Wypożyczalnia samochodów Kielce
0

Finał projektu “Wczytuję sztukę – warsztaty teatralne” – czytanie online “Skąpca” Moliera

Skąpiec online
Po tygodniach przygotowań 19 grudnia o godz. 18.00 odbędzie się premiera online czytania aktorskiego pt. „Skąpiec” Moliera w ramach projektu „Wczytuję sztukę – warsztaty teatralne”.
Finał trzeciej edycja projektu „Wczytuję sztukę – warsztaty teatralne” zbliża się wielkimi krokami. Od początku października uczniowie czterech placówek oświatowych (wcześniej wyłonionych w konkursie): Publicznej Szkoły Podstawowej  w Gierczycach, I Liceum Ogólnokształcącego Collegium Gostomianum w Sandomierzu, Zespołu Placówek Oświatowych
w Morawicy, a także I Liceum Ogólnokształcącego we Włoszczowie pracowali nad interpretacją sceniczno-cyfrową dramatu „Skąpiec” Moliera. Zajęcia odbywały się za pomocą platformy ZOOM.
Nad uczniami sprawowali pieczę artystyczną reżyserzy (Przemysław Żmiejko, Roksana Miner), aktorzy (Anna Iwasiuta-Dudek, Ewa Lubacz, Andrzej Plata i Zdzisław Reczyński). Uczniowie prócz warsztatów teatralnych nawiązujących do dramatu przewodniego, uczestniczyli na dodatkowych zajęcia online, które miały na celu wzbogacić ich o dodatkowe umiejętności i wiedzę. Na pierwszym spotkaniu aktorka Agata Sobota poprowadziła zajęcia poprawiające wymowę, na drugim spotkaniu dr hab. Marzena Marczewska oraz dr hab. Krzysztof Jaworski – wykładowcy Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach przedstawili w postaci krótkiego wykładu biografię Moliera, ukazali kulisy powstawania dramatu „Skąpiec” i jego wystawienia trzysta lat temu, a także zwrócili uwagę na współczesny wydźwięk utworu. Na trzecich zajęciach uczniowie spotkali się online z aktorem, ale także filmowcem, Adrianem Wajdą, który opowiedział im o prostych metodach nagrywania się telefonem komórkowym w domowych warunkach. Warsztaty teatralne w ramach projektu prowadziły także nauczycielki szkół: Agnieszka Kunys-Łukawska, Bożena Myl-Ciszkiewicz (I LO Sandomierz), Beata Norowska (SP Gierczyce), Magdalena Kuterasińska (I LO Włoszczowa), Iwona Szachowicz (ZS Morawica) pod okiem konsultantów Przemysława Żmiejko i Roksany Miner.
Finał projektu w postaci aktorskiego czytania „Skąpca” Moliera odbędzie się 19 grudnia, o godz. 18.00 na kanale YouTube i stronie internetowej Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”. Za wcześniejsze nagranie czytania i montaż odpowiadają Adrian Wajda i Przemysław Żmiejko. Muzykę do czytania skomponował Michał Górczyński.
Patronat honorowy nad projektem objął Prezydent Miasta Kielce i Świętokrzyski Kurator Oświaty.
Partnerami projektu są: Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli, a także Szkoła Podstawowa w Gierczycach, Zespół Szkół w Morawicy, I Liceum Ogólnokształcące Collegium Gostomianum w Sandomierzu, I Liceum Ogólnokształcące we Włoszczowie.
Projekt “Wczytuję sztukę – warsztaty teatralne” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Skomentuj
Jeśli chcesz by przy Twoim komentarzu pojawiło się zdjęcie, zarejestruj się w Gravatarze.

*
= 5 + 8