Wypożyczalnia samochodów Kielce
0

Międzynarodowa wystawa plakatów “Visegrad Karma”

Mroszczak WarszawaMuzeum Narodowe w Kielcach wspólnie z Fundacją Kultury „Wici” w Kielcach zaprasza na międzynarodową wystawę plakatów
“Visegrad Karma”

Visegrad Karma to tytuł niecodziennej wędrującej wystawy, która na początku sierpnia zawita do Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach jako pierwszego miejsca w Polsce.

Wystawa prezentuje plakaty autorów z czterech państw Grupy Wyszehradzkiej (Polska, Węgry, Czechy i Słowacja) związane z upadkiem reżimu komunistycznego. Kolekcja zawiera najważniejsze dzieła najwybitniejszych twórców tamtej epoki, które odzwierciedlają obraz ówczesnej sytuacji polityczno-społecznej i nastrojów społecznych.

Plakat w okresie upadku komunizmu odgrywał znaczącą rolę. Dzięki symbolice oraz kreatywności autorów wpływał silnie na emocje odbiorców. Celem plakatu tamtego okresu było pobudzenie do myślenia i działania, okazanie sprzeciwu wobec dyktatury.
Na plakatach eksponowanych na wystawie dostrzec można wyraźnie przesłanie: brak zgody na podporządkowanie się dyktaturze, niezłomną obronę indywidualności, wolności i godności każdego człowieka. Często wykorzystywanym środkiem artystycznym jest autoironia i sarkastyczny humor.

Przekaz, który pojawiał się na plakatach teatralnych, koncertowych czy festiwalowych oznaczał koniec pewnej epoki, jednocześnie próbował wyznaczać możliwości i jakość nowej ery po obaleniu komunizmu.

Głównym celem wystawy jest zwrócenie uwagi na konieczność kultywowania i praktykowania poszanowania wolności w zakresie praw człowieka i kultury. Projekt Visegrad Karma ma również na celu promowanie i przywrócenie roli zanikającemu gatunkowi komunikacji wizualnej, jakim jest plakat, nie tylko w krajach Grupy Wyszehradzkiej, ale na całym świecie. Kolejnymi miejscami, gdzie zawita wystawa będzie Europa Zachodnia i Stany Zjednoczone.

Pomysłodawcą wystawy jest węgierskie stowarzyszenie Bakelt Multiart. Partnerami są organizacje pozarządowe: Tabačka Kulturfabrik (Słowacja), Johan Centrum (Czechy) i Fundacja Kultury Wici (Polska). Projekt dofinansowany jest przez Fundusz Wyszehradzki.

Projekt „Visegrad Karma” będzie prezentowany w oddziale Dialogu Kultur w terminie od 2 sierpnia 2013 r. do 31 sierpnia 2013 roku.

Dodatkowe informacje na: www.visegradkarma.com

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Skomentuj
Jeśli chcesz by przy Twoim komentarzu pojawiło się zdjęcie, zarejestruj się w Gravatarze.

*
= 4 + 8