oraz dyskusje i warsztaty.

Głównym celem Teatru „Kubuś” na najbliższy sezon jest, tak jak dotychczas, zaoferowanie kielczanom różnorodnych propozycji artystycznych i różnych oblicz teatru dla dzieci i młodzieży, z zachętą do aktywizacji widzów, włączenia ich nie tylko w odbiór, ale też współtworzenie sztuki i wspólną zabawę. Do której chętnych przybywa, o czym świadczy wysoka frekwencja na tegorocznym festiwalu Hurra! ART! W ciągu 6 dni, w ramach 3 weekendów trwania przeglądu, uczestniczyło w nim łącznie ok. 1400 osób.

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Skomentuj
Jeśli chcesz by przy Twoim komentarzu pojawiło się zdjęcie, zarejestruj się w Gravatarze.

*
= 4 + 5