Wypożyczalnia samochodów Kielce
0

Bezpieczne zakupy w sieci

Jak bezpiecznie kupować w Internecie – radzą mieszkańcom świętokrzyskiego policjanci. To efekt coraz częstszych zgłoszeń osób, które padły ofiarą „internetowego oszusta”.
Choć zakupy w sieci są wygodne, trzeba zachować czujność. Policjanci radzą zawsze kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego i nie dokonywać zakupów w kafejce internetowej, bo to właśnie tam najłatwiej o utratę poufnych danych.


Należy też zachować całą korespondencję ze sprzedawcą, co ewentualnie pozwoli policji szybko ująć oszusta.
Warto przypominać, by korzystać tylko ze znanych portali internetowych. Przed zakupami trzeba sprawdzić opinię na temat sprzedającego, dotyczące go komentarze i jego dane teleadresowe.


Pamiętajmy, aby płacąc kartą kredytową zwracać uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione (na dole „bezpiecznej” strony powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki – po „kliknięciu” na kłódkę powinna wyświetlić się informacja potwierdzająca tożsamość strony, a na końcu adresu – literki “https”).


Pamiętajmy, aby zawsze kiedy otrzymamy ofertę e-mailem nie korzystać z linków, które nam przysłano – na stronę sklepu wejdźmy wpisując adres w oknie przeglądarki – w ten sposób unikniemy stron podszywających się pod legalnie działające sklepy.


Pamiętajmy, aby zamawiając sprzęt zapytać „internetowego sprzedawcę”, czy w paczce znajdziemy razem ze sprzętem również oryginalne oprogramowanie na płytach oraz instrukcję obsługi.
Pamiętajmy, aby kupując telefon komórkowy zapytać o ładowarkę oraz dowód zakupu – ich brak może świadczyć o tym, że telefon może pochodzić z przestępstwa.


Jeśli, mimo zachowania zasad ostrożności, dostaniemy zamiast zamówionego produktu puste pudełko, natychmiast należy skontaktować się z policją, korzystając z numeru alarmowego 997 lub z telefonu zaufania 0-800-559-975.

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Skomentuj
Jeśli chcesz by przy Twoim komentarzu pojawiło się zdjęcie, zarejestruj się w Gravatarze.

*
= 4 + 9