Wypożyczalnia samochodów Kielce
0

„Szpital Pluszowego Misia”

Muzeum Zabawy i Zabawek w Kielcach serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w projekcie „Szpital Pluszowego Misia”. 23 listopada 2012 r. od godz. 9.00 do 12.30.

Jest to projekt, którego głównym założeniem jest prowadzanie w przedszkolach szeregu akcji, mających na celu zmniejszenie poziomu stresu u dzieci, wywołanego badaniami i pobytem
w szpitalu, a także przyzwyczajenie dziecka do widoku personelu medycznego i zabiegów lekarskich. Zniwelowanie stresu u malucha jest niezwykle istotne, ponieważ przerażone dziecko, które w ogóle nie rozumie, dlaczego znalazło się w szpitalu i co wokół niego się dzieje, nie jest w stanie współpracować z lekarzem. Tym samym utrudnione jest przeprowadzenie wywiadu, diagnostyka, a zwłaszcza wykonanie koniecznych badań.

Tymczasem w Szpitalu Pluszowego Misia poprzez zabawę studenci uczelni medycznych zaznajamiają dzieci z pracą lekarza. Przedszkolaki przychodzą do specjalnie przygotowanych gabinetów lekarskich i przyprowadzają swoje maskotki jako pacjentów. Studenci medycyny są w tym „szpitalu” lekarzami, przedszkolaki – troskliwymi rodzicami, a zabawki – ich pociechami. Dzieci, przyprowadzając „chorą” maskotkę, muszą opowiedzieć o jej „dolegliwościach”, a następnie obserwują, jakie badania wykonują lekarze. Otrzymują też na koniec stosowną poradę.
Wszystkie elementy, czyli wygląd gabinetu lekarskiego i przeprowadzanie poszczególnych „zabiegów” powinny być odwzorowane dokładnie i w każdym szczególe przypominać prawdziwy szpital, tak by maluchy miały poczucie realizmu. – Oczywiście wszystko odbywa się w ramach dobrej zabawy – wyjaśniają studenci medycyny. – Dzieci mogą dotykać, oglądać, manipulować, bawić się wszystkimi rekwizytami lekarskimi.
Szpital Pluszowego Misia jest projektem międzynarodowym realizowanym obecnie przez kilkadziesiąt oddziałów Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA w ponad 24 krajach świata m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Palestynie, Peru, Chile, Finlandii. Został on zapoczątkowany w 1997 r. w Norwegii i już rok później realizowany był w Szwecji pod egidą Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny.

Poprzez udział w projekcie realizowane są elementy podstawy programowej.

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Skomentuj
Jeśli chcesz by przy Twoim komentarzu pojawiło się zdjęcie, zarejestruj się w Gravatarze.

*
= 5 + 7